Закарпатський кореспондент > Суспільство / Останні новини > Міцні і ароматизовані сигарети заборонять: що підготували для курців

Міцні і ароматизовані сигарети заборонять: що підготували для курців


4-07-2019, 16:00
Міцні і ароматизовані сигарети заборонять: що підготували для курців
Нещодавно Міністерство охорони здоров'я оприлюднило законопроект, в якому пропонується суттєво посилити контроль за виробництвом і обігом тютюнових виробів. Крім іншого, в документі сказано, що ароматизовані сигарети і цигарки з високим вмістом смол і нікотину в країні потрібно заборонити. Сайт "Сьогодні" розповідає, що написано в новому документі, які грядуть зміни, чи подорожчають тютюнові вироби і як все це допоможе скоротити кількість курців.

Кожен четвертий українець палить
Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо адаптації законодавства до вимог Директиви 2014/40/ЄС Європейського парламенту (з охорони здоров'я населення від шкідливого впливу тютюну)" з'явився на сайті Міністерства охорони здоров'я наприкінці червня. Схожі законопроекти вже є у Верховній Раді, але наразі їх розглядом ніхто не займається.

У пояснювальній записці говориться, що цей законопроект був розроблений для того, щоб наблизити українське законодавство до європейського і виконати необхідні пункти, які були прописані в Угоді про асоціацію між Україною та ЄС. До того ж, МОЗ пояснює, що мета проекту – захист здоров'я людей, особливо молоді.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, щорічно в світі через вживання тютюну гине близько 7 млн ​​осіб. Глобальне опитування дорослих щодо вживання тютюну в Україні (GATS), проведене ВООЗ, МОЗ та Київським міжнародним інститутом соціології 2017 року, показало, що сигарети палять 22,8% дорослого населення (39,7% чоловіків і 8,8% жінок). За сім років поширеність паління в Україні зменшилася, адже ще 2010-го вона становила 28,3%.

"На початок 2019 року 24% дорослого населення є щоденними курцями (42% чоловіків і 9% жінок) і ще 2% палять час від часу. Фахівці з контролю над тютюном наголошують, що паління є однією з основних причин виникнення серцево-судинних, легеневих та онкологічних захворювань", – пояснила в коментарі сайту "Сьогодні" Ірина Сисоєнко, голова Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров'я.

В Євросоюзі поширеність куріння падає. Наприклад, ще 2006 року вона була на рівні 32%, а вже 2014-го – 26%.

"За оцінками ВООЗ, саме країни з низьким і середнім рівнем доходів, до яких належить Україна, несуть 80% втрат від споживання тютюнових виробів. Відповідно, для подальшого закріплення тенденції зменшення поширеності паління варто посилювати заходи щодо контролю над тютюном і своєчасно реагувати на нові виклики тютюнової епідемії та маніпулятивні тактики тютюнової індустрії", – сказано в пояснювальній записці до законопроекту

Водночас, ще в квітні 2016 р. нардепи затвердили постанову про Заяву Верховної Ради України з нагоди 10-річчя ратифікації Україною Рамкової конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну. Головна мета постанови – це зменшити поширеність паління і смертність від хвороб, пов'язаних з тютюном в Україні.

"З огляду на значні обсяги транскордонної торгівлі тютюновими виробами та відмінності національного законодавства, для врегулювання цього питання в Україні потрібно ввести загальноєвропейські правила, що забезпечують захист всіх споживачів однаково незалежно від місця проживання", – написано в пояснювальній записці до законопроекту.

У своєму новому документі МОЗ пропонує чимало змін: починаючи від заборони ароматизованих сигарет і закінчуючи врегулюванням обороту електронних сигарет, про які в нашому законодавстві наразі нічого не сказано.

Законопроект пропонує заборонити міцні і ароматизовані сигарети
Новий документ досить об'ємний і містить чимало змін, але ми зібрали головні з них. Так, насамперед варто відзначити, що в законопроекті до звичайного паління прирівнюють і використання електронних сигарет. Зараз такі норми в нашому законодавстві відсутні і люди, які палять електронні сигарети в громадських місцях, сміливо заявляють, що палінням це і зовсім не вважається. У новому документі сказано, що паління тютюнових виробів включатиме в себе не тільки згоряння тютюну, а й нагрівання, і тління.

До того ж, в законопроекті є норма, покликана зобов'язати імпортерів і виробників електронних сигарет і заправних контейнерів до них інформувати центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику в сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, про будь-які вироби, які вони планують ввести в обіг на території України. Такі повідомлення потрібно буде подавати в електронній формі за шість місяців до запланованого введення в оборот. У разі порушення вимог цього закону передбачено штраф від 5 до 50 тис. грн.

Крім цього, законопроект додає чимало нових заборон. Зокрема, на території України хочуть заборонити реалізацію, виробництво (крім того, що йде на експорт) і імпорт:

тютюну для перорального застосування;
сигарет, в яких показники вмісту перевищують: нікотину – 1,0 мг, смоли – 10 мг, монооксиду вуглецю – 10 мг;
тютюнових виробів, на упаковці яких відсутні визначені чинним законодавством медичні попередження;
сигарет і тютюну для самокруток з характерним запахом і смаком (отриманим в результаті дії добавки або комбінації добавок, в тому числі, серед іншого, фрукти, прянощі, трави, спирт, цукерки, ментол або ваніль);
тютюнових виробів, що містять такі добавки, як вітаміни або інші добавки, які створюють враження, що тютюновий виріб має переваги для здоров'я або призводить до зменшення ризиків для здоров'я; кофеїн або таурин і інші добавки, які асоціюються з енергійністю та життєвою силою; добавки, що володіють властивостями робити викиди кольоровими; для тютюнових виробів для паління, добавки, які полегшують вдихання диму або засвоєння нікотину; добавки, які мають канцерогенні, мутагенні або репродуктивно токсичні властивості в неспаленій формі;
сигарет і тютюну для самокруток, що містять смакоароматичні добавки в будь-яких компонентах, таких як фільтри, папір, упаковка, капсули, або мають будь-які технічні характеристики, що дозволяють змінювати запах або смак відповідних тютюнових виробів, або ж інтенсивність диму;
тютюнових виробів з використанням на їх упаковці або на самих тютюнових виробах будь-яких елементів або ознак (тексти, символи, назви, торговельні марки, образні або інші ознаки), які: рекламують тютюновий виріб або сприяють його споживанню; включають інформацію про вміст нікотину, смол і т.д.; вказують на те, що визначений тютюновий виріб є менш шкідливим, ніж інші; повідомляють про смак, запах, будь-яких смакоароматичних добавках або про їх відсутність; нагадують харчовий або косметичний продукт; вводять в оману, що визначений тютюновий виріб має екологічну перевагу.

Також в законопроекті сказано, що виробнику і імпортеру тютюнових виробів забороняється вміщувати в упаковку тютюнових виробів вкладки, які пропонують знижки, безкоштовне розповсюдження або інші аналогічні пропозиції.

"Директива 2014/40/ЄС передбачає нові правила маркування тютюнових виробів, а саме: збільшення розміру зображень (що попереджають про шкоду. – Ред.) і їх щорічна ротація; введення визначення і регулювання електронних сигарет, заправних контейнерів і трав'яних виробів, призначених для куріння; заборона використання смакових добавок до тютюнових виробів, як одного із засобів маркетингу; зменшення допустимих норм вмісту нікотину, смоли і монооксиду вуглецю; введення звітності за інгредієнтами і добавкам до тютюнових виробів; встановлення механізму контролю за обігом тютюнових виробів", – розповідає в коментарі сайту "Сьогодні" Ірина Сисоєнко.

У документі написано, що на кожній упаковці тютюнових виробів мають бути медичні попередження про шкоду паління, комбіновані з кольоровими фотографіями. Загалом попередження повинні займати не менше 65% площі пачки. Вони також повинні бути нанесені і на упаковки електронних сигарет і контейнерів для заправки, щоправда, тут їх площа не повинна бути менше 30%.

До того ж, не можна буде продавати тютюнові вироби поштучно. Так, за продаж упаковок, в яких менше 20 сигарет, або ж просто за поштучний продаж сигарет (крім сигар) буде штраф від 1 до 10 тис. грн.

Без належного контролю ефекту від документу не буде
Як ми знаємо, в Україні акциз на тютюн регулярно підвищується з 2008 р., країна взяла на себе зобов'язання збільшувати акциз на тютюнову продукцію до 2025 р., до 90 євро за 1000 сигарет. Саме для цього ставку збору щороку підвищують на 20%. А минулого 2018 р. до цього відсотку додали ще й підвищення на рівень інфляції. Але навіть з підняттям ставки з 1 липня акциз становив лише 1011 грн на 1000 сигарет, що трохи більше, ніж 34 євро. Тому в майбутньому зростання цін на тютюнові вироби неминуче.

Але, крім цього, законодавчі зміни теж сколихнуть цей ринок, і виробники можуть накинути ціни. Світлана Осташко, аналітик Асоціації міст України з питань охорони здоров'я, в коментарі сайту "Сьогодні" говорить, що подорожчання тютюнової продукції цілком ймовірно.

"Тютюнові вироби дорожчатимуть, якщо це зажадає додаткових витрат від виробників для нанесення медичних попереджень та інформаційних повідомлень при виготовленні упаковки, проведення будь-яких додаткових досліджень і т.д.", – каже Осташко.

Ірина Сисоєнко також зазначає, що такі вимоги можуть призвести до подорожчання, що буде безсумнівним плюсом.

"Можливо, нові вимоги до виробництва, імпорту і реалізації тютюнових виробів вплинуть на подорожчання тютюнових виробів. Я за те, щоб здоровий спосіб життя був трендом нашого суспільства! І ніяк інакше", – каже нардеп.

МОЗ пояснювало, що головна мета таких нововведень – зменшити кількість людей, які палять, і подбати про здоров'я населення. Ми розпитали експертів, яким чином законопроект допоможе цього досягти. Так, Світлана Осташко пояснює, що хоча прямого зв'язку між ухваленням закону і зниженням кількості курців немає, але зниження рівня нікотину та інших речовин в сигаретах вже спричинить за собою зниження шкоди для організму курця.

"Інформування про шкоду для здоров'я і рівні токсичних речовин в тютюнових виробах деяких людей змусить задуматися про те, чи варто продовжувати палити, або чи варто починати палити", – зазначила Осташко.

Вона додає, що ухвалення закону нічого не дасть без проведення відповідних заходів щодо впровадження: інформування, консультування та санкцій щодо порушників.

"Візьміть, наприклад, закон про заборону паління в громадських місцях: чи сильно змінило ситуацію тільки його ухвалення? Ви зі мною погодитеся, що ні. Тут також. Все залежить від того, наскільки ефективно впроваджуватметьися закон. Слід зазначити, що сьогодні, наприклад, абсолютно відсутня в законодавстві інформація про електронні сигарети, кальяні і їх шкоду для організму людини. Ринок електронних сигарет і кальяну абсолютно безконтрольний. Що палить молодь – вона абсолютно не відає, і про те, які віддалені наслідки можуть бути, теж ніхто не знає. Зараз тільки почали з'являтися дані досліджень про вплив електронних сигарет і кальяну на організм людини", – підсумувала експерт.

Ірина Сисоєнко, в свою чергу, пояснює, що, на думку міжнародних експертів у сфері охорони здоров'я, тютюнова індустрія приховує реальні наслідки для здоров'я, пов'язані з використанням цих нових виробів, стверджуючи, що електронні вироби завдають меншої шкоди здоров'ю населення. Водночас, в електронних пристроях міститься така ж кількість нікотину, як і в інших широко використовуваних тютюнових виробах (наприклад, в сигаретах), що призводить до розвитку судинних порушень і серцево-судинних захворювань.

"За даними Європейського регіонального бюро Всесвітньої організації охорони здоров'я, вироби на основі технології "heat-not-burn" (нагрів без горіння) і електронних систем доставки нікотину (електронні сигарети) створюють серйозні проблеми для громадської охорони здоров'я в зв'язку з високим вмістом в них нікотину. Електронні сигарети – один з найпопулярніших видів таких виробів для куріння – пристрої, в яких використовуються не листя тютюну, а розчин, випаровування якого вдихає курець. Останніми роками рівень використання саме цих виробів неповнолітніми і взагалі молодими людьми зростає загрозливими темпами", – зазначила Сисоєнко і додала, що ситуація ускладнюється тим, що на ринку України понад п'ять років активно просуваються електронні сигарети і рідини з нікотином для електронних сигарет, і все вони виходять за межі регулювання і контролю з боку держави.

Голова Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров'я пояснює, що введення максимального рівня смол, нікотину та монооксиду вуглецю, заборона на сигарети з характерним запахом або смаком, а також на тютюнові вироби з певними добавками і в цілому регулювання, контроль виробництва і реалізації всіх видів тютюнових виробів, включаючи технологічно нові, на законодавчому рівні сприятиме скороченню паління серед всіх вікових груп, і насамперед, серед молоді і дітей. Такі заходи поступово приведуть до поліпшення здоров'я населення і зростання тривалості життя людей в Україні, впевнена вона.
Вернуться назад