18 жовтня цього року Хустська ДЮСШ відзначає свій 60-літній ювілей. Створена 12 жовтня 1954 року, школа має багату історію розвитку. Наказом по Хустському райво від 12.10.1954 р. директором ДЮСШ призначено Бокотея Олександра Йосиповича, воротаря команди «Спартак» (Ужгород). У складі цієї команди він став чемпіоном України. Працював на цій посаді до 1958 року. Після того перейшов на посаду тренера-викладача з велоспорту та лижних гонок.
У 1958 році директором став Василь Васильович Фізер, якому присвоєно звання судді республіканської категорії з лижних гонок. До його порад прислухалися всі, з ким доводилося працювати. На посаді директора його замінив Василь Іванович Паращинець, який очолював школу з 1962 по 1965 рік. Василь Іванович займався тренерською роботою та суддівством із баскетболу. Але педагогічний нахил перемагав у його натурі, і згодом Василь Іванович повернувся до вчителювання в ЗОШ №1 м. Хуст. Мирон Степанович Петенко очолював Хустську ДЮСШ майже 20 років: із 1965 року по 1984 рік. За цей період школа домоглася хороших успіхів. Були підготовлені призери та переможці спартакіади школярів України. Наталія Митрюк, вихованка Хустської ДЮСШ, стала заслуженим майстром спорту, дворазовою чемпіонкою світу, бронзовим призером Сеульської олімпіади в 1988 році. В Ігоря Турчина, тренера збірної СРСР із гандболу, була традиція приїжджати в міста, звідки були баскетболістки, що входили до збірної Радянського Союзу. Два рази приїжджала збірна СРСР у місто Хуст, де проводилися цікаві матчі на спортивних майданчиках ДЮСШ та стадіоні «Авангард».
За спортивні успіхи Наталії Митрюк та Степану Петенку було присвоєно звання заслужений тренер України. У 1975 році Мирону Петенку було присвоєно звання «Відмінник народної освіти України». А в 1980 році – звання судді Всесоюзної категорії. У 1984 р. Мирон Степанович приїхав у місто Ужгород, де більше 10 років очолював навчально-спортивний відділ. У 1984 році школу очолив Василь Іванович Деяк, який працює по теперішній час. У 1991 році за сприянням районного керівництва, зокрема Василя Степанович Мондича, Юрія Васильовича Плиски, завідуючого районним відділом освіти Томаша Івановича Орбана, Федора Федоровича Турчина було розпочато будівництво спортивного комплексу Хустської ДЮСШ, яке було закінчено у 1996 році. На карті міста Хуст з’явилася вулиця Спортивна. У спортивному комплексі налічувалися два футбольні поля, вісім тенісних кортів, ігровий спортивний зал, зал боротьби та тренажерний зал із роздягальнями та саунами; індивідуальна газова котельня.
Першими тренерами Хустської ДЮСШ були призначені: гімнастика (юнаки) – І. І.Іллюк, (дівчата) – Г. Й. Фізер, легка атлетика – І. В. Орос, В. В. Фізер, баскетбол – І. М. Росул, волейбол – Д. І. Букович, футбол – І. Ф.Орос, Філак Й. М., фехтування – В. В. Фізер, Г. Й. Фізер, велоспорт – О. Й. Бокотей, ручний м’яч – І. В. Штефуца, лижі – І. Й.Копчей, стрілецький спорт – М. М.Магей. 50 років працює на посаді тренера-викладача з легкої атлетики Євгенія Попович. За цей період вона підготувала хороших легкоатлетів. У минулому році Леся Келемен стала майстром спорту та призером України з легкої атлетики. Десятки вихованців Евгенії Михайлівни стали фізкультурними працівниками, закінчивши спортивні вузи: Йосип Метенко – майстер спорту, Адальберт Енеді, Марія Шакас, Лариса Бородач та інші. Поряд із нею більше 25 років працював її чоловік, Михайло Михайлович Попович, який підготував багато хороших футболістів.
Одним із кращих його учнів був Олександр Ланцфер – гравець команди «Металіст» (Харків), майстер спорту. 13 років Сергій Герасименко виховував гандболісток району. За цей час, завдяки неабияким здібностям, власному методу та стилю роботи зумів виховати цілу плеяду справжніх гандболістів. Серед вихованців Сергія Герасименко – 6 кандидатів у майстри спорту: Ірина Потрогош, Оксана Сура, Емма Угляй, Олена Михайленко, Олена Росоха, Тетяна Орінчай, Мирослав Науменко, Наталія Турок. Сергій Герасименко – вчитель вищої категорії, вчитель-методист. Більше 10 років із дівчатами працювала тренер Мирослава Науменко. Її вихованки ставали неодноразово призерами України серед юних гандболісток. Серед її вихованок – Ганна Грига, Іра Іванич, Ганна Рябич, Тетяна Рябить, Алла Енеді, Лариса Ліпкіна, Світлана Кужахметова. Майстрами спорту стали Тетяна Шоля та Ольга Росоха. Зараз Мирослава Науменко очолює міську ДЮСШ «Карпати». Вагомий внесок у гандбол Хустщини зробив Юрій Шерегій. Його вихованці – Віктор Кемінь, член збірної Радянського Союзу з бейсболу, учасник ігор Доброї Волі у Сієтлі (США) та десятки гандболістів, які складали кістяк збірної області з гандболу. 25 років працювала тренером-викладачем із легкої атлетики Алла Михайлівна Петенко. Її вихованка Ірина Петраш із Велятина стала майстром спорту.
Вадим Кочіш показав результат у стрибку 2,31 м. Син Ігор став майстром спорту з гандболу. Грав за команду МАІ. Вихованець Іван Герек – володар кубка Радянського Союзу в складі футбольної команди «Карпати» (Львів) у 1969 р. Майстром спорту з велоспорту став Олександр Драгула. На даний час у Хустській ДЮСШ є 5 відділень із таких видів спорту: вільна боротьба, волейбол, легка атлетика, теніс, футбол, у яких займається 828 учнів, працює 17 тренерів-викладачів, у тому числі штатних 11. Роботою ДЮСШ охоплено 15 сіл району, які працюють на базі загальноосвітніх шкіл. У селі Іза тренерами-викладачами працюють Віктор Вулкан та його син, Василь Ізай (футбол, дівчата), Юрій Варга (селище Вишково, волейбол), Василь Лукач (с. Стеблівка, волейбол), Юрій Хмара (с. Копашнево, легка атлетика), Ольга Половка (с. Велятино, легка атлетика), Ігор Веляник (с. Олександрівка, футбол), Михайло Гайович (с. Данилово, легка атлетика), Марія Куштан (с. Нижній Бистрий, волейбол), Іванна Дуб (с. Бороняво, волейбол) та інші. Вихованці тренера Миколи Буковецького три роки підряд стають призерами чемпіонату області серед юнаків першої та вищої ліги чемпіонату Закарпаття, яким присвоєні перші розряди. Також перший розряд присвоєно Ніні Маді та Михайлу Дубровському (викладач Цугорка В. В.), Едуарду Войтеку (тренер Віталій Деяк). У школі проводяться традиційні змагання.
У січні 2014 року відбувся ХХ традиційний турнір із міні-футболу пам’яті братів Філаків. У травні місяці проведено XVІ турнір із футболу на призи фірми «Оболонь». На спортмайданчику села Велятино проведено Vтурнір «Велет». На базі Боронявської ЗОШ І-ІІІ ступенів відбувся турнір із волейболу «Осінні канікули». Пам’яті тренера по футболу Михайла Поповича проведено ХІІ турнір із футболу. У селі Іза проводиться турнір пам’яті Михайла Довганича. Хустська ДЮСШ є методичним центром районного управління освіти молоді та спорту по керівництву та проведенню спартакіади школярів району, змагань «Шкіряний м’яч» та змагань із різних видів спорту серед школярів, де тренери ДЮСШ надають методичну допомогу та допомагають у суддівстві даних змагань. Також залучають вихованців Хустської ДЮСШ для проведення змагань.
Щороку традиційно силами адміністрації та колективу школи для учнів та тренерів проводяться новорічні спортивні вечори, на яких кращі за результатами виступів на обласних та республіканських змаганнях учні та тренери нагороджуються грамотами та цінними призами. До свого ювілею учні ДЮСШ підходять із непоганими результатами. Цими днями на тенісному турнірі, присвяченому 120-річчю тенісу на Закарпатті, Анатолій Савицький став срібним призером. Успішно виступають футболісти в чемпіонаті Закарпаття в складі команди «Оболонь». Постійно покращується спортивна база. Завдячуючи депутату обласної ради Йосипу Браєру, придбано сучасні світильники для ігрового залу.
Василь ДЕЯК, директор Хустської ДЮСШ, майстер спорту