Закарпатський кореспондент > Останні новини / Дозвілля > Чому у відпустці падає імунітет і як обійтися без застуд влітку

Чому у відпустці падає імунітет і як обійтися без застуд влітку


9-07-2017, 14:57
Чому у відпустці падає імунітет і як обійтися без застуд влітку
Здавалося б, застудам, а вже тим більше інфекційним хворобам, влітку місця немає, – ну, не рахуючи тих, що викликають розлад в роботі шлунково-кишкового тракту. Адже де взятися нежиті і кашлю, якщо на дворі 25-30°С (а незабаром буде ще спекотніше); сезон свіжих фруктів і овочів набирає обертів; а вже у відпустці, коли відпочивають тіло і душа, і поготів, здоров'я можна тільки зміцнити? Адже всім відомо, що до зниження імунітету ведуть перш за все втома від авралів, переробка і недосип. А цього "щастя" у відпустці вже точно не буде... Але насправді, відпочиваючи, можна дійсно отримати зниження імунітету.

1. ВІДСИПАТИСЯ НЕ ВАРТО

Відіспатися у відпустці за все безсонні ночі в році – неможливо: зменшити негативний вплив нестачі сну можна, тільки якщо доспати дефіцит не пізніше 24 годин, в які він виник.

Відіспатися про запас не вийде також: "перезавантаження" організму і "форматування" головного мозку відбуваються тільки вночі, яка послідувала за прожитим днем. А значить – скільки не спи, створити нервовій системі запас міцності для майбутніх нічних чувань і роботи за трьох – вийде.

Зате сон за принципом "скільки влізе" може знизити захисні сили організму. Пересип абсолютно безглуздий з точки зору фізіології людини, і тому "над" шкодить організму – як, наприклад, і надлишок вітамінів: він не відновлює організм, а порушує функції органу, задіяного в "перетравленні" надлишків. В даному випадку – головного мозку. Як наслідок, баланс між системами гальмування і збудження в головному мозку порушується. А так як функції імунітету безпосередньо залежать від стану ЦНС, її розбалансованість призведе до "хаосу" і в роботі імунної системи. Таким чином, захисні сили знизяться, і людина стане вразливою перед патогенними організмами – включаючи кишкові інфекції та ГРВІ.

Крім того, на слизових оболонках будь-якої людини живуть ті чи інші бактерії, але імунітет стримує їх розмноження. А як тільки він погіршується, бактерії отримують "зелене світло". В результаті "з нізвідки, посеред літа" з'являються першіння в горлі, кашель і нежить, а якщо людина не відрізнявся богатирським здоров'ям спочатку, – то і трахеїт, і гайморит.

Тому навіть у відпустці спати варто рівно стільки часу, скільки необхідно для перебудови мозку. Це, як давно доведено сомнологами, для дорослої людини – не менше 8 годин, але і не більше 9. А лягати спати варто хоча б не пізніше 23:00.

2. ПРАВИЛА ХОЛОДУ

Щоб не звузити різко судини з наслідками, зазначеними вище, – не пийте після повернення з пляжу або на вулиці напої з холодильника: вони повинні прогрітися не менше ніж 10 хвилин.

Не їжте морозиво, прожарити на сонці – тільки коли гарненько охолонете.

Якщо ви рясно спітніли – уникайте протягів.

У воду заходьте не раніше ніж через 20 хвилин після перебування на сонці і не довше ніж на 5 хвилин. Якщо відпочиваєте в тіні – можна збільшити ці цифри на 45 і 10 відповідно.

3. ТАБУ НА "ШОКОЛАД"

Ультрафіолет – токсичний, тому при зловживанні сонцем може розвинутися алергія. А алергічна реакція – це не що інше, як порушення роботи імунної системи. Крім того, сонячна радіація сприяє збільшенню вільних радикалів в організмі, зменшувати кількість яких повинен знову-таки імунітет. Також роботи імунної системи додається при ґрунтовному засмагу: за своєю суттю це опік. І чим інтенсивніший загар, тим більше навантаження на імунітет.
Тому необхідно не тільки уникати сонця після 11:00 і до 17:00, але і не засмагати у води ближче ніж в 4-х метрах, – інакше вплив сонця буде збільшено вдвічі через відображення сонячних променів від води.

Щоб допомогти імунній системі в боротьбі з вільними радикалами (а по суті – зменшити навантаження на неї), кожен день з'їдайте по 300-400 г фруктів і овочів і пийте мінеральну воду – в них містяться антиоксиданти: вітаміни С, А, Е і цинк, магній, молібден відповідно.

У день необхідно пити столову воду з розрахунку 35 мл на 1 кг ваги людини: при нестачі рідини порушується склад і функції крові, що веде до дефіциту імунних клітин, що доставляються до всіх органів.

4. НІ ШАШЛИКУ ЗІ СВИНИНИ

"Будівельний матеріал" імунних клітин – білок. Притому повноцінний! Такий містить м'ясо (будь-яке) і кисломолочні продукти. Але м'ясо не повинно бути жирним, тому відмовтеся від страв зі свинини (в тому числі шашлику), яловичини і баранини.

Крім того, жирна їжа підвищує термогенез, що збільшує пітливість і ризик розболітися на протязі або в кафе, де, як правило, кондиціонер включають
на 18°С.

Також жирна їжа навантажує печінку, а адже саме в ній синтезуються імунні фактори. До навантажень на печінку призводить і зловживання алкоголем, який частенько дозволяють собі багато відпускники.

Допустима норма пива в день – 600 мл, сухого вина – 400 мл, а від міцних напоїв краще відмовитися зовсім (в крайньому випадку, можна випити не більше 50 мл). Пити алкоголь варто в приміщенні або в тіні – при одночасному "вживанні" сонця і спиртного може розвинутися фотодерматит.

5. У КІМНАТІ – НЕ МЕНШЕ 23°С

Якщо ви заходите з вулиці в приміщення, в якому температура менше вуличної більш ніж на 10°С, судини різко звужуються. Як підсумок, до всіх органів погіршується доставка лімфоцитів і імуноглобулінів. А це ризик дістати не тільки простуду, але і цистит. Тому якщо на дворі спека в 38°С, що не рідкість для другої половини літа, то заходячи в кімнату з пляжу, не виставляйте кондиціонер менше ніж на 28°С. І лише через 15-20 хвилин температуру можна зменшити ще на 7-10°С.

6. ВІДПОЧИВАЙТЕ АКТИВНО

Валятися на дивані варто лише під час сієсти. Решту часу, кожен день, необхідно обов'язково проявляти активність. У тому числі на пляжі – наприклад, не просто занурюючись у воду, щоб охолодитися, а довго плаваючи; не підставляючи сонцю боки лежачи, а граючи в футбол, волейбол і теніс. Також не зайвими будуть ранкові або вечірні пробіжки.

Справа в тому, що, як уже було сказано, слизові оболонки – це "вхідні ворота" для нових інфекцій і "місце проживання" старих мікробів. А тримають їх в узді насамперед клітини місцевого імунітету. На слизові вони потрапляють з кожним ударом серця, так як знаходяться в крові. При гіподинамії кровообіг млявий, а значить – імунні фактори надходять на слизові в невеликій кількості.

Джерело
Вернуться назад