Вхiд на сайт
Авторизацiя

Безоплатна правова допомога на Закарпатті: подробиці з перших уст

Безоплатна правова допомога на Закарпатті: подробиці з перших уст
Не маєте грошей на адвоката? Фахівці системи безоплатної правової допомоги допоможуть вирішити ваші проблеми!

На Закарпатті система безоплатної правової допомоги, яка надається для захисту прав людини в суді за рахунок державних коштів, представлена Регіональним центром з надання БВПД у Закарпатській області, Ужгородським, Мукачівським та Хустським місцевими центрами з надання БВПД, а також 13 бюро правової допомоги.

Основною місією системи є посилення правової спроможності територіальних громад через правопросвітництво, надання юридичних консультацій, представництво інтересів клієнта в суді, доступ до електронних сервісів Мін’юсту тощо. Про це та інше “Закарпатський кореспондент” розпитав директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Закарпатській області Василя Попадинця.

Безоплатна правова допомога на Закарпатті: подробиці з перших уст
— Що таке первинна й вторинна правова допомога і хто має право цим скористатися?

— Усі громадяни мають право на первинну правову допомогу: консультації, роз’яснення, допомогу у написанні документів, окрім процесуальних. Право на безоплатну вторинну правову допомогу - захист, представництво інтересів у судах, інших державних органах тощо; складення документів процесуального характеру - мають: діти-сироти, ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соцзахисту» (у т.ч. учасники АТО), малозабезпечені, люди з інвалідністю, переселенці та особи, які претендують на отримання статусу ВПО, біженці, та інші відповідно до ст. 14 ЗУ «Про безоплатну правову допомогу». А з 7 січня 2018 року набрав чинності Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», яким внесені зміни до Закону України «Про безоплатну правову допомогу», завдяки якому доступ до безоплатної вторинної правової допомоги отримали й особи, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі, а також – діти.

— Яка специфіка роботи Регіонального центру?

— Регіональний центр надає захист особам, до яких застосовано адмінзатримання, адмінарешт, затриманим особам, стосовно яких обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, для здійснення захисту за призначенням або проведення окремої процесуальної дії тощо.
У 2018 році центром видано 1689 доручень адвокатам. У їх послужному списку адвокатів: 10 – виправдувальних вироків, - перекваліфікації/зміни обсягу обвинувачення по тяжких і особливо тяжких злочинах, 239 - звільнення від відбування покарання з випробуванням, 198 – призначення мінімального строку покарання, 11 – закриття кримінальних справ проти клієнтів.

— Як щодо результативних показників діяльності місцевих центрів?

— З 1 січня по 31 липня 2018 року місцевими центрами з надання БВПД та бюро правової допомоги було зареєстровано 7957 звернень клієнтів, за результатами розгляду яких видано 766 доручень адвокатам для представлення інтересів клієнтів та 186 наказів на представництво інтересів клієнтів (представництво в суді або оформлення процесуальних документів) працівниками місцевих центрів, 7304 особам було надано правову консультацію, 939 із них написали письмову заяву про надання БВПД.
Чимало адвокатів досягли успіхів у захисті клієнтів у цивільних справах: приміром, виплачено грошову компенсацію за житло учаснику АТО, призначено аліменти батькові похилого віку, призначено 60 тисяч за моральну шкоду мешканцю Хустщини, який став інвалідом внаслідок ДТП, бабусі загиблого в зоні проведення АТО онука адвокат допоміг встановити факт проживання однією родиною, в результаті чого жінка отримала право на соціальні пільги, передбачені законом для членів родини учасника війни. Таких прикладів чимало. Наразі зі системою безоплатної правової допомоги на Закарпатті співпрацює 113 адвокатів.

— Розкажіть докладніше про правопросвітницьку діяльність.

— Одним із пріоритетних напрямків роботи Регіонального центру є правопросвітництво. Працівники РЦ проводять заходи, спрямовані на переорієнтацію системи БПД з надання правової допомоги окремим фізичним особам на посилення правової спроможності та правових можливостей територіальних громад, серед яких: заходи з запобігання безробіттю у Закарпатському регіональному центрі зайнятості, обласному госпіталі, лекції та семінари для фахівців Держаказначейства, Департаменту соцзахисту, Державної екологічної інспекції, Закарпатського обласного центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій, обласного військоммату, міського відділу поліції, робочі зустрічі із головами ОТГ, представниками патрульної поліції, УГСПЛ, інспектором з особливих доручень Управління забезпечення прав людини Національної поліції України, правові уроки задля запобігання насильства для школярів.
31 січня було підписано тристоронній меморандум про співпрацю між Регіональним центром, ГТУЮ та Департаментом соціального захисту населення Закарпатської обласної державної адміністрації.
Нещодавно в Києві було підписано Меморандуму про співпрацю між Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини та Координаційним центром з надання правової допомоги. На регіональному рівні така співпраця налагоджена з Регіональним представником Уповноваженого ВР з прав людини у Закарпатській області – Діаною Швардак.

Безоплатна правова допомога на Закарпатті: подробиці з перших уст


— А як щодо проекту «Я маю право»?

— Правопросвітницький проект Міністерства юстиції «Я маю право!» реалізується Мінюстом у співпраці з системою безоплатної правової допомоги та територіальними органами юстиції за підтримки програми USAID «Нове правосуддя», БФ «Відродження», інших донорів та партнерів.

— 2018 рік проголошено Президентом України роком реалізації проекту. Яка його мета?

— Метою проекту є формування нової правової свідомості шляхом інформування громадян про їхні права та механізми їх захисту.
Стратегічним завданням довгострокової національної програми «Я МАЮ ПРАВО!» є підвищення рівня знання українців щодо своїх прав у різних сферах життя, правової свідомості громадян та спроможності громад захищати свої права.
Це – масштабна реформа правової свідомості, яка забезпечить сталий розвиток України як сучасної демократичної держави. Проект розраховано на громадян України віком від 18 років, а також на всіх громадян України, права яких можуть потребувати захисту. Тривалість проекту 3 роки – 2017–2019 рр., до географії віднесено всі міста України, включаючи віддалені селища, де функціонують центри та бюро безоплатної правової допомоги.

— Назвіть основні напрями проекту.

— Це проведення масштабної правопросвітницької кампанії за напрямками Як протидіяти домашньому насильству, як діяти у разі обшуку підприємства, як виконати рішення суду, оформити договір оренди землі, як оформити субсидію, що робити у разі, коли забирають бізнес чи відбирають майно, вимагають хабара за іспит чи навчання, як вирішити спір, як діяти у випадку булінгу.
У рамках проекту «Я МАЮ ПРАВО!» з червня розпочато масштабну інформаційну кампанію по всій території України за напрямком СтопНасильство, а з липня – СтоБулін та Субсидії. Мета кампанії «СтопНасильство» - формування нульової толерантності до цього явища, інформування про зміни до законодавства, «гарячі лінії» та адреси для звернення за допомогою для жертв домашнього насильства, про обов’язок повідомляти про випадки домашнього насильства свідків, про відповідальність для кривдників.
Важливою є роз’яснювальна кампанія щодо виплати аліментів, зокрема, ініціативи пакету Законів Чужих дітей не буває.
Метою напрямку СтопНасильство – є формування нульової толерантності до цього явища, інформування про зміни до законодавства, «гарячі лінії» та адреси для звернення за допомогою у випадку домашнього насильства тощо.
Інформаційна кампанія СтопБулінг має на меті попередження та виявлення випадків проявів насильства та агресії серед дітей. З цією метою фахівці юстиції та БПД поширюють інформаційні матеріали, де чітко роз’яснено, як діяти та куди звертатися у таких випадках.

— Як реалізовується проект на Закарпатті?


— Команда управління юстиції та системи БПД проводить низку правопросвітницьких заходів, спрямованих на інформування громадян та захист їхніх прав. Зокрема, через мобільні інформаційні пункти, роботу мобільних точок доступу до системи безоплатної правової допомоги, роз’яснення серед населення законодавства про права та обов’язки для різних категорій громадян, лекції та правові уроки у навчальних закладах, семінари, навчання, вуличні інформування та флеш-моби із залученням студентської молоді, майстер-класи, широка інформаційна кампанія тощо. Одним із ключових елементів, який забезпечує реалізацію проекту, є надання громадянам безоплатної правової допомоги. Це дієвий та ефективний механізм, який дає можливість захистити свої права кожному. Фахівці не лише інформують громадян про їхні права, а й навчають їх, як ці права захищати. Ми даємо чіткі й зрозумілі поради, як діяти, коли твої права порушують. Доводимо, що держава може бути твоїм партнером, і встановлюємо рівність перед законом для кожного українця.

— Знаємо, одночасно в Україні стартувала інформаційна кампанія «Безоплатна правова допомога – завжди поруч!»

— У рамках цієї кампанії Міністерство юстиції України, Координаційний центр з надання правової допомоги спільно з канадськими партнерами презентували серію відеороликів та плакатів, які стануть основою інформаційної кампанії про безоплатну правову допомогу в Україні. Мета кампанії – розповісти якнайширшому колу громадян про систему безоплатної правової допомоги (БПД) як про можливість вирішувати свої проблемні питання та захищати свої права у правовий спосіб. Відеоролики мотивують звертатися за безоплатною правовою допомогою та інформують, як це можна зробити.

— Підсумуймо: куди звертатися за правовою допомогою?

— Якщо ви, ваші рідні чи знайомі потребуєте правової підтримки, звертайтесь до найближчих місцевих центрів чи бюро правової допомоги на Закарпатті або зателефонуйте за номером 0 800 213 103 (єдиний контакт-центр системи безоплатної правової допомоги в Україні; цілодобово та безкоштовно в межах України).

Закарпатський кореспондент


Ви зайшли як не зареєстрований користувач!
Додати коментар
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:
Напівжирний Похилий текст Підкреслений текст Закреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вставка посиланняВставка захищеної посилання Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера

Введть те, що бачите на зображенні: