Гірські Мокрянка та Брустурянка зливаються у селищі Усть-Чорна і утворюють праву притоку транскордонної Тиси річку Тересва – об’єкт Смарагдової мережі та іхтіологічний заказник місцевого значення (ділянка річки довжиною від селища Усть-Чорна і до селища Дубове). Річка Турбат ліва притока Брустурянки.
За дозволи на розробку детального плану територій на об’єкт «Будівництво МГЕС на річці Брустурянка та на річці Турбат біля села Брустури…» для приватного підприємства «Альтенер» та детального плану територій на об’єкт «Будівництво МГЕС на річці Мокрянка біля селища Усть-Чорна…» для ТОВ «Гідротехенерджі» депутати Усть-Чорнянської селищної ради Тячівського району проголосували ще 24 вересня 2024 року, однак на офіційному сайті громади дані рішення з’явились лише наприкінці року. Для цієї селищної ради у Закарпатській області приховування публічної інформації у такий спосіб стало вже звичайною практикою.
У Єдиному реєстрі стратегічної екологічної оцінки наразі відсутні заяви від згаданих компаній про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки для містобудівної документації.
Рішення сесії Усть-Чорнянської селищної ради на користь бізнесу родин Ковач та Андріїв
Хто будує?
Приватне підприємство «Альтенер» входить до бізнес-групи родини Ковач та бізнес-групи родини Андріїв.
У групі Ковачів ключовою особою є Сергій Ковач, підприємець, син екснардепа від «Партії регіонів» та колишнього гендиректора «Закарпаттяобленерго» Василя Ковача. У низці компаній, які володіють бізнесом у сферах будівництва, нерухомості, виробництва альтернативної енергетики (МГЕС, СЕС), бенефіціарами також значиться Ярина Ковач – дружина Василя Ковача і мати Сергія Ковача, та Катерина Ковач – дружина Ковача-молодшого.
У групі родини Андріївих ключовими особами є міський голова Ужгорода Богдан Андріїв та його брат, «постійний» депутат Закарпатської обласної ради від різних політичних сил Андрій Андріїв. Бізнес сім’ї побудований у сферах виробництва альтернативної енергетики (МГЕС, СЕС), нерухомості і транспорту, а бенефіціарами в цих компаніях також значаться Влада-Микола Андріїва та Наталія Андріїва – дружини братів Андріївих, Микола-Володимир Товт – тесть Богдана Андріїва, Ірина-Микола Ваган та Крістіна Ваган – сестра і племінниця Влади-Миколи Андріїви.
Створене у липні 2024 року ТОВ «Гідротехенерджі» формально належить Тарасу Зареві, керівнику низки компаній з групи Ковачів та Андріївих.
Багаторічним бізнесовим партнером Ковачів і Андріївих у бізнесі на відновлюваній енергетиці є ексголова Закарпатської ОДА часів Януковича та теперішній депутат Закарпатської облради від партії «За майбутнє» Олександр Ледида. За тим же звичаєм, бенефіціарами в низці компаній, пов’язаних зі сферою будівництва, виробництва альтернативної енергетики (МГЕС, СЕС), сільського господарства, торгівлі та ЗМІ, є дружина Олександра Ледиди – Тетяна Ледида, його дочки – Катерина Гембік та її чоловік Микола Гембік, Олександра Ледида-Павлюк та її чоловік Іван Павлюк.
З Ковачами і Андріївими їх інтереси зустрічаються у ТОВ «Зелена Технологія» та ТОВ «Комерцконсалт», що володіють двома МГЕС у селі Тур’я-Поляна Тур’є-Реметівської громади Ужгородського району.
«Губернаторська родина»
Що відомо про вже побудовані МГЕС?
У Ковачів і Андріївих вже побудовані шість МГЕС на гірських річках у Тячівському та Рахівському районах – в селищі Усть-Чорна, селі Брустури (належить ТОВ «Альтенер»), селі Руська Мокра (належить ТОВ «Ренер»), селі Красна (належить ТОВ «Укрелектробуд»), селі Костилівка (дві, також належать ТОВ «Ренер») та одна мікро-ГЕС у селі Руська Мокра (належить ТОВ «Гідро Плюс»).
Усі ці об’єкти продають згенеровану з безкоштовної річкової води електроенергію державі за «зеленим тарифом», який для них встановлений на рівні 10.45 (лише для МГЕС у селі Красна), 13.95 та 17.45 євроцентів за 1 кВт/год.