Закарпатський кореспондент > Суспільство / Останні новини > Всім по лічильнику: чи вигідно їх встановлювати і чому будинковий лічильник може виявитися "пасткою"

Всім по лічильнику: чи вигідно їх встановлювати і чому будинковий лічильник може виявитися "пасткою"


2-10-2016, 10:44
Всім по лічильнику: чи вигідно їх встановлювати і чому будинковий лічильник може виявитися "пасткою"
Встановивши будинковий лічильник, показники будинку ділитимуть на всіх мешканців і тим, хто економить, доведеться доплачувати за сусідів.

В Україні до 2018-го року, як заявляють в уряді, газові лічильники встановлять в кожну квартиру і будинок. При цьому платити за прилад обліку не потрібно - його вартість закладена в тарифі на блакитне паливо. Як зміниться сума в платіжках після установки газового лічильника і коли не вигідно ставити прилади обліку.

Рахувати газ по-новому


Без газових лічильників українці повинні платити за блакитне паливо за встановленими Кабміном нормам. При цьому ці норми поетапно знижуються. Приміром, раніше за кожен опалювальний газом квадратний метр житлоплощі давали 11 кубометрів газу, а зараз - всього 5,5. Правда, раніше і газ був в кілька разів дешевше.

До 2014-го року українцям без лічильників доводилося, наприклад, при 40 квадратних метрів опалювальної площі купувати 440 кубометрів газу, в цьому ж році – всього 220 кубів. В результаті тим, хто встановив лічильники, і перевищує норму, доведеться платити більше.

Один кубометр газу за новим тарифом коштує 6,8 гривні, 220 кубів обійдуться в 1496 гривні. Газові лічильники також дозволяють економити – якщо раніше стимулу використовувати менше газу не було (все одно платити потрібно за норму), то після встановлення приладу обліку оплачувати потрібно тільки ті кубометри, які дійсно витратили.

В опалювальний сезон кожна друга сім'я, розповідає міністр соцполітики Андрій Рева, оформить субсидію. При цьому "знижка" покриває тільки соціальну норму, за "зайвий" газ доведеться платити самостійно і за повною ціною. На початку 2016- го всім українцям, які використовують газ для підігріву води, встановили лічильники. А вже в 2018-му всі, у кого вдома є газова плита, будуть платити за лічильником.

"Раніше платили по нормі, скільки належало. І не важливо, скільки використовуєш – платиш одну суму в опалювальний сезон, і другу – в не опалювальний. Зараз же все дуже дорого! Так, є у нас субсидія і лічильник нам на будинок поставили. але цих кубометрів нам не вистачає, потрібно міняти вікна, потрібно утеплювати дах. це все дуже дорого, грошей на це немає. цих кубів, що на сім'ю дають, взагалі не вистачає ні на що. щось субсидія компенсує, а за решту самі платимо. в минулому році кубометр 3,6 гривні коштував, а в цьому – 6,8 гривні. Не знаю, як платити будемо", – скаржиться запоріжанка Євгенія Михайлівна.

Чому будинковий лічильник на газ – не вигідно


На початку цього року в Чернігові почали встановлювати будинкові лічильники. Першою стала велика багатоповерхівка на 120 квартир, як передають місцеві ЗМІ, всього планувалося встановити прилади обліку на 81 будинок. У таких будинках лічильник рахує газ, які споживає весь будинок. Після цього обсяг розподіляють між місцевими жителями залежно від того, скільки в квартирі проживає людина.

Як розповідають в Мінсоцполітики, будинкові лічильники встановлюють по всій країні і радять українцям відмовлятися від будинкових лічильників і вимагати встановити окремий прилад обліку в кожній квартирі.

Всім по лічильнику: чи вигідно їх встановлювати і чому будинковий лічильник може виявитися "пасткою"


"Якщо сусіди витрачають в три рази більше газу, але там прописано стільки ж, скільки і в вашій квартирі, доведеться вам платити однаково. Такий спосіб обліку неправильний - газ, який, припустимо, використовували 100 осіб, потім ділять на цих 100 осіб. Але один же може витрачати 100 кубів, а інший - 300. А платити однаково",
- пояснюють в одному з територіальних органів соціального захисту.
А якщо виявиться, що весь будинок використовував більше газу, ніж належить за соціальною нормою споживання, "зайві" куби субсидія не покриє.

Відповідно до закону "Про комерційний облік природного газу", газові компанії повинні обладнати лічильниками всі домогосподарства до 1 січня 2018-го. Андрій Рева зазначає: "закон вимагає поквартирного обліку. Більш того, в тарифі на газ це закладено". Тобто, фактично українці мають право вимагати поставити лічильник у своїй квартирі, а не на весь будинок.

В наступному році газ може подорожчати


Експерти припускають: є передумови для того, щоб в 2017-м підвищити тариф на газ. Тариф на блакитне паливо для населення формується на основі вартості імпортного газу, пояснює член Наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук. На даний момент газ Україна закуповує в Європі, а там, за словами експерта, ринок швидко реагують на зміни цін. Дорожчає нафта і вже через кілька тижнів зростає ціна на блакитне паливо в ЄС. Наступного року газ може, за оцінками експерта, подорожчати на кілька тисяч гривень за тисячу кубометрів.

Відзначимо, в діючому тарифі закладена ціна на газ 185 доларів, при цьому, як зазначає Юрій Корольчук, для України в наступному році вартість імпортного блакитного палива може вирости до 240-250 доларів. В результаті, як підрахував експерт, економічно обгрунтований тариф на газ зросте на 25-60% (до 8,5-11 тисяч гривень).

"Якщо ціна мінімально на 1500 гривень не виросте, це означає тільки одне - ринок і далі регулюється вручну, уряд контролює ціни, і ніякого ринку немає. А цю різницю держава буде покривати з бюджету", - розповідає Юрій Корольчук. Від вартості газу також залежить тариф на опалення і гарячу воду.

Всім по лічильнику: чи вигідно їх встановлювати і чому будинковий лічильник може виявитися "пасткою"


Крім того, в наступному році соціальні нормативи планують скоротити. Українцям доведеться витрачати менше води, газу, електроенергії та тепла, або ж платити більше. "Я не чув такого (що будуть скорочувати кількість категорій, яким покладено субсидія – Авт.). Але чи є там проблеми? Звичайно ж є. Одна з проблем – люди платять за газ, якого не спожили. А це витрати бюджету теж? Так. Тому що встановили норми (по споживанню – Авт.), які далекі від реальності. А обов'язковий платіж вимагає – заплати за 5 кубометрів. Ось я за минулий рік подивився, опалення у мене своє, за місяць – 2 куба. А якби не дай Бог я мав субсидію, платив би за 5 кубів. Тому є проблема, яка пов'язана з витратами (бюджету в цій сфері – Авт.)", – сказав "Сегодня.ua " член комітету ВР з питань бюджету Віктор Пинзеник.

За інформацією джерел в Кабміні, перераховувати нормативи по споживанню газу збираються в кінці опалювального сезону. А ось озвучена деякими експертами інформація про те, що Кабмін збирається урізати субсидії для українців, виявилась неправдою.

"Ми вже з вами почули за пару місяців буквально з липня, як політикани кричали, що вам нічим буде платити за газ, і що ми всі помремо. Це не правда. Я можу сказати про те, що будь-яка українська сім'я, яка не зможе заплатити за комунальні послуги, за неї заплатить держава. І ви навіть цього не помітите, і заплатить держава не менше 15%", - заявив прем'єр Гройсман у відповідь на питання про скорочення категорій, яким призначена субсидія.
Вернуться назад