За словами експертів, важливим є не тільки те, що ми їмо, але і те, коли ми їмо. Огляд досліджень про вплив їжі на здоров\’я показує, що нерегулярне вживання їжі пов\’язане з високим ризиком розвитку гіпертонії, діабету 2 типу та ожиріння.
Вчені з Королівського коледжу Лондона, Університету Ньюкасла і Університету Суррея виявили, що люди, які нерегулярно харчуються, мають більше шансів на розвиток раку, серцево-судинних захворювань і метаболічного синдрому.
У зв\’язку з цим зміни в структурі харчування вахтових робітників є важливою областю для майбутніх досліджень, зазначають фахівці.
Експерти також розглянули дослідження, які виявили, що більше число щоденних прийомів їжі пов\’язане з високим ризиком розвитку ожиріння. Проте, зменшення споживання їжі без зниження калорій навряд чи принесе користь для здоров\’я.
Непослідовні прийоми їжі можуть вплинути на наші внутрішні біологічні годинники, або циркадні ритми, зачіпаючи, перш за все, такі органи, як печінка і кишечник. Згідно з даними, невідповідність між внутрішнім годинником організму і прийомом їжі зустрічається у 80% європейців.