Українці щорічно платять мобільним операторам мільйони гривень за контент-послуги, які не замовляли. Про це повідомляє Офіс ефективного регулювання в Facebook.
\”Зникають гроші з мобільного рахунку, і ви не розумієте, куди? Можливо, кошти \”тануть\” саме через контент-послуги – мелодії, гороскопи, анекдоти? Обсяги продажів таких послуг зростають з кожним роком. За нашою оцінкою, сукупний дохід від них у 2017 році перевищив 1 млрд грн! Визначити, яка частина оплачених контент-послуг насправді не замовлялася споживачами, доволі складно. Однак, навіть якщо припустити, що таких 10%, то збитки споживачів складають не менше 100 млн грн на рік\” , – наголошується в повідомленні.
Проблему визнає і регулятор – Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв\’язку та інформатизації. У своєму звіті за 2018 рік вона вказує, що підключення операторами контент-послуг без згоди абонентів було однією з двох основних проблем в 2018 році (друга – відсутність тарифних планів без інтернету).
\”Про зростання масштабу проблеми свідчить і динаміка відповідних скарг абонентів: у порівнянні з 2016 роком їх кількість в 2018-му зросла в п\’ять разів!\” – додали в Офісі ефективного регулювання.
Як повідомлялося, Антимонопольний комітет України проводить розслідування в зв\’язку з тим, що три найбільші мобільні оператори країни скоротили термін дії ряду тарифів з календарного місяця до чотирьох тижнів або 28 днів.