Закарпатський кореспондент > Суспільство / Останні новини / ukrnet > Вироби з енергією: як ужгородка поєднує науку і мистецтво (ФОТО)

Вироби з енергією: як ужгородка поєднує науку і мистецтво (ФОТО)


18-01-2018, 18:03
Вироби з енергією: як ужгородка поєднує науку і мистецтво (ФОТО)
Нещодавно ужгородці та гості міста мали змогу відвідати виставку «Оригамі по-українськи. Різдвяні фантазії». Автором робіт є член Спілки дизайнерів України та Координаційної ради оригамістів, методист Малої академії наук, керівник гуртка «Оригамі» Закарпатського обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді Оксана Лібак.

Понад 30 років жінка присвятила оригамі і досягла чималих успіхів. У цьому захопленні вміло поєднується наука та мистецтво. Авторка робіт каже, оригамі базується на математичних принципах. «Фізик-теоретик і любов до математики – це дуже близьке, адже оригамі дозволяє поринути у світ просторових фігур», - каже пані Оксана.

Не секрет, що сучасне оригамі, яке зародилося багато віків назад в Японії, об’єднує людей різного абстрактного образу мислення: художників, конструкторів, архітекторів, науковців. «Те, чим я почала займатися професійно як автор-математик, була робота з структурованими об’ємними геометричними поверхнями, які можна побудувати з листа паперу без розрізів і склейок. Це своєрідна математична гра, що захоплює уяву, надає необмежені можливості власній фантазії», - каже авторка.

Оксана Лібак зауважує, що тут є необмежена можливість для нових ідей: працює з уже наявними схемами, створює авторські, експериментує з кольорами та формами, практикує унікальну методику побудови геометричних фігур на основі плоского листа без розрізів і склейок, це одна з ії улюблених технік tessellation – трансформація площини, а також кусудами, модульне оригамі, снапологія, кусудами. З радістю мисткиня ділиться секретами технік та пояснює їхні особливості. Зокрема в модульному оригамі з одного листа паперу виготовляють один модуль, які потім поєднують у об’ємні фігурки. «Це своєрідний конструктор, гра. Модулі можуть бути різними, зокрема за формою», - додає пані Оксана.

Вироби з енергією: як ужгородка поєднує науку і мистецтво (ФОТО)


Ще існує таке поняття, як «кусудами», що в перекладі – «лікувальна куля». Японці вважали, якщо хворій людині повісити якусь гарну фігуру, що нагадувала б сонце, то, дивлячись на неї, споглядаючи красу, людина отримує спокій, внутрішню гармонію – й одужує. Тому кусудами виготовляли всією сім’єю, бажаючи хворому якнайшвидшого одужання.

Кожна фігурка, особливо квіти, звірі чи птахи, є дуже знаковими. Ототожнюючи їх із найкращими людськими якостями, японці створили свою неповторну культуру, де кожен предмет має сенс. Однак найвідомішим образом в оригамі є паперовий журавлик цуру. Він уособлює сімейне щастя, любов, добробут, взаеморозуміння. Усе найкраще, що бажають людям, можна висловити, просто подарувавши цього журавлика. Існує переконання, якщо людина про щось мріє, то має виготовити тисячу таких журавликів – тоді бажання здійсниться!

Відомою на весь світ є історія про одну японську дівчинку, мрією якої було життя. Переживши скидання атомної бомби на Хіросіму, Садако Сасакі отримала променеву хворобу. Віра в те, що зібравши тисячу орігамі, вона може одужати, змусила її складати з паперу журавликів. Однак у віці 14 років її життя обірвалося. До тисячі було ще небагато – вона встигла скласти 643 журавлі… Тож журавель у Японії символізує здоров'я, довголіття, віру та мир.

Оксана Лібак не може приховати обурення: «Тепер часто цей символ переносять на товари. Я бачила в магазинах серію виробів – починаючи від серветок, закінчуючи туалетним папером, яке так і називається «Оригамі». Напевно, виробники вважають, що це модно, але мені за них соромно – це спотворення високого мистецтва. Сприймаю це як кітч!».

Вироби з енергією: як ужгородка поєднує науку і мистецтво (ФОТО)


Оксана Лібак є керівником гуртка «Оригамі» Закарпатського обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді. Щоразу вона з маленькими ужгородцями майструють нові та цікаві вироби.

Жінка розповідає: «Важливо навчитися виготовляти модулі, а потім із них – фігури. Коли діти заходять у кабінет, бачать кольорові різноманітні вироби, то запитують, чи це складно робити. Вони десь внутрішньо розуміють, що то нелегко, та в процесі роботи усвідомлюють: усе під силу, а затрачений час виправдовується результатом».

Занаття є корисним для малечі, адже відомо, що оригамі дозволяє логічно та образно мислити, розвиває просторову уяву, дрібну моторику, фантазію, цілеспрямованість, вміння досягати поставленої мети, добре впливає на розвиток взаємодії правої і лівої півкуль мозку.

Вироби з енергією: як ужгородка поєднує науку і мистецтво (ФОТО)


Загалом про досягнення натхненної мисткині можна розповідати багато. Зокрема, Оксана Андріївна брала активну участь у виставках та семінарах, проводила майстер-класи у Києві, Полтаві, Рівному, Харкові. За методичну розробку нагороджена дипломом другого ступеня УДЦПО Всеукраїнського конкурсу педагогів позашкільних закладів. Близько півсотні її вихованців є учасниками та переможцями обласних і всеукраїнських виставок.

Жінка має чимало творчих планів, зокрема хоче поїхати на міжнародну конференцію з оригамі, щоб заявити про своє новаторство (унікальні авторські роботи) на всесвітньому рівні. Ще мріє започаткувати в Ужгороді семінар-симпозіум оригамістів за участі міжнародних учасників. Творчі контакти для цього напрацьовані за багато років.

Юлія МЕДЮХ

Вернуться назад