Сьогодні одночасно у чотирьох містах – в Ужгороді та хабах в Одесі, Бердянську і Краматорську – обговорюють проблеми велотуризму в Україні, триває й онлайн-трансляція. Про це повідомляє прес-служба Ужгородської міськради.
До учасників конференції, яка розпочалася у «Совиному гнізді», під час офіційного відкриття звернулися міський голова Ужгорода Богдан Андріїв та голова Закарпатської обласної ради Олексій Петров.
Богдан Андріїв відзначив, що міська влада, розуміючи проблематику, приділяє велику увагу розвитку інфраструктури, зокрема велосипедної. На початку цього року міська рада прийняла Концепцію розвитку велосипедної інфраструктури Ужгорода, яку розробляли ТОВ «Урбан Прогрес» спільно з ГО «Форза», представниками велоспільноти міста, працівниками профільних структурних підрозділів міськради. Концепція буде інтегрована у транспортну модель та План сталої міської мобільності Ужгорода.
Богдан Андріїв побажав успіхів форуму, подякував усім учасникам та гостям міста. Також додав, що під час проєктування капітальних ремонтів вулиць враховують можливість будівництва велодоріжок. Хороший приклад – набережні Незалежності та Слов’янська, вулиця Тиводара Легоцького, будують велодоріжку і на вулиці Олександра Богомольця, де розпочали капремонт.
Олексій Петров відзначив, що обласна влада приділяє велику увагу розвитку велотуризму, є намір з’єднати нашу веломережу із європейською, тут уже є певні напрацювання. Оздоровлення, рекреація, туризм, зокрема і велосипедний – те, що можемо запропонувати гостям Закарпаття. Завдання – привабити якомога більше туристів, зробити все, щоб вони отримали позитивні, яскраві враження від перебування у нашому краї, були задоволені рівнем зручної, розвиненої інфраструктури.
Із вітальними словами до учасників та гостей форуму звернулися, зокрема, й співорганізатор форуму в Ужгороді, очільниця Агентства сприяння сталому розвитку Карпатського регіону «Форза» Леся Лойко, представниця Фонду імені Гайнріха Бьолля (бюро Київ-Україна) Софія Олійник, представник ГО «Центр соціальних та ділових ініціатив» Іван Зінов’єв (Яремче), експерт проєкту UUPTP Ігор Могила.
У перший день форуму до Ужгорода вже приїхали учасники із Києва, Вінниці, Житомира, Одеси, Львова, Миколаєва, Яремче, Мелітополя, Кременчука, Білої Церкви, Кривого Рогу, Волинської області, словацького Пряшева. Беруть також участь представники Ужгорода, інших закарпатських міст та громад.
Цьогоріч конференція, яка триватиме 3 дні, 17-19 вересня, проходить під гаслом «Велотуризм – запорука сталого розвитку територій». В Ужгороді будуть лекції, презентації досліджень, дискусії, воркшопи за участю понад 50 експертів та експерток з України та світу, а також екскурсії та кіно.
Стала міська мобільність – відносно нове для України поняття. Її мета – створення рівних умов для комфортного переміщення людей будь-якого соціального статусу та фізичних можливостей у межах міста. Ідеться про те, як оптимізувати міста так, щоб переміщення жителів були ефективними з урахуванням часу, комфорту, вартості, а також сприяли здоров’ю та спричиняли якнайменший шкідливий вплив на довкілля.
Під час конференції обмінюватимуться кращими практиками велотуризму в Україні та за кордоном, досвідом українських міст у розвитку велоінфраструктури, аналізуватимуть новини національного законодавства про велотранспорт і працюватимуть над виробленням рішень для розвитку сталої мобільності.
«Велофорум» в Ужгороді – уже 12-ий за ліком. Наше місто отримало це право завдяки реалізації проєкту «Bike Accent: велосипедна доступність об’єднує території», а конференція є його частиною. Проєкт співфінансується Європейським Союзом у рамках Програми транскордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства Угорщина-Словаччина- Румунія-Україна 2014-2020.
Це міжгалузева конференція на перетині транспортної політики, сталого місцевого розвитку та громадянського суспільства, участь у ній беруть громадські активісти, представники органів місцевої влади, спеціалісти з планування міст і транспортної інфраструктури.
Проведення форуму в Ужгороді є дуже почесним, адже міста виборюють таку можливість за показниками розвитку своєї велосипедної інфраструктури. Символічна стела, яка надається місту, де буде наступний «Велофорум», перейшла Ужгороду від Вінниці і затрималася у нашому місті, адже конференція мала відбутися ще торік, проте її відклали через карантинні обмеження.