Вхiд на сайт
Авторизацiя

Якою буде земельна реформа і коли її чекати – Мартинюк

Якою буде земельна реформа і коли її чекати – Мартинюк


Максим Мартинюк, перший заступник міністра аграрної політики та продовольства, в ексклюзивному інтерв'ю НВ Бізнес розповідає, які інструменти з'являться з запуском ринку землі.

Україна має реальну можливість вже у поточному році зрушити земельну реформу.

Ринок землі – важливий. Зараз людей фактично позбавляють права розпоряджатися своєю власністю. За деякими оцінками, сьогодні майже сім мільйонів власників мораторних земель не мають права з ними робити абсолютно нічого, крім як здавати їх в оренду.

Уряд сконцентрувався на пошуку такої моделі ринку землі, яка би була в інтересах власників паїв. Більше про те, як саме буде розвиватися ситуація з земельною реформою знає Максим Мартинюк, перший заступник міністра аграрної політики та продовольства.

– Який зараз актуальний стан земельної реформи в Україні?

– Підготовча робота на завершальному етапі. Робоча група, яка утворена після наради з прем’єр-міністром, має подати свою узгоджену концепцію найближчим часом. Принципові елементи, на яких наполягає уряд, практично погоджені з нашими міжнародними партнерами. Окремо хочу підкреслити, що МВФ, як і інші донори не висувають жодних вимог щодо визначення моделі функціонування ринку, окрім тих, що окреслені в меморандумі – прийняти відповідний законопроект та розглянути можливість запуску ринку в 2018 році. Тож уряд сконцентрувався на пошуку такої моделі, яка би була в інтересах власників паїв.

– Трошки більше конкретики, як уряд бачить цю реформу? Кому будуть продавати, скільки будуть продавати, коли будуть продавати?

– Покупцями землі в Україні можуть бути громадяни України, фізичні особи. Встановлюється максимальна концентрація земельної власності у розмірі 200 гектарів на одну людину. Це такі базові обмеження функціонування ринку землі в Україні, які хотів би бачити уряд.

– Ви сказали, що з 2018 року ця модель може запрацювати. Тобто з 2018 року, якщо все піде добре, можна буде прийти і продати свій пай?

– Можна буде прийти і продати, можна буде прийти і купити – якщо Верховна Рада прийме законопроект, який внесе уряд.

– Зараз було провалено голосування за дорожню карту земельної реформи. Яким чином це вплине на реформу?

– Якщо вважати це голосування симптоматичним і таким, що демонструє тренди в парламенті, то це дуже поганий сигнал. Рішення, яке не вдалося прийняти депутатам, не тягло за собою жодних юридичних наслідків. Це була постанова, яка затверджувала резолюцію парламентських слухань, які були ще взимку. Резолюція дуже довго формувалась, оскільки підшукувались формулювання, які би влаштовували всі сторони.

– Це симптом чого?

– Це симптом того, що сама тема ринку землі поки що у Верховній Раді є токсичною.

– Тарас Кутовий, колишній міністр АПК, був проти того, щоб продавати землю. Він хотів передавати права власності на паї. Така ідея розглядається чи ні?


– Хочу внести деяку поправку. Міністр лише написав заяву про відставку, яка не задоволена. І Тарас Вікторович Кутовий залишається міністром. Він і зараз стоїть на позиції, що більш правильним варіантом відкриття ринку буде створення ринку купівлі-продажу прав оренди. Ця модель мала на меті залучити в агросектор додатковий фінансовий ресурс, створивши новий предмет застави. Але тут варто взяти до уваги, що ця ідея не зовсім сприймається банками. Ми досить довго спілкувались з керівниками фінустанов – вони не сприймають права оренди як тверду заставу і вони точно не будуть кредитувати під це. В цьому основна слабкість моделі продажу прав оренди.

– А якщо не сприймають банки, то не сприймає і Світовий банк…

– Якщо не сприймають банки, то відбувається ланцюгова реакція.

– Також розповсюджена думка, що запуску ринку землі має передувати вирішення суміжних проблем, зокрема із помилками в Кадастрі. Іншими словами – чи готова інфраструктура до скасування мораторію?

– Всі проблеми вирішити неможливо апріорі, тому що поки вирішуємо одні, інші з’являються. Давайте говорити про загальний стан системи. А система оренди землі працює в діапазоні від «прекрасно» до «задовільно» – і це вам підтвердить будь-який аграрій. З точки зору юридичних дій, передати землю в оренду і продати землю – це майже однакові процеси. Робимо простий логічний висновок – якщо ринок в нинішньому форматі реєстрації прав, обтяжень і так далі працює, це означає, що система готова і до ринку в повному розумінні цього слова. Це щоб довго не дискутувати, скільки помилок у кадастрі і так далі. По-перше, ми їх активно виправляємо і, по-друге, навіть їх наявність жодним чином не впливає на роботу системи.

– Який ваш прогноз – якщо у нас буде продаж землі, наскільки це збільшить надходження інвестицій у галузь?

– Я впевнений, що наступного дня за скасуванням мораторію нічого не відбудеться. Кількість угод купівлі-продажу ділянок поступово буде збільшуватись, будуть формуватись тренди, культура укладання цих угод, орієнтири ціни і так далі. І тільки після цього етапу, на якому власне і відбудеться формування ринку, мова може йти про залучення інвестицій. Але в цілому я розцінюю, що запуск ринку, навіть в консервативній моделі, призведе до приросту валового внутрішнього продукту в межах 1-3%.

– А інвестиції? Адже багато хто обіцяє мільярди інвестицій внаслідок запуску ринку.

– Я не вірю в мільярдні інвестиції за один рік. Я вірю в сталість розвитку. Сталість розвитку набагато більш важлива для нас, ніж одномоментні гроші, навіть великі. Створити чергову бульбашку, перетворити сільськогосподарську землю в девелоперський проект і накачати інвестиціями, створити золоту лихоманку та ажіотаж, а потім все це здується – це не той сценарій, який був би бажаним.

– Заспокоїте селян, що у них земля не зникне, що у них ніхто не вкраде.

– Селяни набагато розумніші, освіченіші і прогресивніші, ніж про них думають деякі політичні партії, які їх намагаються захистити. Селяни прекрасно знають, що у них є документи, яким немає чого протиставити. Земля – це їхня власність, яка захищена державою, і її вартість вони чудово усвідомлюють, коли за ними бігають агрохолдинги і просять передати їм землю в оренду. Селяни абсолютно свідомі щодо свого права на землю – їм нарешті треба дати волю нею розпоряджатись. Але ще раз хочу підкреслити, що відкриття ринку не запустить масового розпродажу землі. Ніхто не стане у велику чергу, щоб продавати паї. Насправді, я впевнений, що більше буде переважати попит на землю, ніж пропозиція з боку власників.


Ви зайшли як не зареєстрований користувач!
Додати коментар
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:
Напівжирний Похилий текст Підкреслений текст Закреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вставка посиланняВставка захищеної посилання Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера

Введть те, що бачите на зображенні: