Закарпатський кореспондент > Суспільство / Останні новини > Сьогодні зустрічають Колодія і Масляну: традиції першого дня свята

Сьогодні зустрічають Колодія і Масляну: традиції першого дня свята


12-02-2018, 08:42
Сьогодні зустрічають Колодія і Масляну: традиції першого дня свята
Масляна або Колодій – свято проводів зими і зустрічі довгоочікуваної весни Масляна або Колодій – свято проводів зими і зустрічі довгоочікуваної весни

У понеділок, 12 лютого, розпочинається святкування Колодія і Масниці, яке триватиме до 18 числа. Перший день цього свята називається "зустріч", до якої наші предки починали готуватися заздалегідь. Українські Новини зібрали інформацію про звичаї святкування першого дня Масляної.

Масляна або Колодій – свято проводів зими і зустрічі довгоочікуваної весни. В тиждень Масляної проводяться народні гуляння, і кожен день має свої ритуали. Українське свято Колодія має свої особливості і відмінності від Масляної.

Незважаючи на те, що Масляна – язичницьке свято, церкві довелося змиритися зі звичаями предків і назвати тиждень перед Великим постом "сирним". Тому в православному календарі Масляна врахована, як і інші свята.

У наших предків свято Масниці мало сакральне значення, а кожна традиція виконувалася в строгому порядку. Кожен день мав свою назву не просто для забави, а переслідувалися певні цілі: проведення ритуалів, жертвоприношень. У наші дні цей тиждень втратив первісний сенс, але залишається очікуваним святом у народі.

Неділю перед початком Масляної називали "М'ясною неділею". В цей день родичі ходили один до одного в гості, запрошували своїх близьких святкувати проводи зими.

В давнину Масляна ділилася на 2 частини: вузька Масляна – з понеділка по середу і широка Масляна – з четверга по неділю.

В день "зустрічі" Масляної існували певні правила, яких люди намагалися дотримуватися. Перший млинець, який господиня пекла, завжди віддавали убогим, щоб ті пом'янули померлих родичів. Робилося це тому, що люди вірили у владу покійних над стихіями і намагалися віддати їм данину, тим самим попросивши у них хороших погодних умов для врожаю в поточному році.

Діти ж у перший день Масляної робили велику солом'яну ляльку, одягнену в жіноче вбрання. Також в деяких селах хлопці возили опудало в санях по вулицях і стукали у всі будинки, співали веселі пісні. У кожному будинку дітей пригощали млинцями. Крім того, тільки діти могли в понеділок "відкривати" тиждень катання з крижаних гірок.

Заручені дівчата вирушали з самого ранку в батьківський будинок, де пекли млинці. А ввечері в будинок до сватів приходили свекри, щоб покуштувати частування.

Раніше в традиції "зустрічі" Масляної входили також кулачні бої, які нерідко відрізнялися агресивністю і були небезпечні. В наші дні цього звичаю намагаються не дотримуватися, щоб не наражати людей на небезпеку.

Наші предки, які слідували традиціям свята Колодія, в перший день проводили обряд "народження" Колодки. Жінки вранці збиралися в корчмі "колодкувати": клали на стіл невеличке поліно або палицю - Колодку, кожна жінка по черзі огортала колоду шматками полотна, потім знову клала її на стіл. Такий обряд означав, що Колодка "народилася". Жінки пили наливку і вітали один одного з "народженням". Варто відзначити, що в тиждень Колодія головними були жінки, а чоловіки повинні були їх слухатися і не злитися на їхні жарти.

Джерело
Вернуться назад