В селі Яноші на Берегівщині завершили будівництво сміттєпереробного заводу. Днями представники угорської компанії “Менто”, яка виконувала проєкт, та української підрядної компанії прозвітували про виконані роботи другого етапу проєкту. Тендер на будівництво у 2021 році оголосило Європейське об’єднання територіального співробітництва “Тиса”.
Будівництво заводу та запуск його в роботу складається з кількох етапів, пояснив голова наглядової ради об’єднання “Тиса” Володимир Чубірко. Перший етап — будівництво сортувальної лінії — був реалізований за кошти Євросоюзу самою громадою села Яноші ще у 2014 році.
— “Тиса” взяла другу чергу проєкту: виготовлення 400 тисяч м.куб. полігону для твердих побутових відходів разом з усією інфраструктурою (насосні станції), озеро для дренажних вод, великий компостний майданчик, огорожа 30 га території, обсадження деревами, в’їзд, вагова, очищення перед в’їздом і виїздом сміттєвозів, всі внутрішні дороги, внутрішнє освітлення, пожежна сигналізація, водогін, каналізація, бомбосховище, приміщення для персоналу та ще ряд об’єктів. При пуску цієї черги завод уже зможе приймати сміття, компост, акумулятори. Чи зможе завод сортувати сміття — нас це не дуже цікавило, його можна і не сортувати, сортування просто додає ваги заводу.
Що потрібно, щоб завод запрацював?
Полігон обклеєний спеціальною водонепроникною плівкою, вода дренується в озері і не потрапляє в природне середовище. Полігон ТПВ достатній для користування Берегівському району на 8 років. Весь комплекс займає територію 2,5 гектари. Проєкт заводу об’єднання “Тиса” передасть Асоціації “Чиста Берегівщина”, до якої увійшли 8 територіальних громад Берегівського району.
— Для того, щоб завод запрацював, Асоціація повинна розв’язати подальші питання його експлуатації, — пояснив Володимир Чубірко. — Їх вистачає: там немає транспорту, навченого персоналу, ми вже їм підготували регламентні роботи з навчання персоналу, отримати дозвіл з Держохорони праці, дозвіл на механізми. Тільки після того, як усе це буде зроблено, потрібно отримати дозвіл відділу екології на отримання на переробку твердих побутових відходів. Тобто “Тисі” передали проєкт для будівництва сміттєпереробного заводу, ми знайшли кошти і побудували його і тепер повертаємо його і ми настояли на тому, що він має бути не у власності Берегова, а ним мають управляти всі громади району, тому що за потужністю він розрахований на весь район.
Берегівська міська рада має здати завод в експлуатацію та передати його Асоціації “Чиста Берегівщина”. З питанням чи готова лінія до сортування і коли зможе запрацювати завод ми звернулися до міського голови Берегова Золтана Баб’яка, однак він був у відрядженні і відповіді ми наразі так і не отримали.