Закарпатський кореспондент > Останні новини / Дозвілля > Сорти яблунь

Сорти яблунь


6-09-2021, 18:57
Сорти яблунь

Потроху зникають із наших садів поширені в недавньому минулому високоврожайні яблуні народних сортів: «Білий налив», «Антонівка», «Аніс», «Боровинка» та інші. Високі дерева із широкою кроною займають багато місця на дачній ділянці та схильні до різноманітних захворювань. Рослини незручно доглядати, дозрілі плоди часто падають, втрачаючи товарний вигляд. Сьогодні в пріоритеті низькорослі сорти яблунь із великими смачними плодами, генетично захищені від багатьох розповсюджених хвороб.



Осінні сорти



Зимостійкий сорт «Коліжанка» відмінно росте на всій території України. Дерева не пошкоджуються борошнистою росою та паршею. У плодоношення вступають на 3-4 рік. Рекомендується проріджувати зав’язі, щоб уникнути перевантаження гілок плодами та здрібнення яблук. Достигає урожай у середині вересня, зберігають фрукти в холодильнику упродовж 1 місяця. Кисло-солодкий смак соковитої м'якоті оцінюється в 8,2-8,4 балів.



Українські осінні сорти яблунь «Теремок», «Амулет», «Прима» добре ростуть по всій території країни. Плоди використовують для виготовлення високоякісного соку і споживання у свіжому вигляді.



Зимові сорти



Яблука сорту «Тодес» добре зберігаються до травня. Дерево на середньорослій підщепі починає плодоносити на 2-3 рік після посадки. Зеленувато-жовті плоди з великим боковим рум'янцем, масою до 200 г, збирають в останній декаді вересня. Споживча стиглість настає в середині грудня. Властивий сорту солодко-кислий смак зберігається до травня.



Новий зимовий сорт яблуні «Соломія» рекомендований до вирощування практично по всій території країни. Компактне дерево відрізняється середньою висотою. Перші плоди достигають на 3-4 рік, а з 8 річної яблуні можна зібрати урожай до 40 кг.



Літні сорти яблунь



Яблука сорту «Настя» достигають на початку серпня. Збір урожаю продовжується протягом 25-30 днів. Рослину не уражує парша та борошниста роса. Перші плоди дозрівають на 2-3 рік після посадки. М’якоть кремового забарвлення відрізняється соковитістю та солодким смаком із кислинкою.



Врожайний український сорт яблуні «Малуша» починає плодоносити із середини липня. Округлі яблука вагою до 170 г можна зберігати 2-3 тижні. Соковиті плоди зі щільним м’якушем кисло-солодкого смаку добре транспортуються. Дерево не вимерзає взимку, оскільки імунно-захищене від парші та борошнистої роси.



Літній урожай використовують також для консервації, сушки, варення.



Як зберегти вирощений урожай



Розрахувати строк зберігання яблук можна за формулою: 23×А-25, де «А» — кількість кісточок одного яблука. Якщо плодів декілька, береться середнє значення. Зберегти фрукти довше можна в холодильнику за температури, близькій до 0°C.



Своєчасна боротьба зі шкідниками допомагає виростити та зберегти фрукти неушкодженими. Від набухання бруньок до наливу плодів рекомендується обробляти крону та стовбур дерев інсектицидами. Використовують «Захват Ойл», «Колібріс», «Антиколорад Макс» та інші препарати, дотримуючись комплексної системи захисту яблунь, розробленої компанією «Укравіт».



Вернуться назад