spot_img
13 C
London
додомуУкраїна і світБитва за Україну 2: подробиці Мінських переговорів Путіна і Порошенко

Битва за Україну 2: подробиці Мінських переговорів Путіна і Порошенко

Британська ділова газета Financial Times опублікувала другу статтю матеріалу Битва за Україну: Розгадка дипломатичного успіху.

Битва за Україну 2: подробиці Мінських переговорів Путіна і Порошенко

У статті, яку переклало “Новое время” розповідається про те, як насправді відбувалася зустріч у Мінську, результатом якої стало \”перемир\’я\” на сході України.

Наприкінці серпня 2014 президент України Петро Порошенко розіграв, як йому здавалося, свою козирну карту. Йому необхідно було домогтися від Володимира Путіна припинення вогню на сході, і зробити це якомога швидше, пише газета.

Порошенко пригрозив Путіну, що якщо перемир\’я не буде, Україна опублікує докази присутності російських солдатів на своїй землі – сотні жетонів полонених або вбитих російських військових. Крім того, Порошенко погрожував, що російські жінки дізнаються, де насправді знаходяться їхні чоловіки і сини.

Такий розклад являв собою загрозу для пропагандистської війни Росії, оскільки Путін завжди стверджував, що \”нога регулярних російських військ не ступала на українську землю\”. При цьому деякі високопоставлені західні чиновники були обізнані про історію з солдатськими жетонами. Це змусило лідера РФ змінити свою позицію, стверджують автори матеріалу. Через кілька днів Петро Порошенко привіз на саміт НАТО проект угоди про перемир\’я, яку було підписано протягом доби.

Мінські домовленості від 5 вересня дали світові короткочасну надію, що українську кризу можна вирішити дипломатичними методами. Проте відновлення боїв в наступні тижні засвідчило, що документ став черговим провалом у спробі визначити амбіції Росії в Україні.

У боротьбі за країну Петро Порошенко виявився затиснутим між агресією Росії і відмовою Заходу допомагати, продовжує видання. Однак у своїй наполегливості домогтися розташування Заходу український президент трохи перестарався. Виступаючи у вересні в Конгресі США, Порошенко подякував Вашингтону за надання нелетальної допомоги Україні, серед якої були ковдри і прилади нічного бачення, проте уїдливо зауважив, що \”ще нікому не вдавалося виграти війну ковдрами\”.

\”Білий дім, який виступав проти озброєння України, був в люті. Це було нерозумно з боку Порошенка \”, – розповів виданню неназваний американський чиновник.

Як вдалося з\’ясувати FT, результати телефонних розмов Порошенка з Путіним іноді залишали США, Німеччину і Великобританію в невіданні. \”Команді Порошенко необхідно нагадати: якщо вони хочуть нашої допомоги, вони повинні надати нам повну картину того, що відбувається\”, – розповіло джерело газети в дипломатичних колах. Однак джерело, наближене до Порошенко стверджує, що ЄС і США були про все поінформовані, більше того, їх атакували закликами \”розкрити очі на події в Україні\” та переконували приєднатися до переговорів.

Зустріч за участю України, Росії, представників Єврокомісії та президентів Білорусі і Казахстану, що відбулася 26 серпня в Мінську, один з учасників охарактеризував як \”найбільш сюрреалістичну з коли-небудь бачених\”, а американський чиновник назвав її \”колегією міжнародної дипломатії з Зоряних воєн\”.

Про війну в Україні на зустрічі не говорили, а формальним приводом для її проведення стала тема суміщення економічної асоціації України з ЄС з діяльністю Митного союзу Росії, Білорусії і Казахстану. При цьому Путін, уточнюють автори статті, намагався зірвати підписання договору про асоціацію України з Євросоюзом, який Верховна рада на той момент ще не ратифікувала.

\”Лукашенко хвалився новим білоруським хлібом, від якого не повніють, і кавунами – такими ж смачними, як іспанські, але з меншим вмістом цукру. Але ніхто не згадав про війну, в той час як російські танки перетинали український кордон\”, – описують зустріч автори . Як і раніше, коли Порошенко намагався обговорити військові дії, Путін переводив розмову на щось інше, наприклад, торгові угоди.

Після закінчення зустрічі президенти України і Росії залишилися вперше наодинці. Порошенко зажадав, щоб російські війська залишили Україну. Путін в черговий раз відповів, що російських військ в Україні немає, і з натиском заявив, що, якби він дійсно хотів вторгнутися в Україні, протягом двох днів у Києві були б \”1,2 мільйона його солдатів з найсучаснішим у світі озброєнням \”. І не тільки в Києві, а й в Талліні, Вільнюсі, Ризі або Будапешті, \”у всіх столицях країн-членів ЄС і НАТО\”, цитує FT його слова.

Незважаючи на це, Порошенко запропонував російському президенту свій мирний план, уточнивши, що якщо Путіну він не подобається, нехай запропонує свої ідеї вирішення конфлікту. Як розповів один із західних дипломатів, побоювання Петра Порошенка, що він може позбутися президентського крісла через нездатність врегулювати ситуацію, і побоювання Путіна, що росіяни дізнаються правду за що гинуть в Україні солдати, змусили сторони прийти до угоди. Оптимізм від якого, втім, тривав недовго.

Дипломатичний провал у врегулюванні військового конфлікту на сході України привів світових лідерів до думки, що у Володимира Путіна просто немає бажання шукати рішення ситуації, що склалася.

Першу частину розслідування Financial Times Битва за Україну: Подробиці переговорів західних лідерів з Путіним читайте на нашому сайті.

Останні новини:

До теми: