Закарпатський кореспондент > Суспільство / Останні новини > Електронний суд: як працюватиме і про які зміни потрібно знати українцям

Електронний суд: як працюватиме і про які зміни потрібно знати українцям


19-06-2018, 09:10
Електронний суд: як працюватиме і про які зміни потрібно знати українцям
Нова система дозволить українцям самим подавати позови в електронній формі

На початку червня в 18 українських судах почала працювати система "Електронний суд". Хоча нововведення наразі запустили тільки в тестовому режимі, юристи вже пророкують йому перспективне майбутнє. Сайт "Сегодня" розбирався, як нова система полегшить життя українцям і чи незабаром працюватиме по всій Україні.

Що таке система електронного суду
Системи електронних судів давно працюють у багатьох країнах світу, але до України нововведення все ніяк не доходило, а влада мотивувала такі затримки браком фінансування. Але ось 4 червня відразу 18 вітчизняних судів почали тестувати Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему (ЄСІТС) – "Електронний суд".

Система запустилася в судах Києва, Одеси, Вінниці і навіть в Донецькому апеляційному адміністративному суді (наразі працює в Краматорську).

Головне нововведення електронного суду – це можливість подавати позови в онлайн-режимі. Також можна відправляти копії документів учасникам судової справи, отримувати судові рішення, повістки і інші документи в електронному вигляді.

Щоправда, для того, щоб скористатися цими привілеями, потрібно спочатку обзавестися цифровим підписом і поштовою скринькою на домені mail.gov.ua.

"Система "Електронний суд", безумовно, є позитивною зміною в національному судочинстві. Головним її нововведенням є перехід до ведення судових справ в електронній формі, що має суттєво прискорити процес правосуддя. В умовах повноцінного функціонування системи суди різних інстанцій більше не пересилатимуть між собою матеріали справ поштою. Фактично при подачі апеляційної (касаційної) скарги у справі відповідний суд (суддя) отримуватиме доступ до матеріалів відповідної справи і мати можливість негайно, або хоча б у встановлені процесуальними кодексами терміни, приймати рішення щодо відкриття апеляційного (касаційного) провадження і приступати до розгляду справи", – пояснює принципи функціонування нової системи Юрій Мосунов, юрист ЮФ Evris.

Також юрист зазначив, що ця система допоможе усунути процесуальні зловживання, коли судові засідання відкладалися через те, що у одного боку була відсутня можливість ознайомитися з матеріалами за день-два до засідання.

Як працюватиме нова система
Отже, варто зазначити, що електронний суд дасть українцям такі можливості:

самостійно подавати позови через інтернет;
контролювати свого представника, а саме, своєчасність його дій;
миттєво отримувати повідомлення про те, що проти вас подали позов;
відслідковувати хід справи і подані процесуальні заяви;
оплачувати судовий збір через інтернет.

"З'явиться можливість платити судовий збір та інші платежі в режимі онлайн, за допомогою електронного кабінету при формуванні відповідного документа. У такому випадку інформація про платіж автоматично додаватиметься до документа, який відправляється", – говорить в коментарі сайту "Сегодня" Ганна Поліщук, молодший юрист Eterna Law.

Також юрист додає, що в електронному кабінеті відображатиметься календар за судовими виробництвам, в яких людина бере участь, і інформація про представлених нею непроцесуальних зверненнях.

Як зареєструватися в системі
Для того, щоб скористатися системою електронного суду, необхідно обзавестися обліковим записом на сайті mail.gov.ua. і отримати ЕПЦ (електронний цифровий підпис). На сайті є кілька варіантів реєстрації – звичайний і з допомогою ЕЦП; для того, щоб мати доступ до електронного суду, потрібно реєструватися саме через ЕЦП.

Якщо у вас вже є поштовий ящик на mail.gov.ua, тоді потрібно тільки отримати цифровий підпис, яку надає Акредитований центр сертифікації ключів, і прив'язати її до профілю користувача.

"Щоб подати документи через "Електронний суд", необхідно пройти процедуру ідентифікації особистості, а саме: скористатися електронним цифровим підписом (ЕЦП), в якій зашифровані прізвище, ім'я, по батькові, ідентифікаційний номер заявника, а також необхідно самостійно вказати дату народження, телефон, електронну пошту", – розповів в коментарі сайту "Сегодня" юрист Олександр Роздорожний з юридичної фірми АТ "Супрема Лекс".

Щоправда, наразі для формування і подальшої подачі до суду документів доступні лише п'ять видів позовних заяв, а саме:

заява про усиновлення дитини;
заява про позбавлення батьківських прав;
заява про виселення;
заява про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням;
заява про уточнення списку виборців.

А ось подати документи в форматі текстового файлу в системі поки що не можна.

"Тому, юристам, як мені здається, доцільніше буде, як і раніше, готувати процесуальні документи самостійно і подавати до суду в друкованому вигляді. Стосовно осіб, які намагаються самостійно, без залучення юристів, захистити свої права і інтереси, можливо, "Електронний суд" буде корисний, оскільки користувачу системи пропонується вказати максимально зрозумілу і просту інформацію, а саме: особи, що подає, представника заявника (за наявності), зацікавлена особа, інших учасників справи, текст заяви, завантажити в електронному вигляді докази, що підтверджують позовні вимоги, сплатити судовий збір. Після чого можна відправити готовий документ, завірений електронним цифровим підписом, до суду", – радить Олександр Роздорожний.

Про плюси, складнощі і перспективи

Незважаючи на те, що система працює в тестовому режимі, їй вже пророкують непогане майбутнє, а юристи цілком і повністю схвалюють цю ініціативу. Щоправда, все ж є моменти, які потрібно доопрацювати.

"Незважаючи на загальну позитивну спрямованість нової системи, її нормативне регулювання потребує вдосконалення, як мінімум, в плані введення процесуальних наслідків для учасників судового процесу, які ухиляються від реєстрації в системі. У нинішніх умовах недобросовісні учасники можуть фактично безкарно стверджувати про неможливість ознайомиться з тими чи іншими матеріалами судової справи в силу проблем з реєстрацією в системі і продовжувати будувати на цій підставі процесуальні диверсії. Аналогічна ситуація може скластися і з затягуванням термінів розгляду справ у зв'язку із запізнілим отриманням судових рішень і подальшим відновленням термінів на апеляційне (касаційне) оскарження", – говорить про складнощі Юрій Мосунов, юрист ЮФ Evris.

Також він додає, що на початку всі зіткнуться з неминучими труднощами, які виникнуть в процесі впровадження системи, тому що на цьому етапі помилки в її роботі просто неминучі. А в окремих випадках недоліки системи можуть істотно вплинути на результат судового розгляду.

Ганна Поліщук, юрист Eterna Law, навпаки зазначає, що система електронного суду позбавить недобросовісних учасників можливості затягувати процес, щоправда, тому що нововведення почало працювати тільки 4 червня, говорити про його ефективність поки що рано, вважає юрист.

"Система електронного суду дозволить учасникам судового процесу оперативно подавати процесуальні документи до суду, обмінюватися такими документами з іншими учасниками процесу, отримувати, в будь-який час, доступ до матеріалів справи, а також сприятиме економії часу і коштів на поштові відправлення. Крім цього, впровадження електронного суду позбавить можливості недобросовісних учасників затягувати судовий процес", – говорить Поліщук.

Юрист Олександр Роздорожний також зазначає, що робити будь-які глобальні висновки передчасно. Але він все ж упевнений, що система полегшить підготовку до судового процесу.

"З огляду на простоту використання підсистеми ЄСІТС "Електронний суд", це однозначно плюс для судової системи в цілому, оскільки процес формування позовних заяв стане зрозумілішим для заявника. Хоча у користувача "Електронного суду" може виникнути логічне запитання: "Чи отримає суд мій документ і як зі мною потім зв'яжуться?".

ЄСІТС і підсистема "Електронний суд" повинні полегшити підготовку до судового процесу і його безпосереднього проведення, але, поки ЄСІТС не запрацює в повному обсязі, робити висновки про доцільність такої системи в цілому, виходячи з пілотної підсистеми "Електронний суд", на мою думку, передчасно", – зазначив Роздорожний.

В цілому ж, до ЄСІТС ставляться позитивно і чекають її подальшого розвитку. Ольга Шенк, старший юрист CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang, розповіла, що ЄСІТС повинна скоротити тривалість судового розгляду і процедури оскарження судових рішень завдяки відправці учасникам справи в електронному вигляді різних процесуальних документів.

"І, хоча цей пілотний проект щодо впровадження повноцінної системи ЄСІТС знаходиться на досить ранній стадії, юридична спільнота схвально ставиться до концепції "електронного суду" і з нетерпінням чекає початку повноцінної роботи ЄСІТС", – підсумувала Ольга Шенк.

Джерело
Вернуться назад