Закарпатський кореспондент > Суспільство / Останні новини > Історичний акт у шкільному зошиті та війська під Києвом. Як Україна стала незалежною 25 років тому

Історичний акт у шкільному зошиті та війська під Києвом. Як Україна стала незалежною 25 років тому


24-08-2016, 09:54 Учасники історичних подій пригадали, з чого починалась Незалежність України.

Історичний акт у шкільному зошиті та війська під Києвом. Як Україна стала незалежною 25 років тому


Акт проголошення Незалежності України став річчю блискавичною - його написали за півтори години. Але шлях до свободи Україна проходила століттями. Спогади, унікальні архівні кадри і емоції людей 24 серпня 91-го зібрала кореспондент ТСН Олена Мацюцька.

Площа перед Верховною Радою стала епіцентром народного піднесення у Києві. 24 серпня 1991 року там зійшлися тисячі, море людей. Слово Незалежність - лунало дуже впевнено. І люди і політики розуміли - це шанс на вільну Україну, і його треба використовувати негайно.

Депутати демократичного крила "Народної ради" вже 20 серпня зібралися на засідання. Їхня позиція чітка - переворот у Москві антидержавний. Того дня у столиці Росії на площі досі були танки. Українські депутати також мали інформацію про кількість і готовність військ навколо Києва.

У цій напруженій атмосфері говорить депутат Іван Заєць: "Поставити питання руба на позачерговій сесії – питання про незалежність".

У цей же час відбувалося засідання президії Верховної Ради. Там більшість - комуністи. Вони ще не знали, чим закінчиться путч, і вичікували.

Голову Верховної Ради Леоніда Кравчука у ті дні звинувачували у нерішучості. Сам він пояснював, що найменша провокація і масове збурення людей проти путчу дали б підставу ГКЧП ввести в Україні надзвичайний стан. "А його введення – всі закони перестають діяти і ми стаємо заручниками надзвичайного стану, і які б були рішення, мені важко спрогнозувати", - пояснював Кравчук.

Та люди вже збирались на віче. Тими днями знову на вулиці вийшла молодь. "Студенти на граніті" довели, що вони сила. Тепер же вони були і під Верховною Радою. На кадрах тих днів себе впізнає Богдан Яременко - тоді студент, тепер дипломат.

"Всі розуміли, що союз розвалюється, принаймні для студентів, для молоді, це було зрозуміло. Було усвідомлення того, що це новий час і ти повинен бути десь отут попереду. Воно для тебе, це твоє життя", - пригадує Яременко.

23 серпня стало переламним днем - путч в Москві провалився. Депутати "Народної ради" в Києві вирішують, що винести на голосування 24 серпня. Левко Лук'яненко пропонує лише одне питання - про незалежність України. Читайте також: Порошенко показав потужне відео про відроджену українську армію

У школярському зошиті Левко Лук'яненко у співпраці з іншими пише проект історичного акту. Побачити, як народжувалась Україна, можемо завдяки депутатові того скликання Ярославові Кендзьору. Більшість унікальних архівних кадрів - його. Із камерою він провів і увесь день 24 серпня - надзвичайну сесію скликали на суботу.

Тоді червона більшість Верховної ради довго вагалася. Ще зранку комуністи не давали відповіді, чи будуть голосувати за незалежність України. Утім у демократичного крила, на всю Раду їх було лише 100 депутатів, усе ж була впевненість, що комуністи здадуться.

"Комуністи явно змінили свою позицію, бо в Москві почалися вже арешти ГКЧП, вони боялися, що ці процеси перекинуться і в Україну і заради самозбереження вони почали годитися", - каже Кендзьор. Тим більше, що на них тиснули і на вулиці закликами "геть КПУ", і в сесійній залі криками "ганьба КПУ".

Дискусії у залі навколо лише одного питання - Акту проголошення незалежності України - в залі тривали увесь день. Люди ж надворі вимагали негайно голосувати. Їх навіть треба було заспокоювати.

Акт ухвалили 346 голосами "за". Тим часом на вулиці була ейфорія - люди увесь день простояли під радою із величезним синьожовтим прапором. Історичний момент - громада передає полотнище депутатам. І ті - заносять прапор Незалежної України в сесійну залу.

Депутати Народної ради згадують - того історичного дня нічого не встигли поїсти. І вже пізно ввечері зібрались у готелі "Київ". Були тости. Ярослав Кендзьор згадує слова В'ячеслава Чорновола: "Він каже – але шановні мої друзі, робота по розбудові України тільки починається, і ми собі можем уявити, якою вона буде непростою".
Вернуться назад