Закарпатський кореспондент > Економіка / Останні новини > Акциз на тютюнові вироби підвищили: на скільки подорожчають сигарети в новому році

Акциз на тютюнові вироби підвищили: на скільки подорожчають сигарети в новому році


14-12-2017, 09:40
Акциз на тютюнові вироби підвищили: на скільки подорожчають сигарети в новому році
З 2008 року вартість сигарет в Україні зросла в 20 разів, але тютюнові вироби в країні залишаються найдешевшими в Європі. З 1 січня курцям доведеться платити ще більше.

За Угодою про асоціацію з ЄС, Україна має підвищити ставку акцизу на сигарети до 90 євро за 1000 штук.

Зараз в Україні ставка акцизу становить приблизно 21 євро. Тому парламент вперше проголосував за план підвищення акцизів на сім років. Так, в 2018 році акциз з пачки сигарет буде 15,5-17 гривень.

За Угодою про асоціацію, Україна повинна поступово збільшити ставку акцизу на сигарети до 90 євро за 1000 штук. У 2017 цей податок в Україні досяг лише 21 євро. Планувалося, що до потрібного рівня країна дійде до 2024 року, якщо піднімати податок щорічно. До цього часу очікується, що продажі сигарет скоротяться до 40 млрд сигарет з нинішніх 73 млрд. При цьому, за досвідом інших країн, доходи в бюджет не будуть скорочуватися, а навпаки зростуть до 100 млрд грн на рік.

Якщо раніше в Україні акцизи піднімали тільки на рік вперед, то в цьому році вперше в Податковому Кодексі прописують підвищення відразу на сім років вперед.

Так, зараз українці з пачки сигарет платять 8,9 грн акцизу. У 2018 році ставка буде мінімум 15,46 гривень. При цьому цигарки дорожчі за 32,5 грн будуть додатково оподатковуватися адвалорним (який встановлюється в процентному співвідношенні до виробленої продукції або наданої послуги - ред.) акцизом у 12%. Але таких сигарет тільки 15% на ринку. Уже три роки адвалорна ставка не переглядалася. Це призвело до того, що акциз на дорогі й дешеві сигарети майже однаковий - різниця становить 1,5 гривні. Через це бюджет недоотримає надходжень від акцизу, вважає Костянтин Красовський, завідувач сектором контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ.

Наприклад, в країнах ЄС адвалорні ставки стартують від 21,7%: Польща - 31,4%, Словаччина - 23%, Чехія - 27%, Естонія - 30%, Австрія - 39%, Хорватія - 36%, Болгарія - 27% , Угорщина - 25%, Литва - 25%, Латвія - 25%, Словаччина - 23%, Німеччина - 21,7%.

"Зараз адвалорна ставка на сигарети становить 12%, цей показник на міняли вже кілька років. У результаті, в 2018 акциз з найдешевшої пачки сигарет буде 15,5 гривень, а з дорогих сигарет з ціною 45 гривень за пачку - 17 гривень, всього на 1,5 гривні більше. Це призведе до недоотримання надходжень до бюджету", - пояснює Красовський.

У 2018 році ціни на сигарети зростуть приблизно на шість гривень і середня вартість пачки становитиме 29-30 грн, прогнозують в Українському центрі контролю над тютюном.

Підвищення акцизів в 2018 році дасть бюджету 50 млрд гривень - це на 10 млрд більше, ніж в 2017 році. В Українському центрі контролю над тютюном вважають, що подорожчання сигарет зменшить обсяги продажів сигарет на 300 млн пачок.

В Україні акциз на сигарети підвищується з 2008 року. За дев'ять років вартість пачки сигарет зросла в 20 разів. Але цього не достатньо. Акциз на сигарети в Україні розраховується в гривнях, на інші товари в євро. Тому посилення податків частково з'їдає інфляція.

У 2019 мінімальний акцизний збір з пачки буде 18,55 гривень, а в 2024 він зросте до 46,17 гривень, і пачка сигарет коштуватиме 88 гривень.

"Довгостроковий план зростання акцизів на тютюнові вироби - позитивне рішення. Це зменшить цінову доступність сигарет, збільшить надходження до держбюджету і скоротить споживання тютюну. Це головне. Очікуємо, що вже в наступному році українці викурять на 3 млрд сигарет менше. Однак, навряд чи Україні вдасться досягти мінімальних цін на сигарети в ЄС, згідно з цим планом, оскільки не враховано індекс інфляції. за нашими оцінками, середня ціна на пачку сигарет в 2024 році 90 грн, або 3 євро за нинішнім курсом. Безумовно, тоді курс євро буде інший, сигарети в ЄС ще дорожчі. Також слід очікувати продовження цінових воєн корпорацій, які будуть намагатися збільшити доходи і виштовхнути когось із конкурентів з ринку України, на якому їм стає дедалі тісніше", - пояснює Андрій Скіпальський, керівник Українського центру контролю над тютюном ГО "Життя".

Регулярне підвищення акцизів допомогло зменшити кількість курців з 10 млн до 6,5 млн. Глобальне дослідження поширеності куріння в Україні, проведене в 2017 році, показало зменшення поширеності куріння на 20% серед дорослого населення за останні сім років.

Але для більшої ефективності парламент повинен прийняти і інші закони для протидії поширенню куріння.

У законодавстві України немає ніяких вікових обмежень з продажу електронних сигарет і ароматизованих тютюнових виробів. Але закон забороняє їх використовувати в громадських місцях.

Тому громадські працівники вже три роки намагаються змусити парламент прийняти законопроект № 2820. Проект пропонує заборонити продавати електронні сигарети неповнолітнім, зобов'язати виробників вказувати на упаковках інформацію про протипоказання і можливі ризики для здоров'я, а також заборонити їх рекламу. У 29 країнах світу електронну сигарету можуть купувати тільки повнолітні, а в 39 країнах закон забороняє рекламувати їх, відзначають у Всесвітній організації охорони здоров'я.

У законопроекті № 2820 пропонують:

- збільшити розмір зображення про шкоду куріння до 65% пачки, а малюнки-попередження змінювати щорічно;
- заборонити тютюнові вироби з ароматизаторами і смаками;
- врегулювати продаж і маркування електронних сигарет;
- зобов'язати виробника електронних сигарет звітувати Міністерству охорони здоров'я про інгредієнти рідин для електронних сигарет і компонентах, які виділяються з димом;
- повну заборону реклами сигарет в інтернеті;
- вказувати склад всіх компонентів.

Ще один законопроект, який обмежить поширення куріння - № 4030а. Він забороняє розміщувати сигарети на вітринах кіосків і магазінов.

Така норма вже діє в країнах ЄС, в Білорусі, Молдові та Росії. Серед вимог законопроекту - зробити офіси, підприємства, готелі та вокзали на 100% вільними від куріння. А також підняти штраф за куріння в громадських місцях з 51-170 гривень до 340 грн.

Нагадаємо, 8 грудня Верховна Рада затвердила щорічне підвищення цін на сигарети до 2025 року.
Джерело
Вернуться назад