Закарпатський кореспондент > Україна і світ / Останні новини / ukrnet > Транскордонне співробітництво: Закарпаття може взяти участь у трьох масштабних програмах (ФОТО)

Транскордонне співробітництво: Закарпаття може взяти участь у трьох масштабних програмах (ФОТО)


11-10-2016, 17:49
Транскордонне співробітництво: Закарпаття може взяти участь у трьох масштабних програмах (ФОТО)
Таку можливість краю обговорили в Ужгородській міській раді сьогодні, 11 жовтня. На зустріч прийшли представники громадських формувань, організацій та установ. Також долучилися всі, кому не є байдужою доля Ужгорода.

Заступник міського голови Олександр Білак провів презентацію і докладно розповів про кожну з програм.

Перша – «Польща-Білорусь-Україна 2014-2020» (Pl-BY-UA). У рамках аналогічної програми, яка діяла в попередні роки, реалізовано в Ужгороді проект реставрації пам’ятки історії та архітектури «Совине гніздо».

Зараз програма передбачає загальне фінансування на 116 мільйонів євро. На сприяння місцевій культурі та збереженню історичної спадщини – 14,84 млн. євро; підвищення доступності регіонів, розвиток міцного та стійкого до кліматичних впливів транспорту, комунікаційних мереж і систем – 28,32 млн. євро; спільні виклики в галузі захисту і безпеки (ТЦ8) -14.53 млн. євро; сприяння управлінню кордонами та управління безпекою, мобільністю та міграцією (ТЦ10) - 23,79 млн. євро.

Закарпаття входить до основних територій, визначених для реалізації цієї програми, тому можна подавати на розгляд інфраструктурні проекти. Для Ужгорода важливо, що наші польські міста-побратими Кросно і Ярослав теж входять до основних територій.

Заплановано протягом двох років два конкурси для звичайних проектів і один – для малих. Перший конкурс проектних заявок стартує вже і триватиме до нового року. Суттєво, – повідомив Олександр Білак, – що одразу нема необхідності подавати повний проект, розроблений до деталей і весь пакет проектно-кошторисної документації, спочатку розглядатимуть проектну заявку, викладену у концептуальній записці.

Для малобюджетних проектів за цією програмою фінансування складає щонайменше 20 тисяч євро і максимальна сума, на яку можна претендувати – 60 тисяч євро.

Уже найближчим часом проводитимуться численні тренінги, навчання, де для охочих реалізувати проекти представлять аплікаційну форму на подання заявок. Допомагатимуть також у пошуку партнерів в усіх країнах, які беруть участь у цій програмі.

У цій польсько-білорусько-українській програмі – Pl-BY-UA – вже визначено терміни прийняття заявок на різних етапах, час прийняття рішень щодо підтримки і фінансування проектів, коли підписуватимуться контракти і триватиме реалізація тощо.

Друга програма – «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна-2014-2020» (HU-SK-RO-UA). У ній значний акцент робиться на проектах для довкілля, здоров’я людей. Спільний технічний секретаріат знаходить в Будапешті, закріплений за офісом прем’єр-міністра Угорщини.

Третя Програма – Румунія-Молдова-Україна-2014-2020 (RO-MD-UA) зорієнтована на програми в освіті, доступ до якісної медичної допомоги, розвиток транспортної прикордонної інфраструктури, запобігання надзвичайним ситуаціям та боротьбу з організованою злочинністю. Малі проекти за цією програмою передбачають фінансування у розмірі до мільйона євро, великі – на понад мільйон.

Транскордонне співробітництво: Закарпаття може взяти участь у трьох масштабних програмах (ФОТО)


Олександр Білак наголосив, що при підготовці проектів для наших учасників важливо враховувати, хто буде партнером за кордоном, зокрема, головним, тобто вестиме основний діалог зі спільним технічним секретаріатом, який затверджуватиме проекти. Також потрібно чітко визначати, який буде соціальний ефект від реалізації проекту і який буде транскордонний ефект, тобто для обох партнерів по різні боки кордону.

Юрист, представник Карпатського агентства з прав людини "Вестед" Микола Яцков на сьогоднішній зустрічі в міській раді розповів про напрацьований проект Хартії про співпрацю органів місцевого самоврядування міста Ужгорода з громадськими та благодійними організаціями. Цим документом пропонується визначити засади, форми та принципи співпраці. Хартія могла б бути основою і для співпраці для реалізації проектів у рамках презентованих програм.

За словами заступника міського голови Олександра Білака, під час відзначення Дня Ужгорода з делегаціями із міст Угорщини, Румунії, Словаччини, Польщі домовилися про налагодження багатопланової співпраці саме в рамках можливостей цих програм транскордонного співробітництва.
Олександр Павлович також наголосив, що Ужгородська міська рада готова консультувати з питань менеджменту проектів усіх, хто хоче долучитися до транскордонної співпраці.

Крім того, керівництво міської ради Ужгорода обговорює, хоча наразі лише поки як ідею, виділення співфінансування з міського бюджету для кращих 5 проектів, які будуть реалізовуватися в рамках цих програм. Але залежатиме це, насамперед, від можливостей бюджету, тих базових пріоритетів, які для місцевих громад закладуть в державному бюджеті на наступний рік, бо наразі йдеться про те, що на місцеві бюджети передадуть значні витрати, які раніше проводилися централізовано і буде значно менше, ніж у цьому році, можливостей фінансувати проекти розвитку, ремонти і оновлення.

Транскордонне співробітництво: Закарпаття може взяти участь у трьох масштабних програмах (ФОТО)
Транскордонне співробітництво: Закарпаття може взяти участь у трьох масштабних програмах (ФОТО)


Вернуться назад