Що ми робимо, щоб захистити неповнолітніх?
Щорічно 18 жовтня відзначаємо Європейський день боротьби з торгівлею людьми. Він був започаткований 2007 року Європейським парламентом як день консолідації діяльності з підвищення рівня обізнаності щодо феномену торгівлі людьми, особливо жінками та дітьми, небайдужості громадськості до цього. Торгівля людьми має глибокий транснаціональний характер, і якщо досі Україна була переважно країною постачання і транзиту, то поступово стає державою призначення для торгівлі людьми, експлуатації дорослої та дитячої праці, продажу дітей, постачання людських органів за кордон.
Причинами розвитку цього явища залишається розповсюдження організованої злочинності та наркоторгівлі й недостатня боротьба з ними, насильство в родині, нестатки, пошук кращих умов життя, слабка поінформованість населення про життя і працевлаштування за кордоном, виготовлення й розповсюдження дитячої порнографії через мережу Інтернет – перераховувати можна довго, але це нічого не змінить. Тільки констатацією факту проблему не вирішиш, але вже її усвідомлення та визнання є першим кроком до боротьби з нею. Особливо якщо враховувати сучасні процеси глобалізації, інформатизації тощо.
Про що мова? Насамперед, про те, що у час потужного розвитку соціальних мереж також стало популярним знайомитися з дівчатами через сайти знайомств чи шлюбних агенцій. Про іноді сумні результати таких «інфостосунків» ми знаємо…
Прикро й те, що з кожним роком все частіше жертвами торгівлі людьми є діти. Статистика це тільки підтверджує: станом на 01.06.2013 року, за даними ООН, у всьому світі 27% постраждалих – це діти, із них 10 відсотків складають хлопчики та 30 відсотків – дівчатка віком до 14 років. В Україні ситуація певною мірою стабільніша та спокійніша — все ж живемо в центрі Європи. Так, за офіційними даними Державної служби статистики України, кількість зафіксованих випадків торгівлі дітьми зменшилася впродовж останніх трьох років: якщо в 2010-му було зареєстровано 36 подібних злочинів, у 2011-му – 15, то за перші 6 місяців 2012 року – 7. Оптимістичними є цифри щодо розкриття злочинів цієї категорії, оскільки вони є абсолютними: у 2010 р. було розкрито 99% злочинів, а в 2011-му – 100%. Протягом останніх років спостерігаються випадки виявлення потерпілих від торгівлі людьми – громадян інших країн – у самій Україні, що підтверджує: ми є не лише країною експорту людей, а й «внутрішнього» імпорту (8 осіб в 2010 р., 9 – за 6 міс. 2011). Йдеться про випадки, коли українці експлуатують своїх співгромадян. У першу чергу це трудове й сексуальне рабство, примусове жебрацтво.
Але при цьому в не зовсім втішній статистиці визначальним є те, що представники влади на чолі з Президентом небайдужі до дітей та соціально незахищених верств населення і роблять усе можливе для боротьби з таким ганебним явищем, як торгівля людьми. Як це зробити? Насамперед викорінити, усунути причини виникнення. Так, задля зменшення рівня безробіття в державі створюються робочі місця, посилюється контроль за поетапним підвищенням та вчасними виплатами заробітної плати, підвищуються пільги для найуразливіших верств населення, а за останні три роки допомога при народженні дитини зросла в півтора раза. Попри це, для того, аби діти не вешталися вулицями, були зайняті, в державі (а особливо на Закарпатті. – Авт.) масово будують і відкривають спортивні майданчики, корти, будують басейни; школи-інтернати забезпечують усіма необхідними умовами для того, щоб усі діти почувалися рівними, тобто робиться все задля створення цивілізованих європейських умов життя. У нашій області діє низка програм, спрямованих на впровадження правильної дитячої, сімейної та ґендерної політики, на профілактику злочинності, особливо серед неповнолітніх.
За використанням праці дітей – суворий контроль
Як повідомила керівник обласної служби у справах дітей Світлана Якімеліна на засіданні, що відбулося у середу, 16 жовтня, з метою здійснення контролю за реалізацією положень Конвенції 182 «Про заборону та негайні дії щодо ліквідації найгірших форм дитячої праці» служба в справах дітей ОДА та територіальна Державна інспекція праці на Закарпатті впродовж ІІІ кварталу 2013 року організували спільні перевірки за участі районними службами та інспекторами праці стану додержання законодавства про працю неповнолітніх. На підприємствах, в установах і організаціях різних форм власності проведено 12 позапланових заходів держконтролю з питань дотримання законодавства про працю неповнолітніх.
За наслідками проведених перевірок на усунення виявлених порушень відповідальним посадовим особам перевірених суб’єктів господарювання внесено 18 приписів, на винних осіб складено 18 протоколів про адмінправопорушення за ознаками ч. 1 ст. 41 КУпАП. А від початку року проведено 34 перевірки дотримання законодавства щодо праці дітей.
Захистити від вулиці
Щодо контролю за дітьми, особливо з уразливих родин, то станом на 1 липня цього року на профілактичному обліку служби у справах дітей перебували 1139 дітей, у т.ч. 37 – систематично самовільно залишали місце постійного проживання, 132 – як такі, що зазнали насильства, та 1065 – як такі, що проживають у сім’ях, де батьки або особи, що їх замінюють, ухиляються від виконання батьківських обов’язків.
Правда, є й статистика, яка втішає: в області упродовж останніх років зменшилася кількість дітей, які систематично залишають місце постійного проживання. Так, станом на 01.01.2006 р. на обліку служби перебували 224 дитини такої категорії, зараз – 37.
Протягом 2013 року служби у справах дітей розглянули 435 заяв та звернень щодо житлових і майнових прав дітей. Виявили 1 випадок порушення житлових та майнових прав дітей, в одному випадку попередили незаконний продаж житла.
І головне – поінформувати про трагічні наслідки
Як повідомляє Ірина Сабадош, голова ЗГЖО «Веста», представник Всеукраїнської коаліції громадських організацій з протидії торгівлі людьми, в Закарпатській області в рамках проведення Всеукраїнського тижня права проводяться заходи інформаційного, освітнього та виховного характеру, спрямовані на підвищення рівня правової культури, поширення знань про права та свободи людини і громадянина з питань протидії торгівлі людьми. Проведено 526 профілактичних рейдів «Ялинка», «Діти вулиці», «Канікули», «Вокзал», «Підвал» тощо. За результатами рейдів 179 неповнолітніх влаштовано до притулків для дітей, 18 – до інтернатних закладів, 68 – до лікарняних закладів; 105 – повернуті в сім’ю батьків або осіб, що їх замінюють. Під час рейдів обстежено 1265 сімей, де батьки або особи, що їх замінюють, ухиляються від виконання своїх батьківських обов’язків. Щорічно близько 100 тисяч осіб інформують про проблему торгівлі людьми, на цю тему проводять прес-конференції, семінари, превентивні компанії. Станом на 1 жовтня поточного року щонайменше 10 тисяч осіб у Закарпатській області були проінформовані про ризик втрапити у тенета торгівців людьми, котрі займаються нелегальною трансплантологією, понад 4 тисячі людей взяли участь у інформаційних кампаніях тощо.
Головне, щоб усі ці заходи відклалися в пам’яті. Щоб не було трагедій у майбутньому…
Юлія Давидова