Закарпатський кореспондент > Суспільство / Останні новини > Медіа-магнат з Солотвина, що привернув увагу всієї світової спільноти

Медіа-магнат з Солотвина, що привернув увагу всієї світової спільноти


24-11-2014, 17:30 Медіа-магнат з Солотвина, що привернув увагу всієї світової спільнотиРоберт Максвел, людина, яку як тільки не називали: "барон преси", "акула капіталізму", "медіа-магнат з Солотвина", "шпигуном чотирьох розвідок", "червоний мільярдер". Роберт Максвелл, справжнє ім'я Ян Людвік Хох, британський підприємець, засновник міжнародної імперії засобів масової інформації.
Його історія - це запаморочлива історія успіху людини, народженої в злиднях, яка завдяки власній цілеспрямованості, волі стала мільярдером, власником величезної і потужної міжнародної імперії преси і засобів масової інформації.

Медіа-магнат з Солотвина, що привернув увагу всієї світової спільноти


Давним-давно, на початку 50-х років, коли молодий єврейський бізнесмен з шотландської прізвищем Максвелл казна-звідки з'явився на Фліт-стріт і змусив говорити про себе всю Англію, європейці дивувалися: звідки взявся цей вискочка з напівміфічної країни Рутенії. Він вільно говорив на 11 мовах, і ніхто не знав його справжнього імені і походження. Для англійців, він дорівнювався майже як для нас інопланетяни - все його життя постійно огортав містичний туман пліток, скандалів і домислів.

Медіа-магнат з Солотвина, що привернув увагу всієї світової спільноти


«Якщо мені в голову прийде якась ідея, я не можу сказати їй« ні ». Якби я був жінкою, я завжди був би вагітним ». Так говорив про себе «барон преси». Його примхи ставали легендою. Чого варта хоча б покупка в самому серці Лондона цілої страхової компанії тільки лише для того, щоб використовувати дах хмарочоса, в якому вона розміщувалася, під посадковий майданчик для своїх вертольотів.

Медіа-магнат з Солотвина, що привернув увагу всієї світової спільноти


Його нерозбірливість у симпатіях провокувала різноманітні чутки про зв'язки з ізраїльською розвідкою і розвідками соцкраїн. Насправді, як вважає газета LE MONDE, Роберт Максвелл просто живив симпатію до сильних світу цього і з однаковим задоволенням зустрічався з Горбачовим, Брежневим, Черненко і Міттераном, Рейганом і Ден Сяопіном і навіть з Хонеккером і Чаушеску.

Медіа-магнат з Солотвина, що привернув увагу всієї світової спільноти


Однак йому так і не вдалося здобути визнання лондонського істеблішменту. Роберт Максвелл, що не посоромився вбратися магараджею на ювілей мільярдера Форбса, завжди був парією в Сіті. «Максвелл жахливий», «Максвелл чудовий», «Максвелл непередбачуваний» ... «Пихатий, світський, навіть вульгарний» ... «Міщанин у дворянстві», «enfant terrible лондонського Сіті», «чеський вискочка» ... Це далеко не повний перелік епітетів, якими нагороджувала Максвелла преса за життя і які повторює зараз, коли він мертвий. Прийнято вважати, що він відтворив своїм життям історію Попелюшки, зігравши в ній роль і Попелюшки, і принца, і феї.

Роберт Максвелл: історія мільярдера

«Чим більше секретів людина понесе в могилу, тим більше він досяг успіху в житті», - любив казати Роберт Максвелл - олігарх і медіа-магнат, особистий друг Горбачова і Брежнєва, американських президентів і європейських прем'єрів. Здогадувався він, що жартує зі смертю? Максвелл знав надто багато. Його загадкова смерть в океані стала точкою в захоплюючому авантюрний роман, героями якого були занадто відомі люди, щоб про це стало відомо широкій громадськості. Разом зі смертю Роберта Максвелла закінчився століття великих шпигунів.

Медіа-магнат з Солотвина, що привернув увагу всієї світової спільноти


Перш ніж стати Робертом Максвеллом, ця людина змінив п'ять імен. У дитинстві його звали Абрахам Лажбі Хох, і він жив у невеликому селі між Карпатами і Тисою, у Солотвино. У 1939 році Хохов разом з іншими єврейськими сім'ями відправили в концтабори, батьки Абрахама там і загинули, але йому самому дивом вдалося втекти. На шляху до Франції він змінив своє ім'я на німецький манер і став Яном Людвігом Хохом, у Франції, беручи участь у русі Опору, звався Іваном Леслі дю Мерье. А коли доля закинула його до Великобританії, товариші по службі знали його як Леслі Джонса. У британській армії, точніше, в розвідці, він і бився з фашистами до самого кінця війни. А коли отримав нагороду з рук самого маршала Монтгомері, то, порадившись з друзями, змінив ім'я в останній раз. Роберт Максвелл звучало цілком «по-шотландськи».

Медіа-магнат з Солотвина, що привернув увагу всієї світової спільноти


Разом з новим ім'ям прийшла і нове життя. Коли війна закінчилася, Роберт Максвелл був ще дуже молодий - йому ледь перевалило за 20 - і у нього все ще не було ні гроша за душею. У 1947 році він вирішив зайнятися видавничим бізнесом і створив свою першу компанію з початковим капіталом всього 100 фунтів. Через 40 років Максвеллові вже належало одне з найбільших у світі видавництв Pergamon Press, радіостанції, телеканали, газети і журнали по всьому світу, серед яких, між іншим, Daily Mirror, Sunday Mirror, People, Daily News, European. Це була ціла медіа-імперія, яка охоплювала інформаційний простір всієї земної кулі. Максвелл завжди із задоволенням відповідав на питання про розміри свого стану: 4,2 мільярда фунтів стерлінгів, що навіть за нинішніми мірками виглядає вельми солідно. Але в його руках було щось більше, ніж багатство, а саме - інформація, головна зброя нового часу.

Медіа-магнат з Солотвина, що привернув увагу всієї світової спільноти


Випещений марнотрат, оточений надмірною розкішшю і натовпами слуг, авантюрист, вхожий до всіх сильним світу цього, Роберт Максвелл був справжнісінькою акулою капіталізму. Це не заважало йому вважатися ще й «другом радянського народу». В першу чергу, звичайно, він був другом Леоніда Ілліча Брежнєва - генсека і літератора за сумісництвом. Саме видавництво Pergamon Press, що належить Максвеллові, в найкоротші терміни перевело і віддрукувало тиражем у кілька сот тисяч примірників трилогію «Мала земля», «Відродження», «Цілина» - природно, не безкоштовно. У 1978 році високопоставлений автор цих шедеврів особисто приймав у себе Роберта Максвелла. Незабаром перед медіа-магнатом відчинили двері всі країни соцтабору, а у видавництві Pergamon Press вийшла знаменита серія біографій «Світові лідери», окремі розділи якої були присвячені також Чаушеску і навіть самому Мао.

Медіа-магнат з Солотвина, що привернув увагу всієї світової спільноти


«На яку розвідку ви працюєте?» - Не раз «в лоб» запитували Максвелла журналісти. «На британську!» - Не моргнувши оком відповідав олігарх. Це була чиста правда, яка рівним рахунком нічого не коштувала: про службу Максвелла в британській розвідці в роки війни і так знали всі. Цікавило головне: КДБ, ЦРУ або Моссад діставалися відомості, якими, безсумнівно, мав у своєму розпорядженні людина, кому був відкритий доступ в усі посольства і особисті резиденції і в розпорядженні кого знаходилася багатотисячна армія журналістів по всьому світу. До цих пір знаходяться такі, хто готовий довести, що Максвелл був «потрійним» агентом. Якщо це так, то Абрахам Лажбі Хох зайшов занадто далеко.

Медіа-магнат з Солотвина, що привернув увагу всієї світової спільноти


В ніч з 4 на 5 листопада 1991 Роберт Максвелл зник з борту власної яхти «Леді Гіслейн» десь у Карибському морі. Коли кілька днів по тому тіло було знайдено, слідчим довелося відмовитися від головної версії: розтин показав, що Максвелл був здоровий і не міг просто впасти за борт і потонути. Разом зі смертю Максвелла звалилася його імперія: всі належні йому компанії оголосили про банкрутство. Але навіть цей факт ні для кого не здавався вагомою підставою для версії про самогубство знаменитого авантюриста. Імена підозрюваних не розголошуються з міркувань державної безпеки як мінімум трьох великих держав.

Медіа-магнат з Солотвина, що привернув увагу всієї світової спільноти


Всього декількома місяцями раніше - в серпні 1991 року - фактично припинив своє існування Радянський Союз. «Холодна війна» закінчилася. Бондіана стала надбанням Голлівуду, а шпигунські детективи вийшли з моди. Століття героїв шпигунства помер за нез'ясованих обставин десь у Карибському морі. Подробиці засекречені.

Матеріал підготував "Закарпатський кореспондент"
Вернуться назад