Щороку, у четверту суботу листопада Україна та українська діаспора всього світу вшановує пам\’ять тих, хто загинув трагічною смертю – від голоду. Ці важкі сторінки життя українського народу назавжди залишаться у нашій пам\’яті.
Штучний голод 1932-1933 рр., який переріс у справжній геноцид, нині є подією, про яку говорить весь світ, і яка залишалася у таємниці більше 50-ти років. Лише поодинокі журналісти тоді не боялися говорити про винищення українського народу у закордонних ЗМІ. Через 54 роки після, про це дізналася Україна. Відтак, з 1998 р. відзначається День пам\’яті жертв голодоморів, по всій Україні відбуваються урочистості, а українці запалюють свічки, аби вшанувати пам\’ять мільйонів людей, що загинули у трагічні 1932-1933 роки…
Обласний центр Закарпаття теж долучився до вшанування Дня пам\’яті жертв голодоморів. Трагічну дату в Ужгороді відзначили відкриттям монументу жертвам голодоморів \”Свіча пам\’яті\”. Автор пам\’ятника, скульптор Ігор Гречаник, назвав цю роботу головною роботою свого життя. Суперечки людей щодо невідповідності макету і реалізації заперечив головною ідеєю, зокрема й фактури, – передання всього жаху того важкого для України періоду.
На захід зібралося керівницво міста й області, небайдужі ужгородці. Присутнім представили монолог дівчинки як очевидеці того періоду, слова котрої в багатьох викликали сльози. Наостанок вшанували хвилиною мовчання тих українців, життя яких забрали чорні жорна голодоморів. Представники духовенства відслужили панахиду та освятили монумент.
Запалити свічку пам\’яті варто всім і на підвіконнях своїх домівок. Вічна пам\’ять жертвам голодоморів!


