Вхiд на сайт
Авторизацiя

Ціна землі: як влада просуває законопроект, що дозволить роздерибанити земельні ділянки у селах

Ціна землі: як влада просуває законопроект, що дозволить роздерибанити земельні ділянки у селах
Це пов’язано із майбутнім можливим скасуванням мораторію на продаж землі.

Такі як він, сидять в офісах без вивісок чи в звичайних квартирах. і бояться чути навіть власні імена. А це - найбільший монастир західної України, який пан Андрій Яремко переоформив та буквально з-під носа викрав у державного заповідника і віддав московському Патріарху.  

"Це моя дія, так. Я цю дію вчинив і вчинив її законно", - розповідає державний реєстратор Андрій.

Реєстраторів, які вчиняють подібні фантастичні дії, називають камікадзе, йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень. Адже як правило після такої дії Мін’юст відключає героїв від доступу до реєстрів. Іноді пожиттєво, іноді - на певний період. Але нерідко цих реєстраторів неможливо знайти.

А це було літом нинішнього  року. Ці люди - господарі великого маслопереробного заводу. Вони у відчаї. Вже кілька днів вони шукають державного юриста-реєстратора, який заблокував їх власність у державних реєстрах.

До цього їхній завод, як кажуть в народі, "віджали"  рейдери. Права бізнесменів поновив суд, але це виявилося лише початком їхнього важкого шляху. В реєстраційній службі їм пояснили - за їхнім рішенням суду в реєстрі вже проводив якісь дії нікому невідомій співробітник.

Державного реєстратора немає за жодною з адрес, які ошукані бізнесмени знайшли в Інтернеті та в державних довідкових службах. Всюди - звичайні житлові будинки.

Випадків, коли такі от віртуальні реєстратори допомагають рейдерам забирати бізнес, величезна кількість. Голова нотаріальної палати розповів мені, коли з друзями-юристами вирішили перевірити, як можна убезпечити власне майно, то зрозуміли - ніяк.

"Уявляєте, юристи і я, нотаріус, дійшли до висновку, що захистити свою власність неможливо. Все -іпотеки, арешти. Все ламається тим, що реєстратор бере, і просто не помічає цього всього. Просто переоформляє власність", - розповідає голова нотаріальної палати України Володимир Марченко.

Ці реєстратори - не нотаріуси, а працівники комунальних підприємств. І Міністерство юстиції не має майже ніяких  важелів контролю за ними, бо так написано в законі.

"Так написано в законі. Наша функція - акредитувати їх, на момент акредитації перевірити наявність трудових книжок,  наявність програмного забезпечення і наявність приміщення. Куди потім все це дівається я не знаю", - пояснює заступник міністра юстиції Олена Сукманова.

Ви можете сказати - це проблеми не людські, а бізнесові. Тоді ви ще просто не знаєте про новину  - так званих  уповноважених, яких влада  збирається пропихнути через парламент. Історії про чорних нотаріусів і чорних ріелторів, за словами юристів, тоді здадуться українцям  дитячою забавкою.   

Це - село Самотоївка на Сумщині. Тут нема нотаріуса - і ніколи не було. Раніше спадщину оформлював секретар сільради.

"Коли треба було отримати спадок, то секретар сільської ради брав, умокав у чорнильницю ручку, закреслював покійного діда, і зверху в домовій господарській книзі вказував прізвище внука", - розповідає секретар.

Потім, щоб оформити будь-який документ, селяни їздили в райцентр до державного нотаріуса. Однак тепер і його немає, і їм доводиться або користуватися послугами приватного нотаріуса, що є дорого для мешканців сіл, або ж їхати чортзна-куди – шукати державного. І так зараз усюди.

"У нас є більш ніж 300 вакансій на посаду державного нотаріуса. І ми не можем їх заповнити – бо люди не виявляють бажання їхати в село на Вінниччині працювати нотаріусом", - розповідає Сукманова.

Здається, все чудово, бо в законопроекті передбачено -  в цьому селі і таких, як це -  з’являться чиновники в костюмах. Уповноважені  місцевих управлінь юстиції - це майже нотаріуси. Майже, бо їм не потрібен нотаріальний стаж чи складні кваліфікаційні іспити. Три роки роботи в органах юстиції, три місяці стажування і все - ти уповноважений і  можеш вчиняти найскладніші юридичні дії з майном власних клієнтів.

Вони працюватимуть в селах та райцентрах, де нема державних нотаріусів. Та зможуть реєструвати найбільш популярні види нотаріальних паперів - довіреності, заповіти, оформлювати спадок та договори дарування та довічного утримання.

"У цьому і мета законопроекту – щоб не знущатися над людьми. І не змушувати їх за 200 км їхати в райцентр, потім почути, що не вистачає певних документів, вертатися і робити це по 5 разів", - пояснює заступниця міністра юстиції.

Про ці автобуси та черги, які потрібно займати з п’ятої ранку, ми почуємо ще не раз.  Головна проблема, кажуть у міністерстві - в державних нотаріусах. Вони не хочуть працювати в сільській місцевості. І при першій нагоді йдуть  у приватний нотаріат. Де стають найбільшими опонентами законопроекту 9140.

"У реєстраторів, не нотаріусів, можна засвідчити що завгодно, як завгодно, де завгодно. Ми побоюємося що ситуація з уповноваженими може стати ще більш трагічною", - розповідає приватний нотаріус Дмитро Кирилюк.

В Україні  їх 5 з половиною тисяч . Але майже третина з них сконцентровані в столиці. У кожного свій офіс із захищеним архівом. В якому ось такі папки. Заглядати в них іншим - заборонено. В них все життя звичайних людей: заяви, квартири, будинки, довіреності, земля. В кожного з нотаріусів - така от флешка. Це - кодований ключ до реєстрів, до яких нотаріус має доступ.

"Це якби ключ в юридичний світ. Кожен з реєстраторів має зберігати цей ключ винятково у захищеному місці – у сейфі", - пояснює Кирилюк.

Але, можливо, страшилки про те, що  поява уповноважених перетворить ситуацію з чорними реєстраторами на дитячу забавку, то лише боязнь конкуренції. Найголовніша біда  уповноважених, кажуть в нотаріаті, це право видавати довіреності.

"Якщо ці уповноважені з’являться і якщо вони надаватимуть довіреності, то виникає питання – була людина-не була людина, від цього-не від цього, помер-не помер – але довіреність вже буде. І потім з довіреністю йдуть до нормального нотаріуса. Нотаріус буде змушений її приймати і вчиняти нотаріальні дії", - зазначає голова нотаріальної палати України Володимир Марченко.

Насторожує один факт: держава справді до чогось готується. В місцях, де зараз хочуть  ввести уповноважених, ще кілька років тому працювали державні нотаріальні контори. В Краснопіллі така контора була ось в цьому будинку. Тепер тут надають безоплатну правову допомогу, але ніяких нотаріальних дій не вчиняють.

За останні три роки влади  закрила 41 державну нотаріальну контору. Ніхто не хотів працювати на жебрацьку зарплату. Аж ось тепер, бажаючи замінити нотаріусів на власних уповноважених, уряд за менший обсяг дій чомусь пропонує платити вп’ятеро більше!

"Ми готові встановити за мінімальний рівень фінансування з бюджету середній рівень зарплат 12-15 тисяч. Для того щоб встановити такий стимул. Працювати в селі", - розповідає Суманова.

Все це виглядає, ніби якась таємна гра. В яку грають дуже серйозні гравці. Цікаво, що для просування законопроекту 9140 робляться фантастичні зусилля. В мережі з’явилася купа відеороликів, на підтримку  документу  що породжує купу додаткових підозр.

А це - типовий бланк, який, за неофіційною інформацією, розповсюджується на місцях. Папірець пропонують заповнювати працівникам сільрад  і  відправляти безпосередньо до Києва,  голові Верховної Ради Андрію Парубію. Автори паперу пишуть, наскільки важливо негайно ухвалити цей закон.

"Ми хочемо, щоб держава стала на сторону простих людей.... і ми зможемо оформлювати спадщину, складати заповіти та договори дарування у себе в селі", - йдеться у таких зверненнях.

Нотаріуси пояснюють - жоден договір просто в селі оформити не можуть ні зараз, ні в майбутньому. Бо нотаріус лише фіксує наявність всіх необхідних документів. За якими все одно потрібно їхати в райцентр. Наприклад, якщо селянин хоче передати у спадок  дітям та дружині два земельні паї, хату та город, потрібно зібрати 12 свідоцтв про право на цю власність.

Але і це ще не все. У пояснювальній записці йдеться - закон не передбачає додаткових витрат з держбюджету. Але за який кошт тоді обладнати спеціальні робочі місця  мінімум двом сотням цих уповноважених. 

"Якщо в нього створене робоче місце з сигналізацією, сейфом, захищеним комп’ютером, доступом до реєстру. Тоді він може оформлювати там якісь дії", - зазначає Сукманова.

Отже, якщо коротко підсумувати, то все виглядає так: спочатку держава ліквідує державні нотаріальні контори. Потім там, де тепер не вистачає нотаріусів, замість відновлення нотконтор та збільшення зарплат пропонують ввести уповноважених. Проводять потужну хвилю агітації, якої не було під час жодної з потрібних населенню реформ. 

"У кулуарах ВР появу цього закону пов’язують з ліквідацією мораторію на продаж землі. І з необхідністю швидкого переоформлення великого масиву земельних ділянок", - пояснює нотаріус Кирилюк.

Мораторій на продаж сільськогосподарських земель може бути знятий 1 січня 2019 року. Нотаріуси вважають, що поява уповноважених пов’язана саме бажанням контролювати цей величезний ринок.

За неофіційною інформацією, зараз в комунальній власності в сільрадах накопичилося 25 тисяч гектарів спадщини від померлих осіб, на яку ніхто не претендує. У Польщі ціна одного гектара якісної землі сягає 17 тисяч доларів. Якщо українську землю оцінити принаймні в половину менше - по 8 тисяч за гектар, то земля, яку можуть блискавично продати потрібним власникам, може коштувати 200 мільйонів. Доларів. Ця версія пояснює шалену активність депутатів і держави, які так наполегливо шукають можливість допомогти селянам. Чия земля - останній ресурс, який ще не встигли поділити.

Станіслав Ясинський, ТСН

Ви зайшли як не зареєстрований користувач!
Додати коментар
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:
Напівжирний Похилий текст Підкреслений текст Закреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вставка посиланняВставка захищеної посилання Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера

Введть те, що бачите на зображенні: