Закарпатський кореспондент > Суспільство / Останні новини / ukrnet > Що робити, якщо ваша дитина не вимовляє всі звуки: поради закарпатського логопеда

Що робити, якщо ваша дитина не вимовляє всі звуки: поради закарпатського логопеда


12-12-2017, 13:27
Що робити, якщо ваша дитина не вимовляє всі звуки: поради закарпатського логопеда
Багато батьків зустрічаються з проблемою неправильної вимови звуків у своїх дітей. Коли потрібно бити на сполох? Коли звертатися до спеціалістів? Про це все ми говорили з логопедом Наталією Шаульскою.


- Чому виникають проблеми з вимовою? І коли варто звертатися до логопеда?
- Проблеми з вимовою можуть бути різні. Там дуже багато факторів. Основна проблема в тому, що батьки інколи не звертають увагу на те, що в дітей бувають родові травми. І саме ці травми нерідко призводять до проблем з вимовою.

- Наприклад?


- Складні пологи. Якщо у дитини виникла асфексія, це теж може впливати на вимову. Також дуже часто батьки з дітьми просто «сюсюкаються» або не мають часу говорити з ними. А з дітьми треба говорити і на сполох потрібно бити від народження. З дитиною потрібно спілкуватися від народження і приділяти їй багато уваги.

- А чи можуть бути проблеми з вимовою, наприклад, спадковими?

- Це не спадковість, а наслідування називається. Тобто дитина, яка чує мову, якою спілкуються її батьки і в них є дефекти вимови, також матиме ці дефекти, адже вона наслідуватиме своїх батьків. Тому це наслідування дуже часто плутають зі спадковістю.

- Є такі дуже схвильовані батьки, які ведуть дитину до логопеда ледь не в 2 роки. Чи не зарано це?


- Ні. Це зовсім не зарано. Бувають такі випадки, що дитина в 2 роки взагалі не говорить. Ось тут треба бити на сполох, тому що дитина має пройти всі етапи розвитку мовлення. Якщо цього немає, то батькам уже треба звернути на це увагу, тому що це може бути аутизм, алелія чи туговухість. Тоді треба пройти з дитиною комплексне обстеження, аби виявити причину.
- Часто ми чуємо від знайомих, мовляв, чому ти переживаєш, воно саме виправиться, минеться. Чи буває так?

- Насправді сам по собі дефект може виправитися тільки у тому випадку, якщо дитину оточує нормальна людська вимова. До 5 років дитина вже повинна мати чисту вимову.

- Якщо в дитячому віці не вдалося цього дефекту мови позбутися, чи можна його позбутися в дорослому віці?


- Все залежить від людини та від її бажання. Від того, чи вона хоче цього дефекту позбутися. Дуже часто буває в дитини гаркавий «р», батькам це подобається і вони кажуть: «ми не хочемо його виправляти». Але не думаю, що в дорослому віці ця дитина скаже «спасибі» за це своїм батькам. Тому все потрібно робити вчасно.

Ольга Беца

Вернуться назад