Понад 170 країн запланували використання поновлюваних джерел енергії, 150 з них впровадили політику стимулювання інвестицій в чисту енергію. Лідерами в розвитку \”зеленої\” енергії на сьогоднішній день є Китай, Данія, Кенія, Індія і Ісландія. Про них пише climateaction.
Китай
Китай одноголосно визнається світовим лідером з інвестицій в екологічно чисті технології в енергетиці. Країна багато інвестує як в будівництво станцій на відновлюваних джерелах енергії, так і виробництві екологічно чистих енергетичних технологій – батарей і електротранспорту.
Хоча енергетика Китаю все ще залежить від вугілля, ВДЕ складають значну частку енергобалансу країни. У 2016 році Китай побудував 77 ГВт сонячних і 149 ГВт вітрових електростанцій. Прогнозується, що частка Китаю в глобальній \”зеленій\” енергетиці до 2022 року складе 42% сонячної енергії, 35% Гідро- і 40% енергії вітру.
Тільки за 2017 рік іноземні інвестиції в \”зелені\” проекти в енергетиці перевищили $ 44 млрд завдяки потужним інституціональним, фінансовим і бізнес-структурам для підтримки китайських і зарубіжних ініціатив.
Також Китай сприяє виробництву обладнання і зосередив 60% світового виробництва сонячних батарей.
Данія
Данія – світовий лідер у розвитку вітроенергетики. У 2017 році виробництво електроенергії з вітру поставило черговий рекорд – 43% всіх потреб в електроенергії покрили вітроелектростанції.
З усіх країн ОЕСР, у Данії – найвищі показники з виробництва електроенергії з вітру на душу населення протягом останніх років 15 років.
Данці на цьому не зупиняються: до 2030 року Більше 50% електроенергії повинні виробляти станції на ВДЕ, а до 2050 року – всі 100%. Але темпи зростання \”зеленої\” енергії свідчить, що країна досягне ці цілі набагато швидше. За нинішніми прогнозами, в 2020 році СТАНЦІЇ ВДЕ будуть покривати більше 80% потреб в електроенергії.
У 2017 році Всесвітній банк оголосив Данію світовим лідером в галузі використання екологічно чистої енергії, згідно з нормативними показниками для сталої енергетики (RISE): за шкалою від 1-100, Данія набрала 86 очок в енергоефективності та 94 пунктів в ВДЕ.
Данія запустила першу в історії експериментальну офшорну вітроелектростанцію 25 років тому. А в 2015 році на експорт електроенергетичного обладнання припадало 11% всього експорту Данії, помістивши країну на перше місце в ЄС з точки зору експорту енерготехнологій.
Кенія
Кенія – неочевидний герой поновлюваних джерел енергії. У країні, де до електроенергії доступ мають тільки 70% потребуючих, уряд хоче забезпечити загальний доступ до 2020 року.
Тому за останні кілька років Кенія стала лідером в будівництві сонячних станцій, не підключених до мережі. Сонячна енергетика стала альтернативою дорогим дизель-генераторам.
Зусилля кенійського уряду підтримали численні міжнародні інститути розвитку, включаючи Світовий банк, німецьке агентство розвитку GIZ та Африканський банк розвитку (АБР). З моменту запуску національної політики забезпечення доступу до електроенергії в сільських районах, маленькі сонячні електромережі забезпечили електроенергією більше 30% людей, що живуть у віддалених частинах країни.
У Кенії спостерігається бум стартапів і енергетичних новаторів, в тому числі енергокомпаній, які спеціалізуються на розробці міні-мереж, а також – інших інноваційних пристроїв для підзарядки, приготування їжі та освітлення.
Наприклад, ринок вуличного освітлення на сонячних панелях виріс на 200% з 2009 до 2013 року. Тепер їх продажем займаються понад 1500 малих і середніх підприємств.
Успіх програми надихнув Всесвітній банк ініціювати аналогічні програми в Гані, Ефіопії, Танзанії.
Індія
Індія є швидко зростаючою економікою, з населенням в 1,34 млрд чоловік, що трохи менше Китаю. І енергія буде мати вирішальне значення для розвитку країни. Прогнозується, що Індія потребуватиме чверть світової енергії. З цих причин, те що відбувається в Індії буде впливати на глобальну енергетичну економіку.
Однак значну частку своїх потреб Індія, схоже, вирішила закрити чистою енергією. На вугілля як і раніше припадає 70% енергобалансу країни, але Індія намагається збільшити потужність відновлюваних джерел енергії з нинішніх 58 ГВт до 175 ГВт в 2022 році.
Завдяки впровадженню \”зелених\” аукціонів, в Індії створився найбільш конкурентний ринок відновлювальних джерел енергії в світі. У зв\’язку із зростанням попиту на електроенергію, власники станцій конкурують між собою на аукціонах, що сприяє зниженню витрат. Про рівень конкуренції можна судити по 2016 році, коли пропозиція в 10 разів перевищувала потужності, винесені на тендер.
Така ініціативність, змусила уряд приборкати свої вугільні амбіції і зосередитися на поновлюваних джерелах енергії. В результаті скорочення витрат держава готується до виведення з експлуатації вугільних електростанцій, які планують замінити сонячними і вітровими.
Крім того, Індія планує побудувати першу в світі плаваючу сонячну електростанцію і мінімум 10 ГВт потужностей ВДЕ в наступні три роки.
Ісландія
Ісландія відома своїми фантастичними природними пейзажами, але також це країна з одним з найбільш високих рівнів проникнення поновлюваних джерел енергії в національному енергобалансі в світі і найвищим серед європейських країн.
В даний час, геотермальна, гідро- і вітрова енергетика забезпечують 100% потреб в електроенергії Ісландії. Майже 75% забезпечується гідроелектростанціями, решта – геотермальними джерелами.
Більше 90% потреби країни в гарячій воді і теплі також забезпечуються за рахунок геотермальної енергії.
У 2016 році Ісландія покрила 76% всіх потреб 300 тис. громадян в енергії за рахунок відновлюваних джерел енергії.