На Закарпатті у селі Геча Берегівського району розпочався 14-й гастрономічний фестиваль-змагання гентешів — коліїв свиней.
Про це повідомив гід Максим Адаменко у Facebook, – пише Укрінформ.
“На Закарпатті стартував традиційний 14-й гастрономічний фест Закарпаття \”Дісно тор\” (“дісно” – свиня, “тор” – поминки, з угорської), змагання в майстерності гентешів — різників свиней,” – повідомив Адаменко.
З його слів, фестиваль з самого початку був змаганням в майстерності коліїв. Люди цієї професії мали достатньо роботи, так наприклад, домінія Мукачівського замку щорічно повинна була відправляти до королівського столу два вози сала і вина. Вино і свинина — це те, чим славилася домінія.
Як розповідає Адаменко, свиней утримували всі, але не всі газди (господарі – ред.) хотіли і вміли правильно, швидко і безболісно забити худобу. Це робили гентеші.
\”В наші дні, хоч гентеші і далі роблять свою справу, але публічний фест-змагання вже втратив свій традиційний формат. Втратив формат змагання, але не втратив смак і атмосферу! Великий асортимент м\’ясних страв: плескавиця (пласка котлета з рубленого м\’яса – ред.), ковбаски, гурка (кров\’янка – ред.), пікниця (щедро приправлена спеціями і підкопчена ковбаса – ред), шовдарь (підкопчений окіст – ред.), шойт (сальтисон, кендюх – ред.), рулька, ребра тощо готують зранку на фестивалі, в очікуванні гостей і туристів\”, – розповідає гід.
Звісно, смачна їжа не обходиться і без напоїв: закарпатські вина, фруктові дистиляти, глінтвейн, чаї, кавиль (кава) додадуть завершення кулінарним враженням від відвідання фестивалю.
