Закарпатський кореспондент > Суспільство / Останні новини / Головні новини > Медовий спас 2018: історія, традиції свята й заборони

Медовий спас 2018: історія, традиції свята й заборони


14-08-2018, 07:37
Медовий спас 2018: історія, традиції свята й заборони
14 серпня, в перший день Успенського посту, православні та греко-католики відзначають Медовий Спас, або Маковія. Так у народі називають церковне свято Походження Чесних Древ Животворящого Хреста Господнього.

Медовий спас 2018: історія свята


Оскільки за сотні років язичництво і християнство дуже тісно переплелися в православ'ї, то багато свят отримали свої унікальні традиції, звичаї та прикмети.

Так, історія Медового спаса заглиблюється ще в дохристиянські часи, коли пасічники збирали урожай і виготовляли з меду і маку різні солодощі та напої. Крім того, в IX столітті в Константинополі в цей день було прийнято виносити частину Животворящого Хреста для зцілення хвороб у найспекотніший місяць року.

У наші дні на Перший, Медовий, спас святкується Винесення древ Хреста Господнього, але звичаї цього дня дуже нагадують свято врожаю.

Медовий спас: традиції


Коли святкують Медовий спас, віруючі святять у храмах мед, макові головки та фрукти, печуть пряники, млинці та пироги з медом і маком. Також Медовий спас іноді називають Мокрим, тому в цей день прийнято святити воду в колодязях, озерах, річках та інших джерелах.

Варто зазначити, що випічка, приготована ​​на Маковія, повинна бути пісною, тому що 14 серпня розпочинається один із найсуворіших церковних постів - Успенський. Пост на честь Богородиці та її Успіння триває до 27 серпня.

Святкування Медового спаса пов'язано і з початком збору врожаю. Наші предки, які займалися сільським господарством, вважали, що з цього дня можна починати підготовку до зими і проводжати літо.

На Маковія також прийнято збирати особливий букет з трав - «Маковійчик». У ньому мають бути присутні чебрець, м'ята, полин, калина, рута, календула, материнка, колоски вівса, донник, тирлич, чорнобривці та головки маку. Такий букет несли святити до церкви і вірили, що він на цілий рік стане оберегом для сім'ї та допоможе зібрати багатий урожай.

Медовий спас 2018: що не можна робити 14 серпня


На Маковія заборонено голосно розмовляти, сваритися, лаятися і шумно святкувати. Також у цей день не можна прибирати в будинку і працювати. Не можна бажати комусь зла, інакше воно до вас і повернеться.

Народні прикмети на Медовий спас:


Якщо йде дощ, цілий рік не буде лісових пожеж;
На Маковія літо закінчується, осінь починається;
Якою буде погода на Маковія, таким буде наступний рік;
В Перший спас будь-який жіночий гріх проститься;
На Перший спас і жебрак медку спробує;
На Маковія вдовам допомагай - слабшому допомога, а тобі щастя;
У Першого Спаса всього в запасі: і дощ, і сонце, і вітер;
Після Першого Спаса в річку не заходять;
Ластівки три рази відлітають - на три спаса.

НВ
Вернуться назад