Закарпатський кореспондент > Надзвичайні події / Останні новини / Головні новини / ukrnet > Тривожні сигнали та ризики: головний лікар Закарпатського обласного центру здоров'я – про мінуси спеки

Тривожні сигнали та ризики: головний лікар Закарпатського обласного центру здоров'я – про мінуси спеки


2-08-2017, 21:29
Тривожні сигнали та ризики: головний лікар Закарпатського обласного центру здоров'я – про мінуси спеки
Останній місяць літа на Закарпатті розпочався з аномальної спеки. Коли термометри зашкалюють позначкою «плюс», організму важко боротися з тепловими навантаженнями.

Основні ризики, про які варто пам’ятати при такій погоді, «Закарпатський кореспондент» обговорив зі Світланою Кочубайло, головним лікарем Закарпатського обласного центру здоров'я.

Медик називає основні мінуси аномальної спеки:
- у спеку людина скоріше стомлюється і частіше відчуває сонливість (висока температура розслаблює, уповільнює кровообіг, знижує реакції);
- зневоднення, яке виникає при високій температурі повітря, коли ваша шкіра виділяє багато вологи, що її охолоджує;
- багато пилу (чим вища температура повітря, тим нижча його вологість, тому й збільшується концентрація пилу, в якому містяться частинки шерсті тварин, пилок рослин, висушені мікроорганізми);
- у багатьох людей виникає літнє безсоння (для засинання потрібне зниження температури тіла – тільки при цій умові починає вироблятися гормон сну);
- у багатьох у спеку починаються набряки: пити необхідно більше ніж зазвичай, і якщо недостатньо працюють нирки або щитоподібна залоза, в тканинах накопичується рідина.

Читайте також: Чого очікувати після спекотного тижня: головний метеоролог Закарпаття розповів про погоду в серпні

«Така спека справді може бути небезпечною. Першими страждають люди з захворюваннями легень і серцево-судинної системи, особи похилого віку і діти. Бригади „швидкої” часто на виїзді: збільшується кількість серцевих нападів, інсультів, гіпертонічних криз, теплових і сонячних ударів», - розповідає Світлана Кочубайло.

За словами лікаря, для того, щоб зі здоров’ям не сталося лиха, не можна допускати перегріву і слід прислухатися до наступних рекомендацій під час спеки:

• Не перебувайте довго надворі! Якщо на відпочинку не в змозі обійтися без засмаги, то до 10-11 годин ранку і після 17 – найкращий час для сонячних ванн.
• Неприпустимо перебувати на сонці людям похилого віку і тим, хто лікується і приймає сульфаніламідні препарати, біологічно активні добавки, а також гормональні препарати.
• Малюки також страждають від спеки, тому для прогулянки вибирайте місця під тінню і періодично зволожуйте їх тіло вологою серветкою.
• Пийте мінеральну воду, кип’ячену воду з соком лимону чи несолодкий квас (від солодкого може підвищитися артеріальний тиск). Щоб позбавитися від зневоднення і постійно підтримувати водний баланс, на добу треба випивати до 3 літрів води.
• Холодне пиво у спеку збільшує навантаження на серце.
• Категорично заборонені алкогольні напої! Вони зневоднюють організм. Тому краще відмовлятися від застілля.
• Уникайте куріння і кави. Перше призводить до звуження кровоносних судин і порушує здатність організму пристосовуватися до спеки, друге – як і алкоголь, зневоднює.
• Обмежуйте використання косметичних засобів, тому що у спеку вони перешкоджають нормальному функціонуванню шкірних покривів.
• Наніч пийте відвар з м’яти – він сприятливо впливає на загальний стан організму, нервову систему і судини.
• Охолоджуйтесь водою. Купайтеся у річці, у морі чи у басейні. А якщо немає такої можливості – хоча б змочуйте голову і шию прохолодною водою.
• Не виходьте на сонце без головного убору. Кровоносні судини голови та шиї розташовані близько до поверхні шкіри, а тому першими страждають від сонця (особливо чутлива маківка голови у чоловіків, які лисіють). Тому капелюх повинен бути крислатим з багатьма дрібними дірочками.
• Добрий порятунок у спеку – кондиціонер. Якщо його немає, завішуйте вікна мокрими простирадлами, вмикайте вентилятор і кладіть перед ним миску, наповнену холодною водою з льодом.

Тривожні сигнали та ризики: головний лікар Закарпатського обласного центру здоров'я – про мінуси спекиСвітлана Кочубайло попереджає про тривожні сигнали, які людина, що перегрілася на сонці, може відчувати:
«Перші симптоми перегріву: спрага, за нею йдуть втрата апетиту, головний біль, запаморочення, нудота і навіть блювота. У більш тяжких випадках – прискорене серцебиття і втрата орієнтації. Супутниками спеки і наслідком перегрівання вважаються сонячний і тепловий удари. Якщо ігнорувати симптоми чи вчасно їх не розпізнати, може наступити летальний наслідок. Тому що значне перегрівання організму супроводжується порушенням водно-електролітного обміну, циркулярними порушеннями і навіть крововиливом у мозок».

Тепловий удар – це серйозне порушення системи терморегуляції організму. Симптоми можуть бути такими ж, як і при перегріванні, наприклад, запаморочення і блювота, втрата орієнтації, непритомність. Інколи важко відрізнити перегрівання від теплового удару. Вважається, що для перегрівання характерна втрата орієнтації, а для теплового удару – втрата свідомості. Якщо допомога при перегріванні не надана протягом 30 хвилин, постраждалий повинен бути терміново доставлений до лікаря.

Світлана Кочубайло називає основні фактори ризику, симптоми: загальна слабкість; головний біль, запаморочення і нудота; шум у вухах, сонливість; спрага; прискорений пульс і прискорене дихання; підвищена температура; загальмований чи збудливий стан, інколи судоми – це свідчить про те, що розвивається загроза життю. У немовлят можуть бути: діарея і блювота, загострюються риси обличчя, погіршується загальний стан здоров’я, виникають судоми, можливі втрата свідомості й кома.

Потрібно знати про невідкладну допомогу. Постраждалого від перегрівання треба негайно перемістити в прохолодне місце і забезпечити йому доступ свіжого повітря. Використовувати можна газету, серветку – все, що є під руками для того, щоб забезпечити прохолодний вітерець. Потім слід звільнити від одягу, дати випити холодної води, покласти на голову холодний компрес. У більш тяжких випадках огорнути потерпілого простирадлом, змоченим у холодній воді, покласти на голову лід. Якщо всі ці зусилля виявилися марними, треба викликати „швидку”.
Будьте обережні й не дозволяйте спеці зашкодити вашому здоров’ю.

Юлія МЕДЮХ, Закарпатський кореспондент

Вернуться назад