Новорічні та Різдвяні свята асоціюються передовсім із прикрашеними святковими гірляндами ялинками. Та мало хто з нас задумується, скільки шкоди щорічно завдається природі, який непоправний збиток наноситься хвойним зеленим насадженням задля головного атрибуту новорічного свята.
Аби вберегти хвойні ліси від самовільної вирубки, ужгородські міліціонери проводять передноворічну операцію «Ялинка». До кінця грудня правоохоронці перевірятимуть усі можливі місця реалізації новорічної лісової продукції в Ужгороді. Державтоінспектори перевіряють транспортні засоби, що можуть перевозити новорічні ялинки.
Ось і днями на території міста Ужгорода правоохоронці провели відпрацювання ринків міста. Підставою для цього стало розпорядження Ужгородської міської ради «Про торгівлю новорічними ялинками». Ним визначено місця, де дозволено продавати ялинки: це пл.Петефі (у сквері), вул.Белінського (біля ринку), вул.Джамбула-Бородіна, вул.Бородіна,21 г, вул.Заньковецької (біля ринку ТОВ «Новий ринок»), вул.Легоцького (з боку ТЦ «Токіо»), вул.Підградська (р-н автовокзалу), пл.Кирила та Мефодія (біля універмагу «Україна»), вул.Загорська (навпроти ринку ДП «Шанс») та вул.Тельмана (навпроти ринку ТОВ «Нива»).
В ході відпрацювань дільничні інспектори, працівники відділу державної служби по боротьбі з економічною злочинністю та співробітники патрульної служби Ужгородського міськвідділу міліції на продавців новорічних красунь склали 12 адміністративних протоколів за ст.65 Кодексу України про адміністративні порушення (Незаконна порубка, пошкодження та знищення лісових культур і молодняка) та ст.160 КУпАП (Торгівля з рук у невстановлених місцях). Дані протоколи направлено до суду для прийняття рішення.
Зазначимо, що за порушення законодавства, яким регулюється купівля-продаж новорічних ялинок, передбачена відповідальність. Так, згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення, незаконна порубка дерев хвойних порід (ст.65) тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від 5 до 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від 7 до 12 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Якщо ці правопорушення скоєні особою віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років та ця особа не має самостійного заробітку, тоді штраф стягується з батьків або осіб, які їх заміняють (згідно ст.307 КУпАП). Одночасно законодавством передбачено ще й стягнення за заподіяну шкоду державі внаслідок самовільної рубки хвойних насаджень.
Крім того, передбачена відповідальність за порушення порядку придбання чи збуту об’єктів рослинного світу (новорічних ялинок) без документів, що підтверджують законність їх придбання), що згідно ст. 88-1 КУпАП тягне за собою накладення штрафу від 3 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією об\’єктів рослинного світу чи без такої. Рішення будуть прийматись відповідними місцевими судами. Незважаючи на це, знаходяться «підприємці», які все ж намагаються заробити на знищенні лісу.
Часто трапляється й таке, що патрульний рейд вилучає «нічиї» деревця, адже продавці не зізнаються, кому саме належать ялинки, щоб не платити штраф. Хотілося б застерегти й громадян, в яких є потреба транспортування новорічних ялинок, що для цього необхідно мати документ про підтвердження законності їх придбання. Відсутність документів на новорічні ялинки буде розцінюватись як порушення законодавства.
Нагадаємо, що кожне деревце повинно бути забезпечене бірками зі спеціальними штрих-кодами, що містить інформацію про те, де куплено лісову красуню. Ялинка вважається законно придбаною лише при їх наявності. У кожного продавця ялинок повинна бути товаротранспортна накладна та спеціальний дозвіл органів місцевого самоврядування на їх продаж.
Діана ДОРОГІЙ, Ужгородський МВ УМВС