Закарпатський кореспондент > Україна і світ / Останні новини > Найгарячіші точки у відносинах з Росією за 25 років незалежності України

Найгарячіші точки у відносинах з Росією за 25 років незалежності України


21-08-2016, 14:05
Найгарячіші точки у відносинах з Росією за 25 років незалежності України
Після розпаду СССР Україна здобула незалежність, але навіть після визнання Росією цього факту відносини між двома сусідніми державами з самого початку були далеко не бездоганними, чого взагалі не можна сказати про ситуацію, що складається нині.

Факти підібрали низку кризових дипломатичних, економічних моментів між Києвом та Москвою, які передували і врешті-решт вилилися у гостру кризу та кровопролиття на Донбасі.

Конфлікт навколо острова Тузла

У вересні 2003 року Росія у односторонньому порядку, не погоджуючи свої дії з Україною, починає будівництво дамби від російської станиці Тамань Темрюкського району Краснодарського краю у напрямку до острова Тузла з метою з’єднання її з російським берегом.

Метою такого конфлікту був тиск на Україну стосовно делімітації кордону у Керченській протоці та Азовському морі.

Росія не визнавала острів Тузла островом, вважаючи його косою і пропонувала спільне користування Азово-Керчинською акваторією, провівши кордон по дну, а не по водяній поверхні.

Україна ж наполягала на тому, що Азовське море та Керченська протока повинні бути внутрішніми водами України та Росії, тож мають були розділені кордоном. За таким принципом острів Тузла мав належати Україні.

23 жовтня 2003 року Росія зупиняє будівництво дамби. До сотрова Тузла залишалося 100 метрів. Уряди двох країн домовились про повне припинення будівництва дамби.

Газові війни

Після Помаранчевої революції та програшу проросійського кандидата Віктора Януковича, Росія дала зрозуміти, що період пільгових поставок газу закінчився.

Ціна на газ становила $50 за 1000 м³. Російський газовий монополіст - Газпром - оголосив про наміри підвищити ціну до європейського рівня, що становило б приблизно $250 за 1000м³.

Слід зазначити, що сама Росія купувала газ у Туркменістані за ціною $44 за 1000 м³.

Київ не був готовий платити стільки грошей, тож між Україною та Москвою було проведено ряд складних двосторонніх переговорів і врешті-решт сторони зійшлися на ціні у $95 за 1000 м³.

Після першої газової війни був ще ряд подібних економічних конфліктів, які Росія використовувала як важіль впливу на Україну, особливо, коли Київ чітко дав зрозуміти, що у векторі міжнародних відносин орієнтується на Захід, а не на Росію.

Сирна війна

Торгівельно-економічне протистояння, яке використовувалося Росією, як додатковий важіль впливу на політику України.

Приводом для так званої сирної війни стала заява головного санітарного лікаря Росіїї Геннадія Онищенка, що сирна продукція України містить високу концентрацію пальмової олії.

Довести це санітарна служба Росії так і не змогла і з часом українська продукція була визнана якісною. Внаслідок сирної війни Україна зазнала збитків на $300 млн.

Окупація Криму

В ніч на 27 лютого парламент та уряд Криму захопили невідомі бойовики, або так звані "зелені чоловічки" і вивісили над ними прапор РФ.

Захоплення будівлі невідомими, однак, не завадило зібратися депутатам Верховної ради і ухвалити рішення про призначення референдуму щодо статусу Криму.

Того ж дня було захоплено аеропорт "Бельбек" у Севастополі, зупинено паромну переправу в Керчі.

Майже одночасно розпочалося блокування російськими військовими без розпізнавальних знаків українських військових частин і об'єктів на півострові; було захоплено Сімферопольській аеропорт. Деякі з військових містечок були захоплені штурмом.

Українські військові збройного опору не чинили, в багатьох випадках завдяки позиції своїх командирів, які, як виявилося пізніше, були заздалегідь завербовані російськими спецслужбами і невдовзі були прийняті на службу в окупаційну армію на керівні посади.

Слід зазначити, що на службу до російських окупантів перейшли майже всі державні службовці України: співробітники СБУ, тодішньої міліції, МНС, судді, прокурори та інші.

11 березня 2014 року Верховна Рада автономної республіки Крим і Севастопольська міська рада прийняли декларацію про незалежність Автономної Республіки Крим та Севастополя.

Згідно з нею, у разі рішення народів Криму в результаті референдуму увійти до складу Російської Федерації, Крим буде оголошений суверенною республікою і саме в такому статусі "уряд" звернеться до Російської Федерації з пропозицією про прийняття на основі відповідного міждержавного договору півострова до складу Російської Федерації, як нового суб'єкта Російської Федерації.

18 березня 2014 року Крим увійшов до складу Російської Федерації.

Війна на Донбасі

Одразу після окупації Криму на Сході України розгортається широкий сепаратистський рух, який активно підтримується російськими грошима, зброєю та безпосередньою участю російських кадрових військових, спрямований на від’єднання від України Донбасу та утворення так званої "Новоросії".

Але проект "Новоросія" не був реалізований, натомість на Донбасі утворилися так звані республіки "ДНР" та "ЛНР", які вийшли з-під контролю Києва та є маріонетковими урядами Росії.

За останніми данними ООН, на Сході України, внаслідок бойових дій майже 10 тисяч людей було вбито (враховувалися втрати і військового і цивільного населення) та ще 22 тисячі зазнали поранень.

Війна на Сході України триває і по сьогоднішній день.

Джерело
Вернуться назад