Закарпатський кореспондент > Суспільство / Останні новини / ukrnet > «Global Teacher Prize Ukraine»: учителька-фіналістка з Ужгорода розповіла про себе, конкурс та зміни в освіті

«Global Teacher Prize Ukraine»: учителька-фіналістка з Ужгорода розповіла про себе, конкурс та зміни в освіті


1-10-2017, 21:03
«Global Teacher Prize Ukraine»: учителька-фіналістка з Ужгорода розповіла про себе, конкурс та зміни в освіті
Цю нагороду ще називають «Учительським Оскаром» або «Нобелівською премією для вчителів». У цьогорічній 5-ці найкращих – і талановита педагогиня з обласного центру Закарпаття. Голосування триватиме ще тиждень, а вже 7 жовтня стане відоме ім’я переможця, який отримає приз 100 тисяч гривень і змагатиметься за Міжнародну премію Global Teacher Prize – за звання найкращого вчителя світу.

Метою премії є відзначити досягнення вчителів не лише стосовно власних учнів, а й їхній внесок у суспільство. Організатори престижного конкурсу розповідають, що премія покликана привернути увагу до важливості освіти та значення внеску вчителів у майбутнє країни, підняти престиж та популяризувати цю професію, підготувати освітян до старту реформи Нової української школи.

Ще у серпні вчителька початкових класів Ужгородської ЗОШ І-ІІІ ступенів №9 (колишній НВК «Ужгородський економічний ліцей, ЗОШ І-ІІ ступенів») Вікторія Биркович подала заявку на участь у цьому конкурсі, заповнила анкету, надіслала резюме і розповіла, які зміни потрібні у сучасній системі освіти. Уже від початку своєї кар'єри вчителька почала застосовувати нові методи у навчанні, чим і вразила професійне журі конкурсу, а ще – великою любов’ю до професії, роботи і своїх учнів.

Незадовго до Дня вчителя ми поспілкувалися з Вікторією Биркович, за яку тепер уболіває все Закарпаття. Можливо, саме вона за тиждень стане найкращим педагогом України.

Уже 7 років, із 2010 року, Вікторія Биркович працює вчителькою початкових класів Ужгородської ЗОШ І-ІІІ ступенів №9.
– Це була мрія мого дитинства. Нас із сестрою виховувала бабуся. Ще в дошкільному віці я визначилася з майбутньою професією. Вступила в Мукачівський педагогічний коледж – спочатку на платну форму, (потрібно було докладати зусиль, шукати підробіток, щоб оплачувати навчання, потім мене перевели на державне замовлення). Ніколи не здавалася, завжди шукала інновації в цій професії, - розказала пані Вікторія про початок своєї діяльності.

За день до завершення подачі заявок на конкурс Вікторія Биркович відіслала й свою:
– Перед тим я думала взяти участь, написала чернетку, але вагалася відправити. У переддень до завершення прийому заявок я таки наважилася. Адже коли людина не пробує, то не може порівняти свій рівень, поділитися чи перейняти досвід інших колег. Тому вирішила заявити про себе та свої ідеї.

«Global Teacher Prize Ukraine»: учителька-фіналістка з Ужгорода розповіла про себе, конкурс та зміни в освіті


При відборі на конкурсі одним із вагомих питань були про зміни в системі освіти. Відповідь пані Вікторії не залишилася без уваги членів журі.
– Ще тоді, коли я почала працювати, 2010 року, я почала впроваджувати щось нове – інші вправи, застосовувала інноваційні технології. Тобто така форма навчання не була новою, бо я вже її використовую давно. Для мене завжди важливою була колективна робота: діти працюють у групах для того, щоб розвивати колективізм, лідерські якості… Звертаємо увагу й на розвиток критичного мислення. Це тренінгові вправи: «Принц навшпиньках», «Доміно», «Шкала емоцій» . «Ажурна пилка», «Атоми і молекули», «Шість капелюхів», «Сенкан», інтерактивні вправи: «Фантастичні гіпотези», гра «Формула-1», «Кероване читання з передбаченням», «Мозаїка», «Карта персонажів», «Читання з позначками», - дають усім учням можливість навчитися працювати з текстом, критично ставитися до подій та аналізувати їх, – пояснює вчителька.

Помітно, що Вікторія Іванівна є не тільки хорошим педагогом, а й відмінним психологом, яка розкриває дитячі здібності, зважає на передумови поведінки тощо.
– Тренінгові вправи сприяють розвитку школярів. Бо дитячі проблеми часто є проблемами сімей, багато уваги приділяю тому, щоб розкрити дитину. Адже коли в неї є якісь проблеми, вона не може працювати наповну, є замкнутою. Тому інтегрований курс «Культура добросусідства», який я впроваджую, виховує в дітей толерантні стосунки, вміння відстоювати свою думку, – каже пані Вікторія.
А ще вона додає, що за цим курсом працює і з батьками учнів, де ті вчаться правилам виховання дітей, сприянню розвитку їх умінь, правильному оцінюванню, вмінню похвали тощо.


«Global Teacher Prize Ukraine»: учителька-фіналістка з Ужгорода розповіла про себе, конкурс та зміни в освіті


Усі етапи конкурсу відбувалися на Одещині. Подробиці описує конкурсантка Вікторія Биркович:
– Першим етапом була – самопрезентація. Я презентувала себе у вигляді відеофільму, в якому показала труднощі здобуття професії вчителя, бо нелегко з простої бідної сім’ї потрапити, як то кажуть, у люди. Потім ми збирали відповіді респондентів на пляжі. Наприклад, моя група мала тему «Як налагодити взаємозв’язок батьків, учителів та учнів. Потім із цього складали тези-поради для Міністерства освіти: зокрема, радили звернути увагу на потребу введення електронних щоденників, журналів для того, аби полегшити роботу вчителя.

Із конкурсантами працював один із десяти найкращих вчителів світу Global Teacher Prize 2017 Майкл Вамая. Проводили урок за темою «Професії майбутнього», де діти брали участь у квесті, працювали в групах… І це все без жодних мультимедій! Ще вчителі-конкурсанти проводили освітянський квест, різні презентації, обмінювалися думками тощо.

«Global Teacher Prize Ukraine»: учителька-фіналістка з Ужгорода розповіла про себе, конкурс та зміни в освіті


Важливим досягненням Вікторії Биркович є впровадження інтегрованого курсу «Культура добросусідства», метою якого є виховання дітей у загальнолюдських цінностях та з високим рівнем толерантності. Ще вчителька взяла участь в організації першого Фестивалю сім'ї в Ужгороді.

Усі, хто знайомий особисто з пані Вікторією, безсумнівно відзначать її життєлюбство.
– Не вважаю себе найкращим світовим педагогом – я звичайна вчителька. Просто – роблю все з любов’ю до дітей, до цієї роботи», – скромно підсумовує Вікторія Биркович.

Її приклад доводить, що попри всі перепони долі (безгрошів’я й відсутність будь-якої підтримки) можна успішно реалізувати свою дитячу мрію – покликання бути вчителем. Вона не тільки навчає, виховує чи розвиває – вона співпрацює з учнями й самовдосконалюється разом із ними.

Кращого вчителя України визначать уже 7 жовтня. Вболіваємо за ужгородку-землячку та голосуймо! Віддати голос та стежити за процесом конкурсу можна на сторінці проекту «Global Teacher Prize Ukraine».

***

Днями, 28 вересня, в Закарпатському обласному палаці дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН” відбулися урочистості, присвячені Дню працівників освіти. Учителька з Ужгорода – Вікторія Биркович, яка увійшла у п’ятірку кращих педагогів України за результатом національного конкурсу Global Teacher Prize Ukraine, отримала від Геннадія Москаля найвищу відзнаку Закарпатської облдержадміністрації «За заслуги перед Закарпаттям» (у народі – «Золотий ведмедик»).

Юлія МЕДЮХ

«Global Teacher Prize Ukraine»: учителька-фіналістка з Ужгорода розповіла про себе, конкурс та зміни в освіті

Вернуться назад