Вхiд на сайт
Авторизацiя

На захисті прав людини: що треба знати про державного виконавця і процедуру примусового виконання рішень

На захисті прав людини: що треба знати про державного виконавця і процедуру примусового виконання рішень


На превеликий жаль, у житті людини може виникнути ситуація, коли її права порушуються і вона змушена звертатись за захистом до відповідних органів. За наслідками розгляду питання про порушення права особи вищезазначеними органами приймаються рішення, на які в подальшому видаються виконавчі документи. У разі невиконання боржником рішення в добровільному порядку стягувач має право звернутися до органів Державної виконавчої служби з відповідним виконавчим документом для примусового виконання рішення та позитивного вирішення справи.

Про процедуру виконання таких рішень та особливості роботи фахівців у цій сфері розмовляємо з державним виконавцем Ужгородського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області, заступником голови Ужгородської міської територіальної організації Союзу юристів Віталієм Дупином.

На захисті прав людини: що треба знати про державного виконавця і процедуру примусового виконання рішень


Як розповідає спеціаліст, передусім стягувач пред’являє виконавчий документ до органу виконавчої служби за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна, а також заяву про відкриття виконавчого провадження та до заяви додає квитанцію про сплату авансового внеску в розмірі 2 відсотків суми, що підлягає стягненню, але не більше 10 мінімальних розмірів заробітної плати, а за рішенням немайнового характеру та рішень про забезпечення позову - у розмірі одного мінімального розміру заробітної плати з боржника - фізичної особи та в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.

На захисті прав людини: що треба знати про державного виконавця і процедуру примусового виконання рішень


Після отримання заяви, виконавчого документу та квитанції про сплату авансового внеску автоматизована система виконавчого провадження призначає державного виконавця який буде виконувати виконавчий документ.

Не пізніше наступного дня з дня надходження до виконавця виконавчого документу він повинен винести постанову про відкриття виконавчого провадження та відправити для відома стягувачу та боржнику для виконання. У разі якщо боржник після отримання постанови про відкриття виконавчого провадження не з’явився до виконавця з документом який підтверджує виконання виконавчого документу виконавець перевіряє майновий стан особи шляхом направлення електронних запитів до Державної фіскальної служби та Пенсійного фонду України для отримання відомостей про отримання доходу боржником та відкритих рахунків боржника в банківських установах та до реєструючих органів про наявність рухомого та нерухомого майна. Після отримання відповідей на запити приймає відповідні рішення щодо подальшого виконання виконавчого документу, таких як:

- якщо надійшли відомості про те, що боржник отримує дохід та сума стягнення по виконавчому документу не перевищує 5 мінімальних заробітних плат відправляє до підприємства, де працює боржник постанову про звернення стягнення на доходи боржника;
- для забезпечення збереження майна виносить постанову про арешт майна боржника;
- якщо у боржника є наявні відкриті рахунки в банківських установах виносить постанову про арешт коштів боржника та направляє до банківських установ, де є відкриті рахунки і в примусовому порядку проводить списання коштів, які знаходяться на таких рахунках;
- якщо боржнику належить рухоме майно, то виконавець виносить постанову про розшук такого майна;
- якщо належить нерухоме майно, то проводить його опис, та в подальшому - реалізацію такого майна.

На захисті прав людини: що треба знати про державного виконавця і процедуру примусового виконання рішень


Після реалізації майна та примусового списання коштів з рахунків боржника, виконавець перераховує кошти стягувачу, а у разі достатності коштів для повного фактичного виконання виконавчого документу державний виконавець виносить постанову про закінчення виконавчого провадження та направляє до відома сторонам виконавчого провадження.

Втім, як розповідає пан Віталій, нажаль, є випадки, коли майна у особи немає або його недостатньо для повного виконання рішення. В такому разі стягувачу повертається виконавчий документ та в подальшому він має право повторно пред’явити виконавчий документ для виконання.

За його словами, проблемою з якою стикається державний виконавець під час виконання є нехтування боржником виконання майнових зобов’язань у зв’язку з тим, що відсутні впливові важелі на них. Одним із прикладів ефективного виконання рішень, у зв’язку із прийняттям відповідних змін до законодавчих актів, є виконання рішень по категорії стягнення – аліменти. Такий короткий проміжок часу, протягом якого діють зміни, показав, що розширивши повноваження державних виконавців можна набагато ефективніше виконати будь-які рішення.

На захисті прав людини: що треба знати про державного виконавця і процедуру примусового виконання рішень


До уваги громадян!

Від сплати авансового внеску звільняються стягувачі за рішеннями про:
- стягнення заробітної плати, поновлення на роботі та за іншими вимогами, що випливають із трудових правовідносин;
- обчислення, призначення, перерахунок, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг;
- відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також смертю фізичної особи;
- стягнення аліментів;
- відшкодування майнової та/або моральної шкоди, завданої внаслідок вчинення кримінального правопорушення;
- державні органи, інваліди війни, інваліди I та II груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів I та II груп, громадяни, віднесені до категорій 1 та 2 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у разі їх звернення до органів державної виконавчої служби;
- у разі виконання рішення Європейського суду з прав людини авансовий внесок не сплачується.

Ви зайшли як не зареєстрований користувач!
Додати коментар
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:
Напівжирний Похилий текст Підкреслений текст Закреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вставка посиланняВставка захищеної посилання Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера

Введть те, що бачите на зображенні: