Після вимушеної перерви, спровокованої повномасштабною війною, на Закарпатті знову відбудеться кількаденний літературний фестиваль, присвячений майстру короткої прози, відомому письменнику, лауреату Шевченківської премії Івану Чендею. Фестиваль «Чендей Фест» пройде 21-24 серпня.
Востаннє фестиваль у «малому колі» та вкороченому вигляді відбувся у 2022 році: тоді журі та друзі літератора піднялися на Ясенову, де встановили пам’ятний камінь до 100-річчя Івана Чендея та презентували антологію за підсумками 5 років Всеукраїнського конкурсу малої прози ім. Івана Чендея. Після цього фестиваль був на паузі, розповіла в коментарі Varosh донька письменника та співорганізаторка заходу Марія Чендей-Трещак.
Цього року фестиваль вирішили відновити: він проходитиме кілька днів у різних локаціях – Ужгороді, Хусті й рідному селі письменника Дубовому – та буде присвячений 100-річчю від дня народження дружини Івана Чендея – Марії Чендей.
У перший день фестивалю в Ужгороді відбудеться нагородження переможців Всеукраїнського літературного конкурсу малої прози ім. І. Чендея в номінації «Мала проза». Нині свою участь підтвердили 11 із 14 лауреатів конкурсу. Того ж дня пройде екскурсія Ужгородським замком та відвідування цвинтаря Кальварія, де похований Іван Чендей.
Другий фестивальний день відбуватиметься на Мукачівщині.
«22 серпня виповнюється 100 років з дня народження Марії Чендей. Саме з цією датою будуть пов’язані заходи другого дня фестивалю, які проходитимуть у замку Сент-Міклош у Чинадієві, який ще називають «Замком любові». Тут ми презентуємо третій том листування Івана та Марії Чендей, укладений професором Сидором Кіралем. Батьки переписувалися упродовж практично всього життя: листування велося із 1945 року, останній лист написаний батьком у 2001-му. Ми вирішили присвятити фестиваль пам’яті мами, адже в найважчий час вона берегла батька і для сім’ї, і для літератури. Чинадієво – її рідне село, на околицях села вони з батьком і познайомилися», – розповіла Марія Чендей-Трещак.
На третій день, 23 серпня, з нагоди Дня державного прапора відбудеться сходження до Хустського замку, після чого фестивальні події перемістяться у рідне село Івана Чендея – Дубове. Центральний захід цього дня – нагородження лауреатів літературного конкурсу ім. І. Чендея у номінації «Чендеєзнавство».
У завершальний день фестивалю заплановане традиційне сходження на гору Ясенова та встановлення Державного прапора України в салаші родини Чендеїв.
Впродовж усієї програми відбудуться також кінопокази, музичні виступи та виступи акторів-гостей фестивалю, фотовиставка й екскурсії замками Закарпаття.
«Ми хочемо показати Закарпаття, бодай його частиночку, людям, які тут ніколи не були, закохати їх в його культуру та історію. Так, аби один раз відвідавши Закарпаття, надалі вони вже не могли не цікавитися його автентикою та літературою – сказала Марія Чендей-Трещак.