Вхiд на сайт
Авторизацiя

Закарпатське золото: американський інвестор хоче відновити видобуток дорогоцінного металу

Закарпатське золото: американський інвестор хоче відновити видобуток дорогоцінного металу
Село Мужієво є єдиним місцем на карті України, де затверджені запаси дорогоцінного металу. Населений пункт знаходиться за 7 км від Берегова.

Головна вулиця через усе село - Ференса Ракоці. На сільській раді - два прапори: український та угорський.

Після тривалої перерви американський інвестор хоче відновити тут видобуток дорогоцінного металу, пише ГК з покликанням на ВВС Україна.

П'ють вино і працюють на виноградниках

Дві продавчині серед вулиці перегукуються угорською. Старше населення Мужієва погано знає українську, краще - російську.

Молоді в селі не так багато - майже всі виїхали на заробітки до сусідніх держав. Але саме село має доглянутий і заможний вигляд: поремонтовані будинки, нові паркани. Під товстим шаром снігу ховається стара брукована дорога.

У бік сільського магазину йде Йосип. На ньому - світлий розстебнутий кожух і чоботи. Чоловік явно не поспішає. Питаємо його про життя у селі та золото:

- Чим переважно люди тут займаються?

Люди трохи бояться відновлення видобуткуВасиль Фіцай, сільський голова Мужієва

- Чим? - після нетривалої паузи перепитує Йосип. - Вино п'ють. Ну або горілку. Ще на виноградниках працюють.

Закарпатське золото: американський інвестор хоче відновити видобуток дорогоцінного металуНа зупинці розмовляють двоє молодих хлопців. Про відкриття родовища знають, і один із них запевняє: піде туди працювати. Хоче мати роботу вдома, аби не їздити за кордон.

Люди у сільських магазинах мало чули про нового інвестора і, здається, їх це питання мало цікавить. Про те, хто працював на руднику раніше, також кажуть неохоче.

Василь Фіцай уже 15 років головує в сільраді Мужієва. Бачив, як родовище працювало і як його ліквідували. Каже, що радий будь-якому інвесторові - з'являться нові робочі місця та гроші на село.

"Люди трохи бояться відновлення видобутку. Тут в останні три роки з'явилися проблеми з питною водою. У деяких криницях вона взагалі зникла. Але це не пов'язано з золотом, оскільки шахти там сухі. Та й підприємство на час виникнення проблем уже не працювало", - розповідає сільський голова.

На думку пана Михайлова, Мужіївське родовище припинило видобуток із двох причин: значна переоцінка запасів золота і складні технологічні властивості руд, які належать до так званих "упертих".

Через це були значні складнощі під час вилучення золота і його значні втрати - більше ніж половина золота залишалася в породі.

Друга обставина - неодноразова зміна інвесторів через конфлікт інтересів на місцевому рівні.

Державна компанія за сім років існування змогла видобути всього близько 700 кілограмів золота (його у родовищі понад 50 тон), але довкола неї відбувся не один конфлікт.

450 тон шкідливих відвалів

Розробка золотоносного родовища на Закарпатті мала серйозні екологічні наслідки для довкілля.

Відвали, які тут лежать із 1970-х, містять велику кількість важких металів, які через дощі потрапляють у підземні води. Наразі біля родовища лежить понад 450 тон відвалів, які інвестор має ліквідувати. Інакше видобуток починати не можна.

Але Державне агентство водних ресурсів країни на наш запит повідомило, що за результатами досліджень у 2016 році вміст важких металів у водах Берегівського району не перевищує фонових значень.

Моніторинг поверхневих вод здійснювали у найближчих водоймах біля Мужієва.

А Держекоінспекція, починаючи з 2013 року, нагляду на Мужіївському родовищі не проводила.

Відвали на поверхні все ж містять концентрації сульфідів заліза та інших важких металів.

Цього не заперечує Державна служба геології і надр України. Та водночас повідомляє, що "Закарпатполіметали" використовували екологічно чисту гравітаційну технологію з використанням звичайної чистої води без реагентів.

"Ці відвали відпрацьованої породи можна розглядати в якості потенційного джерела забруднення довкілля", - повідомили у прес-службі Держгеонадр.

Зокрема - забруднення ґрунтових вод, які люди використовують для пиття і господарства, відзначили в відомстві.

У Державній службі геології та надр вважають, що переробляти відвали має займатися той, хто має дозвіл на користування надрами.

Прибуток від першого дня?

Золото, яке вдасться видобути в Мужієвому, може купувати Нацбанк

Офіс КРК розташований в Береговому. Половина кабінету Миколи Гожика, який зараз працює тут директором, завалена документацією по родовищу.

На столі - кілька шматків породи, в якій міститься золото.

Микола Гожик свого часу був головним інженером у "Закарпатполіметалах". Тепер він разом із сином, який у компанії обіймає посаду юриста, працює з новим інвестором.

"Тут може бути серйозне виробництво, яке забезпечить роботою 500 людей не менше ніж на двадцять років, а за нашими прогнозами - на років сорок-п'ятдесят. Державна компанія, яка тут працювала, видобула лише 5% корисних копалин", - розповідає пан Гожик.

Він вважає, що раніше на родовищі використовували неправильний підхід ще й через відсутність професіоналів.

У руді, окрім золота, є ще три складові: срібло, свинець і цинк. Вони теж мають свою цінуМикола Гожик, Директор КРК

Частина спеціалістів була з Кривого Рогу. Вони розумілися на видобутку залізної руди, де вміст заліза - 370 кг на тонну. Натомість золота в одній тонні руди, за його словами, 5-6 грамів. Тому технологія видобутку цих копалин значно відрізняється.

За словами Гожика, компанія спочатку витратить 50 млн. доларів: на рекультивацію відвалів і нове обладнання.

Інвестор впевнений, що всього за три роки видобутку витрати окупляться. Планується, що видобуток буде прибутковим із першого дня: у руді, окрім золота, є ще три складові: срібло, свинець і цинк. Вони теж мають свою ціну.

"Ці компоненти ліквідні, і продати їх буде не проблема. Водно-механічним способом збагачення ми добуватимемо з руди концентрати, які містять усі ці метали. Свинцеві концентрати - це мінерали свинця і цинку. У них буде все срібло і золото. А цинкові концентрати продаватимемо на металургійні комбінати", - розповів геолог.

Все золото, яке вдасться видобути в Мужієво, купуватиме Національний банк України. До цього зобов'язує закон "Про НБУ" - все здобуте в Україні золото має бути продане Нацбанку.

"Ціанідів не буде"

Закарпатські ЗМІ періодично пишуть про те, що відновлення видобутку шкідливе для місцевого населення. Пропонують відмовитися від цієї ідеї, а натомість розвивати в селі туризм.

Одна з причин занепокоєння - можливе використання технології ціанування (солей синильної кислоти). Цей спосіб надзвичайно шкідливий для довкілля, але, за словами директора КРК, технологію ціанування вони не використовуватимуть.

"Ціаніди - найдешевший спосіб вилучення золота, але з такої руди, як у Мужієво, видобути його неможливо. Там надто багато інших речовин, крім золота. Ми від цієї технології відмовилися ще у 80-х. Вона не давала потрібного ефекту", - каже пан Гожик.

Упродовж 2017-го "Карпатська рудна компанія" готуватиме Мужіївське родовище до роботи, а вже наступного року планує почати видобуток золота.

Сьогодні екологічне законодавство України дуже ослаблене, а мораторій на перевірки підприємств піддає сумніву їх діяльністьВладлена Марцинкевич, Еколог

Експерт Національного екологічного центру України Владлена Марцинкевич вважає, що за підприємства такого рівня небезпеки мають відповідати власники - і швидко реагувати на всі потенційні небезпеки для довкілля та населення.

Зважаючи на занедбаний спадок минулих років у Мужієво, експерт має сумніви щодо доцільності відновлення видобутку, але підтверджує, що ціанідів не буде.

"Технологія флотації та гравітації безпечніша, ніж ціанування. Але таким чином золота добудуть менше. Крім того, залишається небезпека відвалів. Сьогодні екологічне законодавство України дуже ослаблене, а мораторій на перевірки підприємств піддає сумніву їх діяльність", - каже пані Марцінкевич.

Доктор геологічних наук Володимир Михайлов зауважує, що розробка інших українських родовищ стримується відсутністю фінансування на проведення геологорозвідувальних робіт та інвестицій.

Основна причина - недосконале законодавство, через яке інвестори бояться вкладати гроші в українське золото.

Закарпатське золото: американський інвестор хоче відновити видобуток дорогоцінного металу
Закарпатське золото: американський інвестор хоче відновити видобуток дорогоцінного металуВи зайшли як не зареєстрований користувач!
Додати коментар
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:
Напівжирний Похилий текст Підкреслений текст Закреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вставка посиланняВставка захищеної посилання Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера

Введть те, що бачите на зображенні: