Закарпатський кореспондент > Суспільство / Останні новини > Які ліки в квітні стануть в аптеках безкоштовними

Які ліки в квітні стануть в аптеках безкоштовними


1-02-2017, 11:24 1 лютого в українських аптеках заборонено продавати ряд ліків, дорожче встановленої урядом вартості. Держрегулювання торкнулося не лише лікувального асортименту, а лише за трьома напрямками: серцево-судинні захворювання, цукровий діабет другого типу і бронхіальна астма. У майбутньому цей список розширять. Які ж ліки в аптеках стануть безкоштовними?

Які ліки в квітні стануть в аптеках безкоштовними


МОЗ опублікував реєстр, в який увійшли 89 препаратів, створених на базі 21 діючої речовини. По ідеї відомства, лікарі повинні виписувати в рецепті саме діюча речовина та дозування, а не комерційну назви ліків. А пацієнт сам зможе вирішити, який препарат купувати в аптеці. Таким чином, МОЗ руйнує традиційну змову виробника з лікарем, в якій коли останній за винагороду вписував "потрібні" ліки.

Вартість препаратів з вищезгаданого списку встановлюється Міністерством охорони здоров'я в залежності від цін на подібний препарат у п'яти сусідніх країнах — Польщі, Словаччини, Угорщини, Чехії та Латвії.

Але це тільки перший крок майбутньої медичної реформи. З 1 квітня повинна запрацювати програма реімбурсації. Що це таке? Якщо говорити просто, то лікар виписує хворому ліки, аптека видає його безкоштовно, а постачальник одержує від держави компенсацію вартості. Така система давно функціонує в багатьох країнах Європи.

Але перед тим як ввести систему в дію, уряд має зрозуміти реальні ціни на медичні препарати. У МОЗ переконані: вартість багатьох ліків в Україні не завищена в рази, а в сотні разів. Реімбурсація поки торкнеться тих же 89 найменувань для сердечників, діабетиків і астматиків. Виходить весь лютий Кабмін буде відслідковувати, хто з постачальників згоден торгувати за встановленими урядом цінами. І в майбутньому зніми укладати договори за програмою безкоштовних ліків. На ці цілі в бюджеті вже закладено 500 млн. грн.

Але як людина зможе дізнатися, які препарати можна купити за зниженими цінами? Починаючи з 1 лютого всі аптеки зобов'язані вивісити список на інформаційній дошці. В ньому обов'язково вказати міжнародну назву препарату і граничну вартість.

Насправді більшість столичних аптек, в які зайшли журналісти, напередодні зниження цін, про "якійсь список ліків" дізналися від журналістів видання.

"Нам про це ніхто не говорив. У МОЗ своє весілля, у нас – своє. Але якщо керівництво скаже – Вивісимо одразу ж", - розповіла фармацевт Лідія.

Однак покупці виявилися більш поінформовані.

"Ми чекаємо цього, як спасіння. Чоловік хворіє на діабет, ціни на препарати просто захмарні, а пенсії смішні – одна повністю йде на комуналку, друга на продукти та ліки. Якщо ж ціни стануть нижчими, купити ліки зможемо без такого збитку для сімейного бюджету", - каже пенсіонерка Людмила Ольшанська.

Біда в іншому, за словами співробітників аптек, з прилавків вже почали зникати засоби, які потрапили в список рефрентных. Так, наприклад, вже кілька тижнів складно знайти недорогі препарати від астми. Продавці тільки розводять руками: за наказом МОЗ розпродають старі запаси, нових поставок немає, державна ціна не вигідна.

Не знали продавці і про візити ревізорів. За тим, щоб аптеки не підвищували ціни на медикаменти, зобов'язана стежити Держслужба з контролю за лікарськими засобами. Крім того, кожен покупець, який помітив, що ціна ліки зі списку завищена, може повідомити про порушення. Аптеку оштрафують.

Виконавчий директор Асоціації представників міжнародних фармацевтичних виробників України Володимир Ігнатов, вважає, що стане більше контрабандних ліків.

"Держава намагається за свої 500 млн. купити препарати, які коштують набагато дорожче. І нічого кращого не придумали, як заборонити реалізацію ліків з ціною вище, ніж гранична відпускна. В результаті ми маємо те, що маємо: дистриб'ютори практично зупинили постачання цих препаратів, з-за чого в аптеках останній місяць спостерігається реальний дефіцит", розповів він.

Можуть дистриб'ютори, яких не влаштовує політика закупівельних цін покинути нашу батьківщину? Можуть. Від цього постраждають пацієнти, які не зможуть замінити звичні дорогі препарати на більш дешеві. Це стосується в першу чергу астматиків.Ще одне питання, яким задалисьо споживачі: чи можна буде продавати препарати ціна на які перевищує граничний рівень не в аптеках, а на вільному ринку? Жодної письмової відповіді поки немає. Можна припустити, що тоді за цими ліками люди будуть змушені їздити за кордон, в Росію, Молдову чи Білорусь. Або ж скористаються послугами контрабандного ринку"

Джерело
Вернуться назад