Закарпатський кореспондент > Останні новини / Дозвілля > Медовий Спас: народні звичаї та традиції свята

Медовий Спас: народні звичаї та традиції свята


12-08-2016, 10:12
Медовий Спас: народні звичаї та традиції свята
Медовий Спас відзначають 14 серпня. Проте готуються ще за кілька днів. Віряни приносять у храми мед для освячення. Традиція пов'язана зі стародавньою настановою - перший урожай приносити Богові і лише потім їсти самому.

У церковному календарі цей день семи мучеників Маккавеїв, а в народі свято називають просто - Маковія, або перший спас.

14 серпня святять мак, мед і воду і проводжають літо. Також готують маковійську квітку - букет з м'яти, чебрецю, нагідок, маку і освячують у церкві. На Маковія також освячують криниці та джерела.

На Маковія починається двотижневий Успенський піст, який встановлений перед святами Преображення Господнього та Успіння Богородиці.

Медовий Спас: народні звичаї та традиції свята


Традиції


В Україні до цього свята пекли пироги і коржі з маком. Традиційні букети на Поділлі називалися маковійками. Їх носили до церкви дівчата, перед цим ситно поснідавши - щоб наступний рік був врожайним.

Освячену макову головку також клали під подушку дітям, які погано засинають або неспокійно сплять. Освячені на Маковія квіти й трави зберігали за іконами як цілюще зілля, яке давали хворій худобі. А освячений у церкві мак використовували для охорони житла, худоби, двору від нечистої сили.

У деяких селах Київщини на Маковія встановлювали високі хрести, прикрашаючи їх квітами й головками маку, а зверху прикріплювали гарбузову маску із запаленою свічкою всередині, що нагадувало людський череп.

Протягом всієї ночі молодь співала і танцювала, оберігаючи свій маковіївський хрест. Висушений маковійчик краще всього поставити на підвіконня. У старовину також вірили, що на Маковія жінкам прощаються всі незамолені гріхи, якщо вони самі себе пробачать і помоляться про прощення.

Медовий Спас: народні звичаї та традиції свята


Ворожіння


Одягнувшись в чистий одяг вранці на Маковія мати відправляла дочку до церкви, де після богослужіння священик освячував обв'язані червоними стрічками букети із зібраних напередодні свята трав.

Після освячення, на порозі будинку чекала мати, брала з рук зілля і примовляла: "Хай твоя доля буде така файна, як та квітка, і така рада, як ти нині рада, прийшла із судженим додому". Квіти і мак дівчина підвішувала під стелею, часто зверху над образом.

Це вважалося як оберіг від злих сил протягом року. Освячені на Маковія мак господині зберігали для Святої вечері на Різдво, він є обов'язковим компонентом свят вечірньої страви – куті.

Крім цього, цей мак використовувала дівчина, яка хотіла причарувати хлопця. Ним дівчина обсівала хлопця тричі, кажучи пошепки: "Щоб ти, мене покинув, коли визбираєш навколо себе цей мак".

Медовий Спас: народні звичаї та традиції свята

Джерело
Вернуться назад