Закарпатський кореспондент > Суспільство / Останні новини / Головні новини / ukrnet > Як зробити так, аби взимку не хворіти: поради закарпатської лікарки

Як зробити так, аби взимку не хворіти: поради закарпатської лікарки


25-10-2017, 13:57
Як зробити так, аби взимку не хворіти: поради закарпатської лікарки
З настанням осені ми все частіше задумуємося про те, як варто підготувати свій організм до похолодань. Адже нерідко навіть після першої вересневої зливи ми відразу відчуваємо застуду чи інші тривожні симптоми.

Звісно, що крім застуд, з приходом осені нерідко виникає авітаміноз чи так звана осіння хандра. Літо, котре радувало нас чудовою теплою погодою, минуло, а натомість дні стали коротшими та холодними. Чи можливо цього уникнути? Ми розпитували лікаря-терапевта з Ужгорода Єву Попович, як можна підготувати свій організм до похолодань та зміцнити його, аби захистити від вірусів, які чекають на нас узимку.

За словами Єви Попович, важливу роль відіграє ваш розпорядок дня. Потрібно звернути увагу на те, скільки часу ви спите і як довго відходите від сну. Природні біоритми людського організму «працюють» співзвучно з біоритмами природи, і будь-яке їх порушення вже тягне за собою різні нездужання.

Як зробити так, аби взимку не хворіти: поради закарпатської лікарки


"Звісно, кожен організм індивідуальний, але зазвичай людина потребує 7-8 годин спокійного сну. Також важливо, аби у вашій спальній кімнаті не було жодного джерела світла. Промені світла у першу чергу заважають спокійно заснути, а ще порушують нормальне утворення мелатоніну", - зазначає лікарка.

Правильне харчування теж допоможе вашому організму бути більш стійким та витривалим. У період осені важливо додати до свого раціону яблука, груші, виноград, баклажани, солодкий перець, різні види капусти, корінь петрушки, селери, пастернаку, дайкон, достаток зелені – все це невичерпне джерело вітамінів і мікроелементів, які допоможуть нам підготувати організм до сезонних спалахів ГРВІ.

Як зробити так, аби взимку не хворіти: поради закарпатської лікарки


"Восени варто споживати менше жирної їжі, натомість додати до свого раціону більше продуктів, котрі містять цинк: сочевиця, зерна пшениці, яловича печінка тощо", - розповідає терапевт.

Про свій настрій теж не варто забувати, адже коли людина у доброму гуморі і не виснажена емоційно, вона менш вразлива. Для того, аби уникнути емоційного виснаження, яке восени трапляється нерідко (адже часто навіть дощова осіння погода просто навіює негативні думки), треба багато гуляти на свіжому повітрі, їсти сезонні фрукти та робити те, що приносить радість.

Як зробити так, аби взимку не хворіти: поради закарпатської лікарки


Важливим є й питання щеплень. Убезпечитися від грипу можна й за допомогую вакцини, яку будь-хто може придбати для себе у звичайній аптеці. Вакцинацію може провести дільничний лікар. Однак щеплення від грипу не є обов`язковим та й не дає стовідсоткової гарантії, адже невідомо, який саме вид вірусу може курсувати цієї зими.

Однак вагомим аргументом за щеплення є те, що на віруси грипу не діють антибіотики, противірусні засоби не завжди ефективні. При цьому високий ризик розвитку ускладнень: від грипу і пов’язаних з ним захворювань щороку помирає до півмільйона людей у світі.

Звісно, що рішення "за" чи "проти" щеплення має прийняти пацієнт особисто.

"Під час тривалої застуди, яка не минає за кілька днів і супроводжується високою температурою й іншими тривожними симптомами, слід не затягувати з візитом до лікаря, аби не допустити розвиток ускладнень", - зазначає лікар Єва Попович.

Будьте здорові! Бережіть себе та близьких!

Закарпатський Кореспондент

Вернуться назад