Зовні зуби виглядають, як монолітні анатомічні утворення, але зубна емаль має пористу структуру. А це означає, що речовини, що містяться в їжі, з легкістю можуть проникати в неї. Тому після прийому їжі, що містить барвники, зуби набувають жовтуватого або коричневого відтінку. Більш інтенсивній пігментації зубів сприяють кислі страви і продукти (наприклад, лимон, соки), які руйнують емаль, тим самим роблячи зуби більш сприйнятливими до фарбування.
Пігментовані молекули їжі називаються хромогенами. Ці речовини легко проникають в емаль і осідають на зубній поверхні. Інші речовини – таніни, що містяться в червоному вині, каві, цитрусових, гранаті, збільшують рівень пігментації зубів хромогенами. Тому, продукти містять обидва цих компонента (хромогени і таніни) найбільш інтенсивно фарбують зубну поверхню.
Червоне вино
У помірних кількостях вино приносить користь для здоров\’я. Разом з тим, червоне вино негативно позначається на стані зубів. Поліфеноли, що входять до складу червоного вина, руйнівно діють на зубну емаль. А хромогени укупі з танінами, що містяться у вині, фарбують зуби.
Кава
Стан зубів у любителів кави далекий від ідеального. Регулярне вживання цього напою призводить до появи жовто-сірого відтінку зубів. Щоб зменшити рівень пігментації зубів від кави, в напій рекомендують додавати молоко. Користь від молока ще й в тому, що в ньому міститься кальцій, що благотворно впливає на стан зубної емалі.
Спортивні напої і енерготоніки
Через підвищену кислотність цих напоїв їх часте вживання призводить до руйнування емалі, внаслідок чого вона знебарвлюється.
Томатний соус
Через велику кислотність томатного соусу, цей продукт руйнівно діє на зубну емаль, чим викликає появу плям. Для того, щоб мінімізувати пігментацію, перед вживанням томатів рекомендують з\’їдати листя салату, брокколі або шпинат. Це допоможе захистити зуби від фарбування.
Бальзамічний оцет, соєвий соус
Часте вживання темних соусів, особливо таких, які мають кислий смак, призводить до утворення плям на зубах. У зв\’язку з цим рекомендується не вживати ці продукти нечасто, і, по можливості, переходити на більш світлі заправки, наприклад рисовий соус або сік лимона.
Чай
За даними деяких досліджень, навіть трав\’яні чаї здатні фарбувати зубну емаль, не кажучи вже про чорний чай, який у великих кількостях містить таніни. У той же час, чай є легким бактерицидним засобом, що захищає зуби від шкідливої дії мікроорганізмів.
Газовані напої
Практично у всіх солодких газованих напоях міститься велика кількість ортофосфорної кислоти. Висока кислотність напою руйнує емаль, а барвники, що містяться в газованій воді (зокрема, кольорових) з легкістю проникають всередину неї. Крім того, в газованих напоях міститься ряд шкідливих добавок, які з часом можуть призвести до ерозійних процесів. Ерозія зубів – ураження тканин зубів (емалі та дентину), в результаті якого утворюється дефект на поверхнях зубів.
Ягоди
Такі ягоди, як чорна смородина, чорниця, ожина, містять в своєму складі велику кількість пігментних молекул і кислоти. Тому після їх вживання зуби набувають характерного відтінку, властивого ягодам. Звичайно ж, шкідливий вплив на зуби не зрівняється з тією неоціненною користю, яку надають ягоди нашому здоров\’ю. Тому відмовляти собі в них не варто. Потрібно лише ретельніше стежити за станом ротової порожнини в літній сезон.
Цукерки
До фарбування зубів призводять льодяники і цукерки, особливо карамель і ірис. Часте вживання солодощів не тільки зіпсує зовнішній вигляд зубів, але і згубно позначиться на їх структурі. Захоплення солодощами призводить до розмноження мікроорганізмів, внаслідок чого розвивається карієс.
Буряк
Після вживання буряка або бурякового соку потрібно відразу почистити зуби чи прополоскати ротову порожнину. У буряках міститься велика кількість хромогенів, що забарвлюють зуби.