Аліекспрес – один з найбільш популярних у всьому світі торгових майданчиків. Він займає 14 місце за обсягами торгівлі в світі, а також приблизно 7-8 в Україні і виходить на 1 місце в Росії.
Спочатку він створювався корпорацією Alibaba Group і призначався для торгівлі китайськими товарами по всьому світу. При цьому всередині сучасної КНР він не працює – замість нього використовується система Taobao, що належить тій же компанії.
На сьогодні майданчик має багатомовний сайт (на 14 мовах) і пропонує доставку товарів з території різних країн, включаючи Туреччину, Росію і Україну, що прискорює експрес доставку з Китаю в Україну до 1-2 днів (спочатку посилка з Китаю йшла в Україну 30-40 днів). Доставка товарів ведеться по всьому світу, виключаючи зони бойових дій. Також з 2015 року обмежена доставка на територію Криму.
Статиcтика показує, що українці в січні 2020 року замовляли в добу близько 2,6 тонн товарів тільки через сервіс \”Нова Пошта\”. Головними покупцями є жителі великих міст, а середній чек становив $ 11,6. При цьому зростання обороту становить близько 25% на рік.
Засновники компанії
Датою заснування компанії Аліекспрес вважається 19 березня 2010 року, хоча перші пробні продажі були проведені в 2009. В даний час кількість покупців вже перевищила 200 000 000 на місяць і продовжує зростати. Доставка товарів з України на сайті з\’явилася в якості опції в 2019 році. Спільно з Укрпоштою кампанія запускає чартерний рейс з Ганчжоу до Львова, з початковою частотою вильоту 2 рази на тиждень.
Компанія не є самостійним підприємством, залишаючись юридично підрозділом корпорації Alibaba Group. Ця компанія народилася з каталогу, складеного в 1999 році підприємцем Джеком Ма (прізвище на традиційному китайському звучить як Ма Юнь). В процесі роботи каталог перетворився в торговий майданчик, зробивши Ма найбагатшою людиною Китаю – він посiв 18 позицію в світовому рейтингу Форбс.
Найбільшим же пакетом акцій компанії володіють японський концерн \”SoftBank\” та американська інтернет-компанія \”Yahoo!\”.
Де розташована
У компанії немає єдиного центру. Основне (китайське) представництво знаходиться в Ганчдхжоу, російське відділення – в Москві, а Східну Європу (в тому числі Україну, Білорусь, Польщу та країни Балтії) обслуговує підрозділ в Мюнхенi, Нiмеччина.
Однак більшість питань, у тому числi експрес доставку вантажів з Китаю, можна вирішити онлайн, не звертаючись безпосередньо в офіс.
З початком короновірусної інфекції виникло багато чуток про Аліекспрес, що посилки можуть бути небезпечні, що заразитися можна від навушників або фруктів. Через це компанії навіть довелося призупинити роботу і об\’явити про тотальну дезінфекцію всіх товарів. Але всі ці припущення виявилися вигадкою і були спростовані постачальником.