У Генеральному штабі Збройних сил України пояснили, в яких випадках українцям необхідно дозвіл військкомату на переїзд.
У Генеральному штабі Збройних сил України пояснили, в яких випадках українцям необхідно дозвіл військкомату на переїзд.
У зв\’язку з мобілізацією, четверта хвиля якої розпочалася в Україні 20 січня і триватиме до 20 квітня, військовозобов\’язаним заборонено змінювати місце проживання без дозволу військкомату. Така норма міститься в законі України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Крім того, як повідомили «Сегодня.ua» в Генштабі Збройних сил, документ з військкомату потрібно українцям, які мають намір покинути межі країни.
«Довідка передбачена тим, хто буде змінювати місце проживання і виїжджати за кордон», – йдеться в офіційному прес-релізі Генерального штабу. На даний момент прикордонники ще не повинні перевіряти у виїжджають документи від військкоматів, зазначили у відомстві.
При цьому, як сказано в документі, військовозобов\’язані українці, не змінюючи постійне місце проживання, зможуть без довідки військкомату тимчасово покинути адміністративний район: приміром, виїхати в гості чи у відрядження.
Якщо людина звернеться до військкомату за дозволом виїхати за кордон, розглянути таке звернення повинні негайно, а документ видати – безкоштовно. Але конкретні терміни, коли буде відповідь, не названі.
«Генеральним штабом Збройних Сил України дано доручення військовим комісарам щодо того, що в разі звернень військовозобов\’язаних з питань надання дозволу на виїзд за державний кордон України під час мобілізації організувати роботу щодо негайного розгляду цих звернень», – йдеться в повідомленні Генштабу.
У відомстві також повідомили, кому конкретно готові видавати дозвіл на переїзд. «Дозвіл буде надаватися шляхом видачі довідки довільної форми громадянам, які не підлягають призову на військову службу з мобілізації. Перелік цих громадян визначено у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», – йдеться в прес-релізі Генштабу.
Для того, щоб отримати дозвіл змінити місце проживання, у військовий комісаріат потрібно подати військовий квиток, паспорт і написати заяву на ім\’я військового комісара.
Якщо людина визнає, що військкомат несправедливо відмовив йому у дозволі на переїзд, поскаржитися можна на гарячу лінію Міноборони, або звернутися в правоохоронні органи, або піти в суд.
Нагадаємо, юристи заявляють про незаконність заборони громадянам України виїжджати за кордон без довідки з військкомату.
В Ст. 33 Конституції України йдеться: «Кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом».
На даний момент в законі «Про порядок виїзду з України і в\’їзду в Україну громадян України» прописано, що документи, які дають право на виїзд з країни, це: паспорт громадянина України для виїзду за кордон (для поїздок до Росії або Білорусі можна скористатися і внутрішнім паспортом); дипломатичний паспорт; службовий паспорт; проїзний документ дитини; посвідчення особи моряка.
«Ні в військових патрулів Міноборони, ні у прикордонних військ, ні в міліції немає такого права (обмежувати пересування). Людина може в будь-який день покинути місце проживання, поїхати на заробітки, у відрядження, у відпустку, на лікування і так далі, не змінюючи адреси постійного місця проживання », – заявив адвокат Шевченківської колегії адвокатів м.Києва Юрій Криворучко.
Сам по собі факт спроби або виїзду призовника або покликаного громадянина за кордон не є порушенням військового обов\’язку. «Це не порушення, а тільки презумпція його. Можливо, в майбутньому призовник не повернеться в Україну і не з\’явиться до військкомату. Але це можливо тільки в майбутньому. А підстави запобігання ще не вчиненого правопорушення відсутні. Вони можливі лише за наявності відповідного судового рішення », – заявив Юрій Криворучко.