back to top
spot_img
2.1 C
London
додомуКриміналЯк Колесник і Ковальчук "обвели навколо пальця" громадськість і допомагають "Вітропаркам" Єфімова...

Як Колесник і Ковальчук “обвели навколо пальця” громадськість і допомагають “Вітропаркам” Єфімова уникнути кримінальної відповідальності і не сплатити 2 млн збитків

 

Поки кримінальне провадження дійшло до суду, з нього «зникли» компанія екснардепа Максима Єфімова і речовий доказ – гусеничний ескаватор JBC JS220L, заказник вже не згадується як місце екозлочину і з’явився «цап відбувайло».

Воловецький районний суд судить чоловіка, якого обвинувачують у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 246 КК України, – це незаконна порубка дерев, яка завдала значні збитки. Йому загрожує позбавлення волі на строк від п’яти до семи років.

За даними порталу “Судова влада України”, підсудний – Нанинець Василь Степанович. Чоловік передпенсійного віку з такими даними мешкає у селі Кам’яниця Ужгородського району і, згідно з інформацією з аналітичної системи You Control, він не веде підприємницьку діяльність та не має у власності жодної автотехніки.

Із судових документів вбачається, що обвинувальний акт із Закарпатської обласної прокуратури надійшов у провадженні №12023071090000010 від 18.01.2023 року, яке було відкрито за зверненням філії «Свалявське лісове господарство» ДП «Ліси України» та, на початку, мало правову кваліфікацію ч. 1 ст. 246 КК України, тобто також незаконна порубка дерев, але без завдання значних збитків.

У середині січня 2023 року працівники лісової охорони виявили незаконну рубку об’ємом понад 10 м.куб. у кварталі 1, виділах 1 і 4 Пашківецького лісництва, які відноситься до природно-заповідного фонду як заказник місцевого значення «Привододільний». Там хазяйнувало ТОВ УК «Вітряні парки України», яке через ПЗФ прокладали собі шлях до вершин Вододільного хребта, чим завдало шкоди природі попередньо на понад 755 тис. гривень. Восени 2022 року Жденіївська селищна рада надала компанії дозвіл на розміщення обладнання для метрологічних досліджень будь-де на полонинах, так як на той момент земельні ділянки ще не були сформовані.

Скріншот з листа свалявських лісівників до поліції Мукачівського району

Участь «Вітропарків» у екозлочині підтверджувалася також досудовим розслідуванням.

«Досудовим розслідуванням установлено, що 17 січня 2023 року в черговій частині відділення поліції №2 Мукачівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області зареєстровано рапорт дільничного офіцера поліції ОСОБА_5 , про те, що нею в ході розгляду матеріалів ЄО 2431 від 29.12.2022 року встановлено, що 29 грудня 2022 року працівники ТзОВ УК «Вітропарки України» під час проведення земляних робіт у кварталі 1 таксаційні виділи 1,4 Пашківецького лісництва Державного підприємства «Свалявське лісове господарство» в с. Розтока Мукачівського району пошкодили сироростучі дерева різних порід, внаслідок чого спричинили Державному підприємству «Свалявське лісове господарство» матеріальну шкоду.

Згідно листа обрахунку розміру шкоди заподіяної лісу згідно додатку 1 до постанови КМУ від 10 травня 2022 р №575, який надійшов з ДП «Свалявське ЛГ», у кварталі 1 таксаційного виділу 1 Пашківецького лісництва Державного підприємства «Свалявське лісове господарство» сума шкоди складає 516 307,00 гривень.

Згідно листа обрахунку розміру шкоди заподіяної лісу згідно додатку 1 до постанови КМУ від 10 травня 2022 р №575, який надійшов з ДП «Свалявське ЛГ», у кварталі 1 таксаційного виділу 4 Пашківецького лісництва Державного підприємства «Свалявське лісове господарство» сума шкоди складає 239 547,00 гривень.

Загальна сума завданої шкоди складає 755 854,00 гривень»,  йдеться в ухвалі Воловецького райсуду від 23.03.2023 року у справі 936/322/23.

З цієї ж ухвали відомо, що «Вітропарки» зверталися до свалявських лісівників з проханням «погодити проїзд існуючою гірською дорогою вантажної та будівельної техніки залучений ними же та погодити оздоблення існуючої гірської дороги та за необхідності облаштування проїзду завширшки 3,5 метрів» у заказнику «Привододільний», на що згоду не отримали. Попри це компанія найняла у ФОПа і «оплатила послуги екскаватор-навантажувальника на гусеничному ходу марки «JBC» 200 з оператором та послуги екскаватора-навантажувальника на пневмоколісному ходу марки «JBC» 4СХ з оператором у загальній сумі 64 700,00 гривень».

У подальшому слідчі встановили, що гусеничний екскаватор «JBC JS220L» 31.12.2022 року був доставлений автомобілем MAN TGS 18.400 у заказник, де з ранку до обіду того дня прорив незаконно дорогу, знищивши при цьому дерева.

«Таким чином, проаналізувавши хронологічність даної події, встановлено що важка мобільна техніка «JBC JS220L» д.н.з. НОМЕР_1 з оператором залучена ТОВ «УК Вітропарки України» для проведення розширення староіснуючої дороги у кварталі 1 таксаційних виділів 1,4 Пашківецького лісництва Державного підприємства «Свалявське лісове господарство» причетна до незаконного пошкодження сироростучих дерев різних порід до припинення їх росту, що призвело до заподіяної шкоди на загальну суму 755854,00 гривень», – йдеться у матеріалах судової справи.

Ілюстративне фото гусеничного екскаватора JBC JS220L

У правоохоронних джерелах «Закарпаття екологічне» поінформували, що ця техніка більше не розглядається як знаряддя злочину, а ФОПа, Товта Роберта Вінцевича, вивели з-під відповідальності з умовою, що він сплатить за завдану заказнику шкоду.

У травні того ж року Держекоінспекція у Закарпатській області у рамках досудового розслідування цього екозлочину провела повторний розрахунок і встановила, що збитки від самовільної порубки дерев під дорогу перевищують 2 млн гривень. За два місяці екоактивісти та журналісти зафіксували чергове розширення дороги у заказнику і на полонинах Вододільного хребта: прямо по туристичному маршруту від села Розтока по блакитному туристичному маршруту на гору Хрести, до гори Розсипанець по червоному туристичному маршруту і далі до гори Бегар.

Скріншот з розрахунку школи природі, який ДЕІ робила у рамках кримінального провадження

Знищені дерева у заказнику «Привододільний» і розораний туристичний шлях на Вододільному, липень 2023. З прес-релізу Save Пікуй

Здавалося б, є докази і ніщо не мало б заважати об’єктивному досудовому розслідуванню.

На початку 2024 року, у самий розпал намагань Тур’є-Реметівської сільської ради проштовхнути сумнівну містобудівну документацію вітряків на полонині Руній (рішення по якій наразі скасовують у суді – ред.), та на фоні намагань посадовців філії «Ужгородське ЛГ» ДП «Ліси України» підробити документи для рубки у заказнику загальнодержавного значення «Тур’є-Полянський», екоактивісти зустрілися з керівництвом обласних прокуратури і Нацполу з проханням забезпечити об’єктивне і неупереджене досудове розслідування екозлочину, до якого причетні «Вітропарки», щоб у майбутньому запобігти новим спробам свавілля з боку бізнесу.

Правоохоронці це активістам пообіцяли. Але, як вбачається із останніх документів у цій справі з Воловецького райсуду, зробили це у кращих «татаровських» традиціях.

Тепер там не згадуються ані «Вітропарки», ані ФОП, ані знаряддя злочину і, власне, головний потерпілий від екозлочину – лісфонд заказника місцевого значення «Привододільний» у межах філії «Свалявське ЛГ» ДП «Ліси України». Є лише, як «цап відбувайло», чоловік передпенсійного віку Нанинець Василь Степанович, якого можуть посадити за грати на 5-7 років.

Нещодавно Василь Култан, голова Жденіївської громади, тієї самої, що дозволила розміщати метрологічне обладнання на вершинах Вододільного будь-де, не маючи сформованих земельних ділянок, у інтерв’ю для матеріалу-інфоатаки, спрямованої на екоспільноту Закарпаття, що виступає проти будівництва сотень вітряків Єфімова у високогір’ї Українських Карпат на особливо цінних природоохоронних територіях, заявив, що очікує на сплату 2 млн штрафу, 50% з яких підуть селищній раді. «Це хоч якісь гроші у бюджет!», – радіє недобросовісний голова.

Останні новини:

До теми: