Вперше за 25 років незалежності правила дорожнього руху вирішили реформувати систематично, змінивши в них практично все, що можна неоднозначно трактувати. У новому законопроекті \”Про дорожній рух і його безпеку таких\” спірних \”моментів назбиралося аж на 200 сторінок. Зараз це тільки законопроект, і поки не ясно, в якому вигляді документ дійде до залу парламенту. Але давайте розберемося, що зміниться, якщо депутати за нього все-таки проголосують.
Почнемо з найважливішого. \”Дорожньої грамоті\” навчатимуть всіх, хто так чи інакше може виявитися на дорозі, незалежно від того, чи збираєтеся ви керувати транспортним засобом або все життя їздити як пасажир. Робити це будуть з дитячого саду, а далі – в школах, училищах та університетах. Це має суттєво знизити кількість ДТП за участю пішоходів. Давно пора. Інтернет просто кишить відео, коли тільки реакція водія рятує людину від смерті. коли \”матусі\” спочатку виштовхують на дорогу коляску з дитиною , а самі йдуть слідом. Або любителі попереписуватись в телефоні, а взимку ще й прикриті капюшоном – мовляв, я правий, нехай мені всі і поступаються. Таке враження, що якщо тебе зіб\’ють на переході, то від цього буде легше.
Для водіїв підготували багато нововведень. Наприклад, змінять правила паркування. Співробітники \”Київпарксервіс\” зможуть самі штрафувати водіїв за несплату оренди паркомісця, а не викликати поліцію, як зараз. Самі ж копи зможуть евакуювати машини, які суттєво заважають проїзду транспорту – поки у них на це немає прав. При паркуванні заднім ходом поворотниками потрібно буде вказувати напрям руху – такого раніше не було. Мотоциклістів і велосипедистів випустять на смугу для громадського транспорту. Зараз любителі покрутити педалі скаржаться, що їх не помічають і не поважають на дорозі. Хоча часто самі велосипедисти не дотримуються правил ні дорожнього руху, ні власної безпеки. Більш того, часто до велопробігу долучають дітей, яким не пояснюють, як себе потрібно вести на дорогах. Коли їдеш по набережній, де абсолютно порожній тротуар, а ціла родина їде в правому ряду на велосипедах, то просто слів немає. Ти борешся за здоровий спосіб життя, напевно, навіть не куриш, а твоя дитина їде поруч з машинами, які мчать під сто кілометрів. Але тепер таких \”спортсменів\” пропонується карати поряд з водіями – ті ж штрафи і та ж відповідальність.
Окреме покарання передбачать і для любителів п\’яної їзди на велосипедах. Погодьтеся, зібратися компанією, завантажити рюкзаки і поїхати на пікнік випити на природі – ситуація досить типова. Тільки ось у водіїв автомобілів виникають цілі суперечки: хто сьогодні не п\’є і розвезе всіх додому. У любителів ж веліків все просто: п\’ють всі – і додому їдуть все самостійно. Такі підгулялі компанії можна нерідко побачити в місті. Як саме будуть карати \”аватарів\” на двоколісних – поки не визначилися, але пропозиція однозначно правильна. Сьогодні ж на таке порушення уваги взагалі ніхто не звертає.
У законопроекті автомобілістам пропишуть, що таке культура водіння. Зараз багато водіїв на свій розсуд користуються аварійкою або включають дальнє світло фар, щоб пропустити машину. Тепер у всіх цих дій з\’являться офіційні визначення. Також передбачать окреме керівництво, хто кому повинен поступатися в пробках або при об\’їзді місця ДТП. Дуже зручно, особливо для тих, хто тільки сів за кермо і від великої кількості машин втрачається і нервово потіє.
Окремо хотілося б зупинитися на агресивній їзді. Начебто кожен розуміє, що це таке, але чіткого визначення немає навіть у самих поліцейських, які повинні присікати таку їзду на дорозі.
Рік тому аналогічні штрафи намагалися ввести в Росії. Навіть придумали що ж це таке – різке перестроювання з ряду в ряд, обгони, гальмування і недотримання безпечної дистанції. Але там голосування провалилося.
На Заході вже давно з цим визначилися. Наприклад, в Канаді ще з 2000 року агресивну їзду визначають як поведінку за кермом, яка навмисно веде до збільшення ризику зіткнення або мотивованою дратівливістю, нетерпимістю або спробою заощадити час за рахунок інших учасників руху. Визначення досить розмите, але закон там працює.
У Німеччині, наприклад, агресивному водієві світить штраф 250 євро і три місяці без прав. У деяких штатах Америки за таку їзду права можуть забрати на півроку і виписати штраф на 2500 доларів. В Австралії ганяти на дорогах ще небезпечніша. Там лихачів штрафують на 5500 доларів, а прав позбавляють на три роки. А якщо ловлять повторно, права забирають на п\’ять років. В Англії за агресивну їзду можна навіть потрапити за грати до двох років, якщо обійшлося без постраждалих. Якщо вони все ж були – посадити можуть і на п\’ять років. Також суддя може призначити ще й штраф.
В Україні поки за таку їзду максимум світить самосуд від водіїв. Хтось обматюкав і поїде далі. Найагресивніші можуть загальмувати перед вами, вийти і особисто наговорити \”компліментів\”. І якщо, граючи в \”шашечки\”, ви користуєтеся поворотником – поліція нічого вам пред\’явити не зможе. Але навіть якщо цю норму пропишуть в нових правилах – все одно буде безліч суперечок з цього приводу. Наприклад, різке перестроювання з ряду в ряд. Припустимо, водій об\’їжджав люк або яму на дорозі – і різко крутнув кермом. А йому за це штраф? Такі відмовки поліцейські почують, напевно, не раз. І це найперше, що спадає на думку, а вже досвідчений адвокат таких причин різко перебудуватися знайде сотні.
Багато розмов ходить і про те, чи повернуть техогляд. Якщо за законопроект проголосують, повернуть, але тільки для комерційного транспорту. Водії легковиків поки можуть розслабитися: їх смикати не будуть, але тільки до тих пір, поки не потраплять в ДТП. Тоді вже справність вашого авто перевірять по повній.
Копам хочуть дозволити блокувати авто прямо на дорозі такими пристроями, як за часів Черновецького. Пам\’ятайте жовтенькі \”краби\” на колеса? Мовляв, навіщо зайвий раз возити машини на штрафмайданчик? Начебто непогано, не доведеться платити за утримання авто у поліцейських під охороною. Хоча портативні \”болгарки\” можуть знову опинитися в багажниках автолюбителів.
Нарешті почнеться боротьба з любителями \”колгоспного ксенону\”, який особливо на слабоосвітлювальних ділянках дороги сліпить так, що новачкам доводиться навіть зупинятися. Також планують обмежити швидкість їзди – до 40 кілометрів на годину в населених пунктах, якщо на дорозі немає бордюрів або відбійників. Теж начебто правильно, хоча можна покласти більше бровок, особливо там, де вони потрібні.
Це кілька найважливіших змін в правила дорожнього рух. В цілому документ вийшов позитивний, багато корисних задумів та ідей. Біда в тому, що там все одно вистачає неточностей, наприклад, як в питанні агресивної їзди або штрафів для пішоходів, у яких може не виявитися з собою документів. Але добрий початок. Якщо закон все ж таки приймуть, і потім на судах будуть випливати суперечки, можливо, ці \”дірки\” в законі закриють.
А поки залишається тільки чекати, чи набере нова дорожня конституція 226 голосів у Верховній Раді і коли прописані там істини ми на практиці побачимо на дорогах.