Закарпатський кореспондент > Суспільство / Останні новини / ukrnet > В Ужгороді перебуває ікона, з якою в період Майдану трапилося диво (ФОТО)

В Ужгороді перебуває ікона, з якою в період Майдану трапилося диво (ФОТО)


23-08-2017, 18:02
В Ужгороді перебуває ікона, з якою в період Майдану  трапилося диво (ФОТО)
Напередодні Дня Незалежності України в обласному центрі Закарпаття стартувала благодійна виставка-продаж під назвою «Для бійців від митців». Захід є всеукраїнським.

Картини та ікони вже побували в п’ятьох українських містах. В Ужгороді – це шоста за рахунком виставка: кілька було у Львові, а також Червонограді та Києві. За виручені раніше гроші волонтери купили захисникам тепловізор та продовжують втілювати добрі задуми, проводячи такі заходи й в інших містах. Серед організаторів – і Рух підтримки закарпатських військових.

Зокрема, на благодійній виставці-продажі в Ужгороді понад 60 митців представили близько сотні робіт: ікони, живопис та графіку. У багатоманітті ікон є й та, з якою, кажуть, у період Майдану трапилася дивовижна історія – напередодні кривавих подій ікона «Богородиця Одигітрія-Захисниця» розкололася. Багато хто трактує це як знак.

Один із організаторів акції «Для бійців від митців» іконописець Сергій Колодка, відповідальний за експозицію, розповідає:
«Хотілося б якнайшвидше назбирати кошти для армії. Найгірше – люди потрохи вже починають звикати до того, що відбувається. Коли ми проводили таку виставку-продаж в Києві, цю ікону нам принесли з музею Майдану. Саме на головній площі столиці вона й була у той період, а коли почалися криваві події, дошка-основа тріснула, добре було видно наскрізну щілину. У цій іконі важлива не власне художня цінність, а щось більше».

В Ужгороді перебуває ікона, з якою в період Майдану  трапилося диво (ФОТО)


Узимку 2014 року, коли були перші криваві жертви – Сергій Нігоян і Михайло Жизневський, киянин-іконописець Вадим Ткач приніс цю ікону на Майдан, на сцені вона пробула саме до 17 лютого. Зняли її з причини, що на морозі дошка розбухла, на ній з’явилася помітна наскрізна тріщина. Дивним чином це сталося саме 17 лютого – перед розстрілами. Ікону зняли зі сцени, і вже наступного дня почалося протистояння між силовиками та протестувальниками. Тобто майже весь Майдан вона там пробула, до початку завершального етапу Революції Гідності.

Технічно появу цієї тріщини на щільно склеєних дощечках, поєднаних додатковими планками по периметру, автор пояснює: на морозі дерево в ширину розширюється більше, ніж по висоті. Однак, дивується Вадим Ткач, поперечна планка не мала би цього допустити.

Проте вся дивовижа цієї історії – ще й в передумовах появи ікони на майдані Незалежності. 2004 року фотографію з цим зображенням принесли до Києво-Печерської Лаври. Там розповіли, що то – ікона ще часів правління сина Ярослава Мудрого Святослава, князя Чернігівського, яка потрапила до Київської Русі. Він одружився з грецькою принцесою Анною. Тоді вона 1047 року взяла зі собою в дорогу ікону Одигітрію, що означає «та, яка дивиться перед собою». Після Чернігова родинними зв’язками образ передали в Смоленськ, тому ікона й була названа Смоленською. За словами Вадима Ткача, 2004 року її взяли на реставрацію, сфотографували, і на світлині вона постала в новому вигляді: з’явився шолом давньоруський, кольчуга, в руці хрест, а під очима сльоза. У маленького Ісуса замість сувія – закрите Євангеліє.

В Ужгороді перебуває ікона, з якою в період Майдану  трапилося диво (ФОТО)


«Це далеке знамення, щоб люди готувалися до якихось випробувань», - каже Вадим Ткач. Автор трактує, що на початку подій у Києві в період Помаранчевої революції, боротьби за свою державність це означало Божу підтримку у протистоянні за свою церкву та державу. До слова, фотографія знаходиться в церкві Різдва Христового на Подолі в Києві.

Як розповідає Вадим Ткач, через деякий час, 2006 року, на митниці зупинили таку ж подібну ікону XVI століття. «Я для себе зробив висновок, що в XVI столітті Богородиця в такому образі вже являлася, змістивши події. Цей факт є дуже цікавим», – додає автор. Невдовзі, 2008 року, іконописець Вадим Ткач намалював «Богородицю Одигітрію-Захисницю», взявши за основу зображення тієї світлини.

Історія на межі реальності і дива щоразу захоплює як волонтерів, так і всіх, кому довелося побачити цю ікону. Тепер так пощастило й ужгородцям. Важливо, що цей образ також зустрічатиме схід сонця в День Незалежності. Адже о 6.00 на площі Народній відбудеться традиційна «Молитва за Україну» із Закарпатським народним хором. На захід буде перенесено й ікони з виставки «Для бійців від митців». Тож містяни сподіваються на благословення «Захисниці», адже вірять – спільна молитва має велику силу, як і єдність українців. А дива трапляються там, де в них вірять, важливо – вміти їх помічати.

Юлія МЕДЮХ

Вернуться назад