Закарпатський кореспондент > Суспільство / Останні новини / ukrnet > «Дикий Захід»: сенсаційна подія відбулася в Ужгороді понад сотню років тому

«Дикий Захід»: сенсаційна подія відбулася в Ужгороді понад сотню років тому


30-07-2019, 20:42
«Дикий Захід»: сенсаційна подія відбулася в Ужгороді понад сотню років тому
Це доводить, що ужгородці завжди добре зналися на актуальних подіях «старого» й «нового» світу

В Ужгороді 27 червня 1906 року відбулася сенсаційна подія. Всесвітньовідомий американський колектив «Дикий Захід» на чолі з Вільямом Фредеріком Коді на прізвисько «Баффало Білл» завітав до нашого міста і влаштував два покази. Відтоді пройшло вже 113 років, а унікальна атракція до сьогодні є рекордною для нашого міста.

В рамках свого європейського турне Баффало Білл відвідав такі міста, як Лондон, Париж, Відень та інші. Але «Дикий Захід» зупинявся не тільки у великих європейських столицях, але відвідував і невеликі містечка, як-от Ужгород. На торговій площі (імовірно, нинішня пл. Богдана Хмельницького) містяни зібралися, аби на свої очі побачити справжніх ковбоїв, індіанців, різноманітні атракції, родео, військові танці, змагання в стрільбі тощо. У грандіозному шоу, яке отримали можливість побачити ужгородці, взяло участь близько 1300 людей та тварин!

«Дикий Захід»: сенсаційна подія відбулася в Ужгороді понад сотню років тому


Баффало Білл

Американський військовий, мисливець на бізонів, популярність якому принесли влаштовані ним освітньо-розважальні видовища «Дикий Захід», народився в місті Леклер, штат Айова (США) в 1846 році. Вже в 11 років Вільям покинув дім. Заробляв на хліб, випасуючи худобу; згодом влаштувався водієм поїзда. Брав участь у Громадянській війні 1861-1865 рр. Своє прізвисько отримав після того, як підписав контракт, за яким зобов’язався забезпечити робітників Канзаської та Тихоокеанської залізничної компанії м’ясом бізонів. За вісімнадцять місяців (1867-68) Коді вбив 4280 бізонів! Чутки та легенди, що поширювались по всьому Дикому Заході, незабаром принесли йому велику славу. Про нього почали писати в місцевих газетах, він став персонажем художніх романів.

“Дикий Захід”

Кар’єра Баффало Білла, як шоумена, розпочалась у 1872 році в місті Чикаго (США), коли йому було 26 років. «Скаути Прерії» – драма від маловідомого новеліста Неда Бантлайна, – в якій Вільям Коді зіграв головну роль, стала його першим кроком у світ тогочасного «шоу-бізнесу». Постановка була надзвичайно успішною.

«Дикий Захід»: сенсаційна подія відбулася в Ужгороді понад сотню років тому


Наступного року він створив власну трупу під назвою «The Buffalo Bill Combination», яка проіснувала до 1882 року. Саме тоді і було засновано «Дикий Захід». До участі у своєму шоу Баффало Білл залучив багато справжніх ковбоїв, індіанців (серед яких був легендарний вождь племені хункпапа Сидячий Бик, художник і оратор Скелястий Ведмідь, Довгий Вовк, який брав участь у битві Літтл-Бігхорн) та багатьох інших. З виставами «Дикого Заходу» шоумен об’їздив усю Америку, а впродовж 1880–1900 років і Європу. Дуже швидко ці навчально-розважальні видовища просто неба, із залученням сотень різних тварин – буйволів, лосів, домашньої рогатої худоби та інших – стали справжньою сенсацією. Щоправда, на початку мало хто поділяв захоплення Білла ковбоями. В Америці тривалий час зневажливо ставилися до цієї професії та вживали слово «ковбой» як образу. Але завдяки «Дикому Заходу Баффало Білла» до кінця ХІХ століття ковбої стали дуже популярними. За їхньої участі глядачі мали змогу побачити ковбойські стрільби, скачки на дикому бику, ловлю бика на аркан та інші атракції, які згодом стануть традиційними елементами публічних родео.

Незабаром атракції «Дикого Заходу» перетворилися з американської сенсації у світову. Сталося це після того, як у 1887 році колектив був запрошений до Англії як основного внеску американців у святкування Золотого Ювілею королеви Вікторії. Масштабні видовища, влаштовані Баффало Біллом, стали хітом свята. Їх відвідали не тільки прості британці, але також знать і навіть сама королева Вікторія. Тому не випадково, що персонаж американського щоумена неодноразово з’являвся у кіно, а згодом і на телеекранах. Так, у 1898–1912 рр. цю роль виконував сам Вільям Коді, а потім багато зірок американського кіномистецтва: Джордж Ваґнер, Чарльтон Хестон, Пол Ньюман, Роберт Доннер та ін.

Баффало Білл в Ужгороді

Нарешті, 27 червня 1906 року «Дикий Захід» добрався до міста над Ужем. У цей день провели свої вистави Баффало Білл та його надзвичайно колоритний і цікавий колектив. «Дикий Захід» та «Грубі Вершники» Баффало Білла насправді заслуговують уваги. Учасники, тварини та необхідне спорядження мандрували з міста до міста на трьох потягах. Монтаж наметів, сидячих місць та необхідних приміщень розпочалися ще із самого ранку. Для індіанців були встановлені вігвами, а для польових кухонь та стайні – великі павільйони. Як тільки цю роботу було завершено, кухарі взялися за приготування сніданку для учасників шоу (їх було 800!) Після цього розпочався монтаж величезного амфітеатру. Цього дня в Ужгороді було проведено два сеанси шоу: перший о 15-й годині, а другий о 20-й. Видовища стартували за годину після відкриття воріт.

«Дикий Захід»: сенсаційна подія відбулася в Ужгороді понад сотню років тому


Програма виступів була такою самою, як у Парижі на Марсовому полі. Вільям Ф. Коді особисто був присутній на кожному з них! Атракції, які він демонстрував, носили різний характер. Серед учасників глядачі могли побачити «Грубих Вершників», які були представлені з усіх континентів: американські та англійські солдати-ветерани, індіанці прерій, ковбої, мексиканські рурали та вакуерійці, південноамериканські гаучо, кубинські вершники, бедуїни й бербери Сахари та навіть російські козаки. Серед індіанців до міста прибула частина відомої групи, яка під командуванням 26-го президента США Теодора Рузвельта тримала під облогою пагорб Сан-Хуан у ході американсько-іспанської війни. Зацікавленість світового співтовариства російсько-японською війною, наштовхнула Вільяма Ф. Коді на думку долучити до колективу і групу японських самураїв. Виступи за участі індіанців та ковбоїв демонстрували напад індіанців на дім одного поселенця, пограбування поштової карети, ковбойські видовища, ловлю коней на аркан, військові танці, ігри та біг індіанців. Зокрема, ужгородці мали змогу побачити реконструкцію відомої битви при Літтл-Бігхорн (1876).

Отже, після таких європейських столиць, як Лондон, Париж, Відень, відвідини Ужгорода «Дикого Заходу Баффало Білла» стали справжньою сенсацією. За всю історію міста це була наймасштабніша атракція (1300 людей та тварин!). Порівняно з нею, сучасні мандруючі циркові колективи видаються карликовими. Видовище, яке мали змогу побачити ужгородці, було не тільки розважальним шоу, але й відіграло освітню роль. Учасники відтворювали побут індіанців, ковбоїв, бойове мистецтво японських самураїв і водночас знайомили глядачів з історією, культурою та традиціями різних народів. Тому з впевненістю можемо сказати, що жителі міста над Ужем були не такі вже й далекі від світових сенсацій та добре зналися на актуальних подіях «старого» й «нового» світу.

ПроЗахід
Вернуться назад