Закарпатський кореспондент > Україна і світ / Останні новини > Україна очолить Радбез ООН: які можливості це відкриває

Україна очолить Радбез ООН: які можливості це відкриває


8-12-2016, 11:50 Країна отримує чудовий піар-майданчик для вирішення проблем, вважають експерти

Україна очолить Радбез ООН: які можливості це відкриває


Україна на початку наступного року на один місяць очолить Раду безпеки ООН. "Сегодня" розібралася, що це призначення означає для країни і які питання ми з його допомогою зможемо вирішити.

ЗА СПИСКОМ. Інформація про те, що наш постпред в ООН Володимир Єльченко в лютому 2017 року сяде в крісло голови Радбезу цієї організації, з'явилася ще в січні 2016-го. Тоді це призначення анонсувало постійне представництво України, але тільки днями кадрове рішення підтвердили офіційно в ООН. Нагадаємо, що Україна стала непостійним членом Радбезу в жовтні минулого року, разом з Єгиптом, Сенегалом і Японією.

Разом з цим статусом, який дається на два роки, ми отримали можливість брати участь в засіданнях Радбезу, впливати на порядок денний (наприклад, в понеділок Україна ініціювала в Радбезі обговорення російського вторгнення на територію Грузії 2008 року) і голосувати за ті чи інші резолюції. Але ось права вето, як у постійних членів (США, РФ, Франція, Китай і Велика Британія) у нас, на жаль, немає. Саме призначення голови Радбезу проходить просто – кожен місяць статус переходить від країни до країни в алфавітному порядку. Востаннє в статусі непостійного члена Україна очолювала Радбез ООН 2000 року.

МОДЕРАТОР. Однак експерти попереджають: не варто таке призначення сприймати занадто оптимістично. "Голова Радбезу ООН більше декларативна і координуюча посада, ніж щось вирішальне. Фактично усією структурою ООН керують саме постійні члени – так записано в статуті організації, – говорить експерт-міжнародник Андрій Бузаров. – Але позитив у цій новині теж є. Україна зможе ретельніше формувати порядок денний і частіше приділяти увагу українським питанням".

Політолог Руслан Бортник також зазначає, що функція голови швидше формальна – він виступає в ролі організатора і модератора діалогу в Радбезі. Однак експерт вважає, що Україна цю можливість повинна використовувати як хороший піар-майданчик.

"Ми зможемо в хорошому сенсі маніпулювати засіданнями: давати слово за потрібне виступаючим, вносячи поправки до заяв і резолюцій, організовуючи засідання. Серед питань, на які ми можемо звернути увагу, – бойові дії на Донбасі, права людини в Криму, проблема політичних в'язнів в РФ. Не виключено, що Росія скористається своїм правом вето, але нашим дипломатам в будь-якому випадку потрібно буде на цей місяць максимально активізувати свою роботу", – говорить він. В українському МЗС нам розповіли, що до такої роботи готові, але оголосити про якісь конкретні кроки поки що не готові.
Вернуться назад