Купити інструмент для проведення операцій може виявитися непросто, адже вони різняться за формою, розміром, процедурами, іншими характеристиками. Від правильного вибору скальпеля залежить, наскільки ефективно розрізають тканини, а значить, успіх операції. На що потрібно звернути увагу – дізнаєтесь із статті.
Види процедур
Залежно від того, який тип операції проводитиметься, хірургічний скальпель може бути:
- черевний;
- для кісток та ребер;
- очний;
- ампутаційний;
- для гіпсу;
- парацентезний;
- для видалення сторонніх тіл з рогівки;
- резекційний;
- для носової перегородки;
- розпатор ― для відшаровування від кістки;
- аутопсійний;
- анатомічний;
- мозковий.
Залежно від використання скальпелі бувають багаторазові та одноразові. У першому випадку лезо і рукоять складають одне ціле. Їх необхідно постійно заточувати. Одноразові леза кріпляться до ручки і після операції викидаються. Для зручності на тримач може бути нанесена сантиметрова шкала або градуйована лінійка. Ручка також буває одноразовою, відрізняється зовнішнім виглядом, довжиною, вагою, розміром (1-9).
Форма та матеріали
Хірургічний скальпель може бути у вигляді голки, прямим, гострим, вигнутим, великого, середнього або маленького розміру. Край леза буває із відкритою або закритою кромкою. Перший вид відрізняється заточуванням з двох сторін, але обробкою з одного. Мікроскопічні зазубрини створюють хірургу найкраще тактильне відчуття під час розрізу. При закритій кромці обробляються та шліфуються обидві сторони.
Найчастіше скальпель виготовляють із сталі: нержавіючої, загартованої, вуглецевої. Вона забезпечує найбільшу точність та довговічність. Нещодавно на ринку з\’явилися керамічні леза, які відрізняються немагнітними та некородуючими властивостями. Проте процедури, пов\’язані з тиском на скальпель, ними не рекомендується.
Нумерація лез
Число, яке нанесено на скальпелі, позначає розмір та зовнішній вигляд інструменту. Найчастіше використовуються такі номери:
- №10 – ріжучий край хірургічного скальпеля довгий, вигнутий, ним виконують великі розрізи.
- №11 – у формі витягнутого трикутника, де гострою буде гіпотенуза. Лезо необхідно для коротких та точних надрізів.
- №12 – скальпель у вигляді півмісяця з маленьким краєм, яким розтинають шви.
- №15 ― вигнута кромка, що забезпечує точність короткого надрізу.
- №20 ― велике дугоподібне лезо. Використовується для довгих розрізів.
- №22 ― нагадує №10 збільшеного розміру. Задня кромка у нього незаточена, передня коротка, дугоподібна. Часто використовується для товстої шкіри.
- №23 ― великий ріжучий край у поєднанні з вузькою формою та гострим наконечником. Призначений для великих надрізів.
Скальпель – один із найважливіших інструментів у хірургії. Вибирайте його правильно, та продуктивність роботи підвищиться.