Закарпатський кореспондент > Культура / Останні новини / ukrnet > В Ужгороді започаткували унікальний проект для відновлення забутої культури Закарпаття: опубліковано ВІДЕО

В Ужгороді започаткували унікальний проект для відновлення забутої культури Закарпаття: опубліковано ВІДЕО


15-03-2017, 21:14
В Ужгороді започаткували унікальний проект для відновлення забутої культури Закарпаття: опубліковано ВІДЕО
Цього тижня у соцмережах з’явилося відео з презентацією народної закарпатської пісні в сучасному аранжуванні, котре може сприйматися як візитівка автентичної української культури Закарпаття.

Відеоісторію про дивовижну подорож у минуле зафільмовано з ініціативи завідувача Навчально-дослідницької лабораторії української літератури та фольклору Закарпаття ДВНЗ «УжНУ» Оксани Тиховської. Цей підрозділ найбільшого вишу краю започатковує новий проект, спрямований на відновлення національної пам’яті українців через популяризацію культурної спадщини шляхом проведення мистецьких заходів, привабливих насамперед для молоді. Одним із перших стане фолк-шоу «Віднова», що відбудеться 1-2 квітня в приміщення історико-архітектурного комплексу «Совине гніздо» в межах "Fashion Bazaar".

В Ужгороді започаткували унікальний проект для відновлення забутої культури Закарпаття: опубліковано ВІДЕО"Закарпатський кореспондент" дізнавався подробиці. Оксана Тиховська розповіла: "Ідея проекту «Віднова» з’явилася давно, шлях до реалізації був досить довгим. Подруга Ольга Мікула запропонувала провести захід в межах фешен-базару, і так вирішилося питання з приміщенням, освітленням, технікою, озвученням і т.д. Я переконана, що війна в нашій країні насправді відбувається у двох площинах – видимій і прихованій. Видима – на фронті, на Сході України, а прихована – інформаційна, що відбувається в культурному просторі. Тому важливо кожному робити щось таке, щоб побороти ворога у своїй, досяжній площині. Вважаю, що цілком правильним є намір нашої влади зробити домінуючою в інформаційному й музичному просторі українську мову. Адже мова – це головний культурний код, що є передумовою існування нації. Тому дуже актуальною є проблема створення якісного українського медійного продукту – пісень, відеороликів, телепрограм. Зараз працюю з архівами, шукаю тексти пісень (яким будемо давати «нове життя» й звучання), записи обрядів, які можуть зараз бути реконструйовані принаймні в межах фолк-шоу чи іншого культурного заходу".

На філологічному факультеті є багато талановитих студентів, які не тільки вміють гарно аналізувати художні твори, але й самі здатні до творчості. Одна з них – Ганна Шміляк – радо відгукнулася на пропозицію зробити музичну обробку народних пісень українців Пряшівщини та Лемківщини, тексти й мелодії яких є цілком невідомими. Ганна разом зі студентом 4 курсу факультету міжнародних відносин Арсеном Бабиченко опрацювали слова і ноти й створили музичну композицію, що стала основою відеокліпу. Пісня «Вила сом віночок» належить до веснянок, які виконувалися з приходом тепла і мали на меті сприяти швидшому пробудженню природи від зимового сну, пробудженню добра, радості, надії в душах людей.

В Ужгороді започаткували унікальний проект для відновлення забутої культури Закарпаття: опубліковано ВІДЕО


Елеонара Кос, хореограф студії сучасного танцю «Бліц», створила танцювальну композицію на основі танців-гаївок («Щітка», «Дурне колесо», «Воротар» і т.д.). Колись ці танці супроводжували веснянки та гаївки і мали на меті через певні рухи магічним чином правильно структурувати річний цикл, сприяти рухові часу й утвердити безкінечність життя. Як видно з постановки, навіть сьогодні гаївка може виглядати захоплююче.

Сюжет кліпу


Тут змодельовано своєрідну подорож у часі. Дівчата-студентки приходять на екскурсію до музею, оглядають експонати, фотографують їх, і раптом два «експонати» - дівчина й хлопець в народному закарпатському одязі – оживають. Дівчина-експонат (Ганна Шміляк) торкається однієї зі студенток і всі вони ніби переносяться в минуле. Їх спортивний одяг змінюється на вишиті сукні, і вони танцюють гаївку, Ганна співає. Друга сцена в темряві означає, що вночі цим дівчатам, які відвідували музей вдень, сниться сон, і вони вже у сні опиняються тут, знову чують пісню й продовжують свій танок.

Таким чином, музей, експонати, дух старовини метафорично переносять дівчат в минуле, атмосфера артефактів стає своєрідним «євшан-зіллям»… Завершення відео знімали на фоні Ужгородського замку. Тепер уже п’ятеро студенток філологічного факультету в сучасних модельних вишивках вели хоровод, що мало символізувати спадкоємність традиції. Організатори зауважують, що це тільки початок національно-культурного проекту і сподіваються на підтримку небайдужих до відновлення автентичної спадщини України.

Закарпатський кореспондент



В Ужгороді започаткували унікальний проект для відновлення забутої культури Закарпаття: опубліковано ВІДЕО

Вернуться назад