Вхiд на сайт
Авторизацiя

Розкіш, багатство та туга за колишнім президентом: репортаж про найбагатше ромське село на Закарпатті

Розкіш, багатство та туга за колишнім президентом: репортаж про найбагатше ромське село на Закарпатті

За 12 кілометрів від кордону з Румунією з’явився табір, який зараз став найбагатшим ромським поселенням на Закарпатті.. Перші жителі з’явилися тут ще понад 100 років тому, однак жили вони досить бідно – у невпорядкованих хатинах. Але за останні 20 років деяким сім'ям вдалося побудувати справжні палаци та стати неймовірно заможними.

Як живуть в Підвиноградові, хто забороняє ромам дивитися телевізор, чому дівчаткам не можна вибирати нареченого, як вирішують конфлікти всередині табору, і чи є на Закарпатті справжні барони - в репортажі "Української правди".
Потрапити в Підвиноградів "офіційно" репортери "Української правди" намагалися на початку серпня 2018- го. А старші селища відмовили в проханні. Пояснили це днями масового хрещення жителів табору в баптистській церкві, під час якого сторонніх на ромську територію не пускають.

Опинитися в селищі вдалося з другої спроби, через кілька місяців.

Ковані ворота з позолотою, вежі, арочні вікна, мармурові колони і сходи - цю пафосну частину Підвиноградова часто порівнюють з київської Конча-Заспою або підмосковською Рубльовкою.

Тут розмовляють сумішшю української, російської та угорської мов.

У дворах можна побачити припарковані Mercedes E-класу, Land Cruiser, BMW X5 і Mazda CX7, що ламає стереотипи про ромів як про представників соціальних низів.

На Закарпатті вам можуть розповісти: колишня традиція "баронства" поступово зникає. Проблеми в таборах намагаються вирішувати колегіально.

Хоча в деяких закарпатських селах шановні серед ромів сім'ї ведуть негласне суперництво за свій вплив.

Журналісти "Української правди" стали мимовільними заручниками подібної ситуації. Після того, як ми відпрацювали в будинку приймаючої сторони і сіли в авто, виїзд з табору з двох сторін заблокували Land Cruiser і мікроавтобус.

Виїхати без втрат вдалося тільки після втручання в конфлікт сім'ї, яка погодилася спілкуватися з нами.
Суд старійшин
У селі Підвиноградів Закарпатської області - близько чотирьох з половиною тисяч жителів. Майже 50% з них - роми, які компактно проживають в тій частині селища, яку називають "табором".

У фасадній частини табору, яку важко не помітити з траси, - великі строкаті будинки, схожі на палаци.

Без попередньої домовленості і "благословення" старійшин тут краще не показуватися. Новини про появу незнайомців розходяться селищем миттєво. Знімати на камеру дозволяють не всі і не скрізь.

Один з мешканців заможного будинку в Підвиноградові - 59-річний Юрій Фаркош. У нього 10 дітей, 44 онука і 14 правнуків. Разом з усіма родичами його ромська родина розрослася до ста чоловік. Усі живуть в одному селищі. Тут, всупереч розхожій думці, не прийнята кочова романтика.

Фаркош в таборі - персона шановна. З посвідченням депутата сільської ради. Він скромно вважає за краще не називати себе "бароном".

- У мене брат є, якому 67 років. Ось він був бароном! Але зараз, як і я, покаявся і хрестився. Зараз він - не барон, - посміхається Фаркош.

Василь, один з синів Юрія Фаркоша, каже, що в підвиноградівському таборі є п'ять-шість старост, в тому числі його батько.

- Проблеми вирішують вони, - розповідає Василь. - Є якісь побутові, внутрішні питання або потрібно розсудити чийогось суперечка - все у нас через найпочесніших людей йде. Коли потрібно, старости можуть звернутися і в поліцію.

Якщо хтось поб'ється, старости намагаються помирити. Збирають народ і судять, вирішують, хто винен. Хто не має рації - нехай просить вибачення.

Якщо людина не зрозуміє, то її можуть і вдарити. Але у нас в таборі такі проблеми бувають рідко.

Московські долари


Розмови про розкішні будинки в Підвиноградові сприймають насторожено.

- Знаєте, чужинців ми зараз сюди 100% не пускаємо, - зізнається Юрій Фаркош, - тому що приїдуть, познімають на камери або телефон, а потім пишуть всяке.

Думаю, українці ніби заздрять тому, що у ромів у Підвиноградові такі багаті будинки. Вони весь час запитують: "Звідки у них такі гроші?".
На це делікатне питання в родині Фаркоша відповідають так: заробили своїми руками. Як доказ показують фото і відео на смартфонах.

- Ми їздимо на заробітки в Москву, - коментує продемонстроване Василь Фаркош. - Робимо дахи, сайдинг. Є фахівці по дереву, бляхарі. Працюємо в приватних будинках. Ось тут, дивись, я у бетономішалки, а мої люди фундамент заливають. У Москві можна краще заробити, ніж в Україні. Раніше ми продавали бляшані жолоби і стоки в Донецьк, Луганськ. Оцинковані, фарбовані - робили своїми руками. Там вони були популярні, поки війна не прийшла.

За словами Василя, роми з Підвиноградова їдуть на роботу в Москву на три місяці. В цілому там проводять шість місяців на рік. За один місяць отримують 900-1000 доларів чистими на людину. Так як в підряді бере участь відразу кілька членів родини, заробити можна пристойно.

- Свої будинки будуємо протягом декількох років. Ось цей будинок, де ми знаходимося, будувався потихеньку, п'ять-шість років, - пояснюють Фаркоші.

Грішне депутатство


В останні роки все більше "повноважень" у вирішенні актуальних питань в таборі перебирає на себе церква і місцеві пресвітери. У них тут - незаперечний авторитет.

Традиційний вплив ромських старійшин на рішення життєвих проблем в таборі звужується через зростаючої могутності церкви.

Перші громади євангельських християн-баптистів в Підвиноградові та сусідньому Королево з'явилися ще в кінці 70-их - початку 80-их минулого століття.

Зараз в Підвиноградові, за словами Юрія Фаркоша, віруючих - панівна більшість: до 95%.

Навернення кардинально змінює життя ромів. Для сторонніх тутешні заборони виглядають дивно. Наприклад, за словами оцерковлених ромів, їм заборонено дивитися телевізор.

Тут також не відзначають більшість звичних для українців свят - як державних, так і релігійних.

Де спрацьовує реальне табу священика, а де вигадані місцевими забобони, розібратися складно.

Віруючі Підвиноградова не п'ють і не курять. Намагаються, за їхніми словами, дотримуватися всіх біблійних заповідей.

Юрій Фаркош хоч і обраний сільським депутатом до 2020 року, зараз фактично закинув політику. Це сталося після його приходу в баптистський "Молитовний будинок".
Фаркош каже, що поміняв депутатство на віру, тому що "захотів вічно жити з Богом".- Я вже не ходжу на сесію сільської ради, хоч мене і вибрали на п'ять років, - ділиться він. - Я хрестився 17 серпня 2018 року. Віруючий не повинен бути депутатом.

Розчарувався в депутатстві Юрій Фаркош і з інших причин. З 4,5 тисяч жителів Підвиноградова він - єдиний, хто захотів представляти інтереси 2 тисяч ромів в місцевій адміністрації та взяв участь у виборах. Але в підсумку зіткнувся з опором в рішенні ромських проблем.

- Ходив на всі сесії, виступав. Але мене не слухали. Я один був [представником ромів] там. А решта 20 людей не слухали. Як я міг їх перемогти? Вони навіть лампочки не давали нам для вуличних ліхтарів, - скаржиться Фаркош.

Його син Артем Лано зазначає, що роми нормально контактують з головою сільради, але з депутатами взаєморозуміння поки не знайшли.

- Наші звернення не беруть - взагалі нуль! Наприклад, у нас робили в селі асфальт. По всьому Підвиноградові, але не в таборі. Тому що ми - роми.

Нам сказали: "Збирайте для початку гроші самі. А з рештою сільрада допоможе".

У підсумку довелося на свої кошти класти асфальт. Плюс нам допомогли німці, якийсь благодійний фонд. Вони нам церкву збудували і школу при ній, - ділиться Артем.

Заміж в 12-ть


Особлива гордість жителів підвиноградівського табору - місцеві дівчатка і жінки, які носять розкішні сукні. Тут стверджують: таких нарядів, крім Підвиноградова і сусіднього Королева, не зустрінеш в жодному ромському таборі України.

Зазвичай строкаті сукні надягають, коли в будинок приходять гості чи з іншого урочистого приводу.

Вишивають бісером два місцевих "дизайнери".

- Ми купуємо готові спідниці в Чернівцях по 3-4 тисячі гривень, - розповідає Артем Лано. - Потім наводить красу дизайнер. За свою роботу бере 800 гривень.

Вишивати красиві сукні - ця традиція у нас з того самого часу, коли табір тут з'явився.

Інша традиція, пов'язана з жіночою статтю, для пересічного українця виглядає трохи дивно. Роми одружуються і виходять заміж в ранньому віці, і вже до 20 років у молодих батьків є по дві-три дитини.

- Дівку віддаємо заміж в 12, 13, 14 років, - розповідає Юрій Фаркош. - Як вам це пояснити? Не знаю. Так у нас заведено. Дівчата не вибирають собі чоловіка. У нас такого немає, як у вас. Вирішують тато і мама. Збираються з батьками хлопця, і вирішують.

Буває, що наш ром одружується з українкою, але це - рідкість.

За словами Фаркоша, весілля у ромів багато в чому схожі на українські. Але є серйозна відмінність - у віруючих сім'ях вони проходять без алкоголю.
Нетрі і туга за Януковичем
Табір в Підвиноградові - це не тільки багаті будинки. На його околиці можна побачити типові ромські "фавели". Маленькі халупи і натовпи замурзаних дітей - інша сторона життя в Підвиноградові.
Допомагають місцевій бідноті старійшини і їх благополучні сім'ї.

- Бідні роми владі не потрібні, - каже Артем Лано. - Ми самі намагаємося допомогти їм, чим можемо. Взимку, наприклад, закуповуємо дрова. Купуємо їжу - картоплю, макарони. На Різдво роздаємо дітям подарунки.

На питання, до чого прагнуть роми, в родині Фаркошів відповідають: до цивілізації.

- Нам потрібно, щоб культура була, щоб наші люди знали, куди звертатися з проблемами. Щоб діти вчилися. Щоб жили за законами Біблії, - пояснює Юрій Фаркош.
Головну ромську мрію його син Артем формує більш прагматично і конкретно.

- Мрія у ромів така: отримати вищу освіту, працювати де-небудь в адміністрації, бути депутатом, представником влади. Навіщо? Не заради грошей. Щоб хоч якось захистити свій народ, - пояснює він.

Говорячи про минуле, сьогодення і майбутнє, жителі табору в Підвиноградові зі святою простотою не приховують своєї туги за часами президента-втікача Віктора Януковича.

- Всім людям тоді легше жилося. Москва до нас тоді була більше відкрита. Не дуже нас, українців, зараз поважають в Москві. Особливо - із Західної України. "Бандерівцями" називають, - скаржиться Юрій Фаркош.

Він осяває свій палац блискучою золотий посмішкою і наостанок задає простодушне питання:

- Зрозуміло, що Януковича до нас уже не пустять. Може, він там буде правити - на Донбасі?

Розкіш, багатство та туга за колишнім президентом: репортаж про найбагатше ромське село на Закарпатті
Розкіш, багатство та туга за колишнім президентом: репортаж про найбагатше ромське село на Закарпатті
Розкіш, багатство та туга за колишнім президентом: репортаж про найбагатше ромське село на Закарпатті
Розкіш, багатство та туга за колишнім президентом: репортаж про найбагатше ромське село на Закарпатті
Розкіш, багатство та туга за колишнім президентом: репортаж про найбагатше ромське село на Закарпатті
Розкіш, багатство та туга за колишнім президентом: репортаж про найбагатше ромське село на Закарпатті
Розкіш, багатство та туга за колишнім президентом: репортаж про найбагатше ромське село на Закарпатті
Розкіш, багатство та туга за колишнім президентом: репортаж про найбагатше ромське село на Закарпатті
Розкіш, багатство та туга за колишнім президентом: репортаж про найбагатше ромське село на Закарпатті
Розкіш, багатство та туга за колишнім президентом: репортаж про найбагатше ромське село на Закарпатті
Розкіш, багатство та туга за колишнім президентом: репортаж про найбагатше ромське село на Закарпатті
Розкіш, багатство та туга за колишнім президентом: репортаж про найбагатше ромське село на Закарпатті
Розкіш, багатство та туга за колишнім президентом: репортаж про найбагатше ромське село на Закарпатті
Розкіш, багатство та туга за колишнім президентом: репортаж про найбагатше ромське село на Закарпатті
Розкіш, багатство та туга за колишнім президентом: репортаж про найбагатше ромське село на Закарпатті


Джерело: Українська правда"Ви зайшли як не зареєстрований користувач!
Додати коментар
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:
Напівжирний Похилий текст Підкреслений текст Закреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вставка посиланняВставка захищеної посилання Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера

Введть те, що бачите на зображенні: