Закарпатський кореспондент > Суспільство / Останні новини > День святої Явдохи 2018: що ні в якому разі не можна робити

День святої Явдохи 2018: що ні в якому разі не можна робити


14-03-2018, 07:36
День святої Явдохи 2018: що ні в якому разі не можна робити
14 березня православна церква вшановує святу Євдокію, ім'я якої асоціюється з заступництвом земної природи і знаменує пробудження життєвої сили землі. У народному календарі цей день називається Явдохою: він має свої традиції і заборони.

Історія Євдокії

Євдокія за походженням була самарянкою, проживала в фінікійському місті Гелиополі. За легендою, вона була дуже красивою і заробляла на життя найдавнішою професією, догоджаючи чоловікам.

Але якось раз вона була звернена в християнство ченцем Германом. Згідно з житієм, прийняття нею хрещення передувало поява Євдокії архангела Михайла, який вирвав її з лап сатани.

Ставши християнкою, Євдокія віддала все своє майно гелиопольскому єпископу Феодоту, а сама прийняла постриг в жіночому монастирі, розташованому поруч з обителлю в якій жив Герман. Після смерті ігумені монастиря Євдокія, що прославилася чеснотами і аскетизмом, була обрана її наступницею.

До місцевої влади дійшли чутки що в монастирі приховано величезний скарб і місцевий правитель направив воїнів обшукати монастир. За житієм Євдокії, воїни три дні не могли увійти в монастир, утримувані божественною силою, а потім на них напав величезний змій, який знищив майже весь загін. Житіє повідомляє, що Євдокія мала бачення, що їй судилося постраждати за Христа. Вона взяла Святі Дари і добровільно віддала себе в руки воїнів.

Євдокію привели до намісника Діогена, який був захоплений її красою. Євдокія визнала себе християнкою і висловила готовність постраждати за Христа.

Після цього Євдокія продовжила жити в своєму монастирі і зазнала мученицьку смерть (усічена мечем).

День святої Явдохи 2018: що ні в якому разі не можна робити

Традиції Явдохи

У народі цей день називають "Явдохою": раніше він вважався не тільки першим день весни, а й першим день нового року, адже у наших предків рік починався з 1 березня (14 березня по новому стилю). Аж до XV століття на Явдохи відзначали Новий рік.

Що треба робити на Явдоху

З ранку віруючі поминають в своїх молитвах святу Євдокію, просять у неї зцілення від хвороб, лихоманки, моляться також за безнадійних хворих.

У цей день прилітали ластівки. До цих пернатим ставлення було особливо шанобливе: вважалося, що цей птах є символом домашнього вогнища, а також материнства і батьківства.

У день 14 березня прийнято було пригощати ластівок хлібними крихтами, тим самим надавати їм шану і визнання.

Так як цей день вважався днем ​​початку польових робіт, то прийнято було в народі і проводити особливий ритуал на наближення весни. З цією метою господині з ранку поспішали до лісу і набирали сучки. Вважалося, що вогонь, розведений за допомогою саме цих сучків, здатний прискорити прихід весни.

У цей день заносили в будинок талу воду, омивали дітей і самі вмивалися. Люди вірили - як умитися на Явдоху молоком, будеш на обличчя білим і красивим. А ще кропили водою стіни - щоб ті дихали. Давали цю воду курям, щоб добре неслися, коровам - щоб доілісь.

У центральних регіонах України жінки сіяли розсаду в горщиках, сподіваючись, що, посіяна в цей день, вона не постраждає від морозу. А ще святили в церкві зерна пшениці з тим, щоб висадити їх першими.

Вважалося, що свята Євдокія зберігає ключі від весняних вод, таких потрібних для майбутнього врожаю. У цей день прокидається від зимової сплячки бабак, виходить на світло, свище три рази, а потім знову лягає на іншу сторону і так спить до Благовіщення.

На Євдокії дівчата до сходу сонця вимовляли таку молитву: "Щоб на дорозі не стояли і мене, хрещену рабу Божу, добрим словом поминали". З цього дня і до самої Трійці співали пісні-веснянки, у яких звучить оптимізм і світлі ліричні мотиви.

Що не можна робити на Явдоху

Батьки застерігали дітей: "Якщо хто візьме в руки ластівку або її яйце, у того обличчя покриється ластовинням, а коли зруйнує гніздечко - з'явиться ряба віспа ...".

Таким чином люди оберігали птахів від дитячих пустощів. Діти, які хотіли, щоб їх особи не покривалося веснянками, побачивши ластівку в цей день, вигукували: "Ластівка, ластівка, на тобі веснянки, дай мені білянки!" - і швидко бігли вмиватися талою водою.

Великим гріхом для українців, які оберігали і шанували ластівок, було осквернення гнізд цих пернатих.

Прикмети на Євдокії

Вважалося, що теплий і сонячний день на Євдокію вказував на ранню і теплу весну, а також на щедрий урожай зернових, грибів і овочів.

Також теплий день 14 березня вказував на спекотне літо і хороший сінокіс, що було важливою прикметою для селян.

Хороший урожай хліба обіцяв дощ на Євдокію, а також густий туман, який слався над землею.

Холоди в цей день вважалися несприятливої ​​прикметою: якщо 14 березня зазначалося заморозками, то не треба було очікувати хорошого врожаю гречки, а заметіль у цей день передбачала холодну погоду на весь рік, що залишився.

Холодна Євдокія вважалася прикметою пізньої і холодної весни.

Джерело
Вернуться назад