Закарпатський кореспондент > Суспільство / Останні новини / Головні новини / ukrnet / ya > Що чекає на відвідувачів театрального фестивалю «Під цвітом сакури» в Ужгороді – подробиці з перших уст

Що чекає на відвідувачів театрального фестивалю «Під цвітом сакури» в Ужгороді – подробиці з перших уст


23-04-2018, 12:47
Що чекає на відвідувачів театрального фестивалю «Під цвітом сакури» в Ужгороді – подробиці з перших уст

Протягом тижня, з 23 до 30 квітня, в Ужгороді відбудуться вечори незабутніх вражень, адже в обласному центрі Закарпаття вже вдруге стартує Всеукраїнський театральний фестиваль «Під цвітом сакури», що в рамках «Сакура-Фест».

Названий відкритий фестиваль камерного театрального мистецтва дає можливість закарпатському глядачу і гостям краю відвідати вистави вісьмох театрів з усієї України. Зокрема, спектаклі представлять професійні колективи з Києва, Луцька, Львова, Дрогобича й Ужгорода.

Захід відбувається вже вдруге і дає надію на добру традицію, яка й надалі існуватиме в весняному й рожевому від сакур Ужгороді. Більше подробиць «Закарпатський кореспондент» дізнавався від художнього керівника Закарпатського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені братів Шерегіїв Василя Шершуна.

Від ідеї до успішного втілення


«Колись, ще в радянську добу, у нашому театрі був такий директор, Царство йому Небесне, заслужений працівник культури Василь Руснак. Він проводив на великій сцені Міжнародний фестиваль «Інтер-Арт». Тоді до Ужгорода приїжджали театральні колективи з Москви, Будапешту, Відня тощо. Фестиваль тривав протягом двох тижнів – розмах був неймовірний!», - пригадує Василь Шершун.

Що чекає на відвідувачів театрального фестивалю «Під цвітом сакури» в Ужгороді – подробиці з перших уст


Про те, що в Ужгороді на базі обласного театру потрібно зробити фестиваль, велися розмови давно. Але, як зазначає художній керівник театру, на великій сцені це зробити не так просто, зокрема й через фінансову складову.

Василь Шершун додає: «У 88-му році започаткували малу сцену. Я грав у тій першій виставі – «Колекція» Гарольда Пінтер, разом із Станіславом Мойсеєвим, який недавно закінчив свою кар’єру як художній керівник театру імені Івана Франка. Він тут пропрацював майже 5 років. Ми відкрили малу сцену – у тому ж балетному класі, де зараз вона є. Разом зіграли ту виставу в закарпатському театрі. Сам Мойсеєв, який був тоді головним режисером, грав під час вистави на фортепіано».

Торік ідея запровадити новий фестиваль успішно перейшла до реалізації, зокрема завдяки зусиллям директора театру Василя Марюхнича й багатьох учасників театрального колективу. «Почали відновлювати малу сцену. Тоді Михайло Фіщенко поставив першу виставу, за нею була друга п’єса, далі й виникла ідея проведення цього фестивалю. Реалізовували спільно, зокрема й з допомогою обласного управління культури. Крім того, вдячні й місту, що долучило нас до традиційного фестивалю «Сакура-Фест», - додає художній керівник Василь Шершун.

І якщо минулого року захід мав експериментальний характер, то завдяки резонансу, що викликав фестиваль «Під цвітом сакури», тепер про нього почули й висловили бажання приїхати провідні театральні колективи країни. Однак учасників підбирали завдяки кільком принципам.
«Критеріїв до відбору вистав немає: спонукаємо колективи, які хочуть брати участь, показати кращі п’єси. Єдине – за нашими умовами (адже фінансуємо проїзд і проживання) до семи осіб від кожного театру може приїхати. Якщо ж кількість більша, наприклад, як у театрі Лесі Українки, котрий везе 14 осіб, то за решту гості фестивалю змушені платить самі», - пояснює художній керівник Закарпатського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені братів Шерегіїв.

Читайте також: Маркес по-новому і диво: як закарпатські театрали відзначали професійне свято (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Що чекає на відвідувачів театрального фестивалю «Під цвітом сакури» в Ужгороді – подробиці з перших уст


Насичена театральна програма і сакури


З метою потрапити на фестиваль до Ужгорода театральні колективи реалізовують спеціальну програму. Крім того, зауважує Василь Шершун, усіх манить весняна атмосфера, яка зараз панує в обласному центрі Закарпаття: «Усі хочуть бачити сакури, бо масове цвітіння заворожує. Якщо у Києві лише брунькується бузок, то в нас уже все цвіте наповну».

Тож цього тижня в Ужгороді гостюватимуть одні з кращих українських театрів. Глядачам обіцяють розмаїття в виставах. «Більшість колективів тут ночують, у готелі неподалік театру. Буде змога погуляти нічним Ужгородом. Ідеальний варіант був би, якби всі наші гості тут пожили, подивилися вистави один одного, познайомилися з містом, поїздили по області… Бажання є, але можливості обмежені такими витратами», - каже Василь Шершун.

Для того, щоб до дрібниць узгодити всі нюанси, оргкомітет Закарпатського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені братів Шерегіїв кілька разів збирався на тематичних засіданнях.

«Визначали, які поїзди, по скільки людей треба, коли відправляти… Це в організаційному плані напружений графік. Треба показати родзинки міста, розповісти про них. Бо потім люди роз’їжджаються і стверджують, є цивілізація в тій стороні чи нема (усм. – авт.). Дуже люблю своє місто, свій край і хотів би, щоб про нас говорили тільки хороше», - додає Василь Шершун.

Тож сьогодні, у понеділок 23 квітня, о 18.30 на малій сцені Закарпатського муздрамтеатру фестиваль «Під цвітом сакури» розпочинає Київський академічний театр «Колесо»», який покаже водевіль-модерн «Пристрасті дому пана Г.-П.» за п’єсою Олени Пчілки. Загалом зі столиці на фестиваль до Ужгорода завітають чотири театри. Серед гостей – і відомі актори, зокрема Остап Ступка, який 29 квітня зіграє головну роль у виставі «Увертюра, до побачення».

Що чекає на відвідувачів театрального фестивалю «Під цвітом сакури» в Ужгороді – подробиці з перших уст


Василь Шершун зауважує: «Самі сюжети переповідати не варто, але якщо Дрогобич привозить моновиставу, то театр імені Лесі Українки презентує виставу з більшою кількістю акторів. Загалом це випробувані твори, які побували на фестивалях, зібрали нагороди, як правило, серйозні роботи театрів».
Усім учасникам вручать дипломи за участь у фестивалі і керамічну статуетку, зроблену спеціально до заходу закарпатським скульптором-керамістом Олександром Сопільняком.

У вівторок, 24 квітня, Волинський академічний обласний український музично-драматичний театр імені Лесі Українки покаже виставу «Стіна» за п’єсою Юрія Щербака (монодрама про інтимні стосунки між Тарасом Шевченком та княжною Варварою Рєпніною). У середу, 25 квітня, на сцені Закарпатського театру ляльок Національний академічний театр російської драми імені Лесі Українки покаже ліричну історію «Ей, ти – привіт!» за п’єсою Г.Мамліна. У театрі повідомляють, що цю ж виставу кияни повторять у четвер, 26 квітня, у ляльковому театрі. Завершатимуть театральний тиждень господарі фестивалю – Закарпатський академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Шерегіїв із твором «Краще залишайся мертвим».

Тому щодня протягом тижня закарпатські глядачі матимуть можливість надихатися високим театральним мистецтвом. Вартість квитків становить 150-200 грн. Якщо знайдеться додаткове фінансування, ділиться Василь Шершун, не виключно, що в майбутньому фестиваль набуде міжнародного розмаху.

Юлія МЕДЮХ,
«Закарпатський кореспондент»

Вернуться назад